2025. január 22., szerda
TUSVÁNYOS 2022

Elveszítette gazdasági erejét a posztnyugat

Orbán Viktor: A demográfia, a migráció, a genderpolitika és az energetika jelentik a legnagyobb kihívást

Közép-Európa lett értékrendszeri értelemben ma a korábbi Nyugat, a Nyugat pedig posztnyugattá vált – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök Tusnádfürdőn, a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szombati központi rendezvényén. A kormányfő szokásos évi beszédét Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke moderálta. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke is szólt a népes közönséghez.
Nagyot fordult a világ: az optimista tábor része volt a magyarság 2019-ben, de az új évtized mégis veszélyek, bizonytalanság, háború korszakát hozta – fogalmazott Orbán. A bekiabálásokra reagálva pedig közölte: ezek a hangok is jelzik, hogy bajok vannak.
Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy a veszélyek korába léptünk, repedeznek a nyugati civilizáció tartóoszlopai. Korábban azt hittük, hogy a tudomány védőburkában élünk, amikor megérkezett a koronavírus-járvány; azt gondoltuk, hogy Európában tartós béke lesz, de Magyarország szomszédságában most háború dúl; azt gondoltuk, hogy a hidegháború többé nem térhet vissza, de a világ sok vezetője most azon dolgozik, hogy újra blokkvilágba szervezze az életünket – állapította meg.

Ezek a nagy változások szerénységre és alázatra intenek, mert kiderült, hogy az előrelátó képességünknek komoly korlátai vannak. Nem láthattuk előre sem a pandémiát, sem a kétharmadot, sem a német baloldal visszatérését, sem a háború kitörését – mondta Orbán Viktor.

– Bár az adatok fényében a világ egyre jobb helynek tűnik, nem ezt, sőt, az ellenkezőjét érezzük ma. Növekszik a várható élettartam, csökken a gyerekhalandóság, az alultápláltság mértéke és a szegénységben élők aránya, csökken a heti munkaórák száma, növekszik a szabadidő mennyisége, növekszik az írástudás. A hírek tónusa viszont egyre sötétebb, az általános hangulat az, hogy a világ egyre rosszabb hely, a világvégevárás hangulata erősödik. Egy olyan jelenség ez, amelynek oka, hogy a nyugati civilizáció ereje, teljesítménye, cselekvőképessége csökkenőben van, még akkor is, ha a nyugatosok erre legyintenek csupán. Amikor száz éve beszéltek erről a jelenségről, akkor szellemi és demográfiai visszaszorulásra uraltak, ma viszont egy hatalmi és anyagi visszaszorulás van jelen a nyugati világban. A többi civilizáció – a kínai, az indiai, az iszlám és az ortodox orosz – modernizálódott időközben, ezek a rivális civilizációk átvették a nyugati technológiát, piacrendszert, de az értékrendszert nem, s eszük ágában sincs ezt megtenni. A Nyugat ennek ellenére terjeszteni akarja saját értékeit, de nem működik a demokráciaexport. Éppen azért modernizálódik a többi civilizáció, hogy megvédje magát a nyugati befolyástól – magyarázta Orbán.

WASHINGTON STRATÉGIÁJA MÁS

Szerinte a legfájóbb a Nyugat térvesztésében az, hogy elvesztettük az energiahordozók feletti ellenőrzést. Jó példa erre a kőolaj, földgáz és a kőszén birtoklásának mértéke és aránya, ez néhány évtized alatt ugyanis nagyban megváltozott az Egyesült Államok és Európa rovására. A nyersanyagokat ma inkább a keleti világ birtokolja – hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy a technikai fejlődés tekintetében sem jók az előrejelzések a Nyugat számára, számunkra. Abból kell kiindulni, hogy az ernegiahordozók és erőforrások zöme a nyugati világon kívül esik.

Európa helyzete duplán nehéz. Az USA-nak a stratégiája más, hiszen külpolitikai fegyverként használja az energiát, miközben másokat vádol ugyanezzel. Az amerikaiak ezért ma is bátrabb szankciós politikát folytatnak, nyomást gyakorolnak akár baráti módon, hogy a szövetségeseik mindent tőlük vegyenek meg, és képesek is érvényt szerezni az akaratuknak, mert nem függnek más energiájától, s uralják a nemzetközi pénzügyi hálózatokat. Európa nem szerette volna magát függőségi helyzetbe hozni, igyekezett fenntartani a német–orosz energetikai tengelyt, de ezt nem sikerült elérni.

A másik európai elképzelés a miniszterelnök szerint a megújuló energiaforrások bevezetése volt, amit viszont nem lehet rövid idő alatt megvalósítani az átállás ára miatt. A világgal kapcsolatos negatív érzések abból fakadnak Nyugaton, hogy nincs a térség kezében a gazdaság kulcsa, az energetika, a nyersanyagok, csak a katonai erő és a tőke – fűzte hozzá.

Népes közönség hallgatta Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédét (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda)

Népes közönség hallgatta Orbán Viktor miniszterelnök tusnádfürdői beszédét (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda)

NEMZETÁLLAMOK MEGŐRZÉSE

A nemzeti kérdésekről kijelentette: a legfontosabb kihívás magyar szempontból továbbra is a népesedés, továbbra is jóval több a temetés, mint a keresztelő.

A világ népeit két csoportba lehet sorolni: azokra, akik képesek, s akik nem képesek magukat biológiailag fenntartani. – A helyzetünk javult, de fordulat egyelőre nem történt. Ha ez nem változik meg, ellakják tőlünk Magyarországot és a Kárpát-medencét – figyelmeztetett.

A második nagy kihívást a migrációk jelentik. Az európai országok két részre oszlottak, egyesek az európai és Európán kívüli népek keveredésének számítanak ma már. Ezek nem nemzetek, hanem népek konglomerátumai. Ezt a térséget akár posztnyugatnak is nevezhetjük. Itt 2050 körül már több mint 50 százalékban nem európai származású emberek laknak majd egyes nagyvárosokban. Magyarország és a kelet-közép-európai államok a másik fele a kontinensnek, ez a térség lett mára a korábbi Nyugat. A két fél között most csata zajlik.

Csak annyit kér a mai Nyugat, vagyis Közép-Európa a posztnyugattól, hogy ne erőltesse rá saját végzetét, ne tegye tönkre a nemzetállamokat. Bár erről manapság kevés szó esik, Brüsszel ránk akarja erőltetni a bevándorlókat, de a térség nem akar kevert fajúvá válni, ennek elkerülése érdekében korábban is megállították a törököket, arabokat Európa határain – magyarázta Orbán.

Szerinte a nemzetközi baloldal hamis állítása, hogy Európában eredetileg is kevert fajú népek élnek. A Kárpát-medencében például nem vagyunk ilyenek, itt csak a saját, európai népeink keverednek. További nagy kihívást jelent a genderpolitika, amit gyermekvédelmi törvénynek hívunk – mondta. Igaz, előrelépés, hogy Magyarország leválasztotta ezt a kérdést az uniós

források elnyerésének kérdéséről, erről a vitáról. Budapest azt kéri, fogadja el Brüsszel, hogy Európának ebben a részében soha nem kap többséget a genderelmélet.

A BÉKE AZ EGYETLEN MEGOLDÁS

A kihívások, támadások ellen védekezni elszántsággal és szövetségesek keresésével lehet – nyomatékosította a kormányfő. A visegrádi négyek jelentősége ebben állt, a V4 szétbontásáért viszont mindent megtett a posztnyugat. A lengyel és magyar érdekek a háború kapcsán ugyanazt akarják: az oroszok ne jöjjenek közelebb, Ukrajna pedig maradjon szuverén és demokratikus! Az ész és a szív ügye merül fel. Szívbeli kérdések miatt most nem működik a lengyel–magyar barátság, a háború megnehezíti a viszonyokat. A magyarok két szláv nép háborújának tartják az orosz–ukrán konfliktust, a lengyelek pedig a saját harcuknak. Át kell menteni az ész segítségével a lengyel–magyar barátságból és stratégiai szövetségből mindent, amit lehet, a háború utáni időkre – tanácsolta Orbán.

Szlovákia és Csehország nem kívánja vállalni a konfliktust Brüsszellel, inkább a posztnyugatnak tesz eleget, nála próbálja jó fényben feltüntetni magát. Orbán ehhez sok szerencsét kívánt ezeknek az országoknak.

A háború kapcsán az elsődleges, mindent felülíró szempont az, hogy magyar szülők ne veszítsék el a gyerekeiket. Jelenleg egyedül magyarok haltak meg a háborúban a konfliktusban álló feleken kívül. A miniszterelnök kiemelte azt is, hogy a béke az egyetlen megoldás minden problémára, amit a háború felvet.

Orbán Viktor kormányfő (balról) részt vett a csíkszeredai stadion klubház- és lelátóavató ünnepségén is  (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda)

Orbán Viktor kormányfő (balról) részt vett a csíkszeredai stadion klubház- és lelátóavató ünnepségén is (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda)

OROSZ–AMERIKAI DIALÓGUS KELL

Megállapította, hogy a háború előtt az oroszok világos biztonságpolitikai elképzelést vázoltak fel, amely szerint Ukrajna nem lehet tagja a NATO-nak, s nem lehet Oroszországot elérő fegyvereket ukrán területre telepíteni. A nyugatiak nem fogadták el ezeket a kéréseket, mindez ahhoz vezetett, hogy Moszkva fegyverrel akar érvényt szerezni azoknak a biztonsági igényeinek, amelyeknek korábban diplomáciai úton próbált. A jelenlegi kép az, hogy Ukrajna nem nyerhet háborút Oroszország ellen, a szankciók nem billentik meg Moszkvát, Európa gazdasági és politikai értelemben bajban van, a világ pedig látványosan nem állt a Nyugat mellé. Kína, India, Brazília, az arab világ nagy része sem sorakozott fel mellette; végső soron multipoláris világrend kopogtat az ablakunkon. Új stratégiára van szükség, amelynek nem a háború megnyerése, hanem a béke áll a fókuszában. Az EU-nak Oroszország és Ukrajna közé kell állnia – tanácsolta Orbán, aki szerint az orosz–ukrán fegyveres konfliktust csakis orosz–amerikai párbeszéddel lehetne megoldani.

Megemlítette továbbá, hogy 2030 környékén az USA és Európa között is válság alakulhat ki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel