2024. november 5., kedd
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Enyhítést javasolt a válságstáb

A középiskolások és a felsősök adott esetben április 19-én visszatérhetnek az iskolapadokba

Amennyiben a hétvége folyamán nem rosszabbodik a járványhelyzet, hétfőtől megnyithatnak a bevásárlóközpontok. Ez a köztársasági egészségügyi válságstáb pénteki ülésén megfogalmazott javaslatok egyike. Az ülést követően tartott sajtótájékoztatón Branislav Tiodorović epidemiológus megerősítette, hogy a középiskolások és az általános iskolák felsősei vonatkozásában azt javasolta a testület, hogy – amennyiben minden ideálisan alakul – április 19-étől a tanév kezdete óta alkalmazott oktatási modellt alkalmazzák. Egy-egy helyi önkormányzatnak felhatalmazása van arra, hogy a járványhelyzet miatt továbbra is fenntartsa a távoktatási modellt, tette hozzá a szakértő.
Tiodorović mindemellett közölte, hogy a bevásárlóközpontok keretében működő vendéglátóhelyek akkor nyithatnak meg hétfőtől, ha van kerthelyiségük, beltéri része egyelőre sem ezeknek, sem a többi vendéglátóhelynek nem nyithat meg.
A járványhelyzet továbbra is rendkívüli, ám valamelyest csökkenni kezdett a napi esetszám, továbbá kiegyenlítődni a Covid-kórházakban ápolt és onnan elbocsátott páciensek napi száma, emellett kevesebb első vizsgálatos páciens keresi fel a Covid-rendelőket, értékelte az aktuális helyzetet Tiodorović, aki elégedett az immunizáció folyamatával, „főleg azóta, hogy ismét lehetőség van a védőoltás regisztráció nélküli felvételére".
– Szerbia egyike Európa azon országainak, amelyekben a legkedvezőbb a helyzet, úgy a felkínált védőoltások fajtájának és mennyiségének, mint a polgárok oltási hajlandóságának a tekintetében – fogalmazott Branislav Tiodorović.

Mint azt Branislav Tiodorović kifejtette: „Reméljük, hogy a továbbiakban is az eddigi ütemben olthatunk, ez nagyban függ a gyártóktól is. Ha minden optimálisan alakul, másfél-két hónapon belül elérhetjük a kollektív immunitás szintjét."
A Crvena zvezda labdarúgóinak szerdai győzelmét követően, minden járványügyi korlátozás megszegésével megtartott buli kapcsán – amelyen Goran Vesić, a válságstáb egyik tagja is részt vett – Tiodorović kifejtette, hogy a válságstáb minden tagja köteles betartani azokat a szabályokat, amelyeknek alkalmazását éppen javasolta. Az egyéni felelősséget senki nem kérdőjelezi meg, sőt, a válságstáb tagjainak magatartásukkal példát kell(ene) mutatniuk. A szakértő arról is beszélt, hogy tekintettel a világ más országainak az álláspontjára, Szerbiában is megkezdhetik felülvizsgálni annak a lehetőségét, hogy a védőoltással immunizáltak többletjogokat élvezzenek.
A jelenlevő újságírók egyike arra volt kíváncsi, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának csütörtöki, egy csehországi házaspár gyermekeinek oltási kötelezettsége kapcsán benyújtott kereset kapcsán eljárva, hozott döntése – „a kötelező immunizáció nem sérti az emberi jogokat" – hogyan befolyásolja Szerbiában a közgondolkodást a védőoltás kötelezővé tételéről – mindenekelőtt az egészségügyi dolgozók számára. Tiodorović szerint fontos szem előtt tartani, hogy ez a döntés – valamint más országok más bíróságai által hozott hasonló döntések – mindenekelőtt a gyerekek kötelező immunizációjának a tekintetében fontos, míg a koronavírus elleni immunizáció tekintetében Szerbia figyelemmel kíséri más országok gyakorlatát.

VAJDASÁGBAN 24 SZÁZALÉKOS AZ OLTÁSI ARÁNY
A vajdasági járványhelyzet témájában Igor Mirović, a tartományi kormány elnöke a Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva közölte, hogy a körülmények továbbra is rendkívüliek, ám az elmúlt napok mutatói bizakodásra adnak okot. A Vajdasági Klinikai Központban jelenleg 300 Covid-fertőzöttet kezelnek, míg a kamenicai Vajdasági Tüdőgondozó Intézetben 90-et. A szabadkai és a pancsovai kórházakban a legsúlyosabb a helyzet, azzal, hogy utóbbi gyógyintézetben belgrádi illetékességű pácienseket is elhelyeztek – közölte még Mirović.
– A védőoltással immunizáltak száma szintén bizakodásra ad okot. Az elmúlt napokban sokan igényelték regisztráció nélkül a védőoltást. Három védőoltás áll rendelkezésre, a Pfizer–BioNTech, a Sinopharm és az AstraZeneca oltóanyaga, így mindenki választhat. Arra kérem az embereket, vegyék fel a védőoltást. Én ezt nagyjából egy hónapja tettem meg, Aleksandar Vučić a napokban. Semmi ok arra, hogy az emberek hitelt adjanak az álhíreknek és a hamis állításoknak – fejtette ki Igor Mirović, majd hozzátette, hogy Vajdaságban eddig a védőoltás mindkét adagját 253 ezren kapták meg, míg egy adaggal 106 ezer polgárt oltottak. Ez azt jelenti, hogy nagyjából a polgárok 24 százaléka vette fel a védőoltást, ami nem rossz arány, ám a cél a legalább 50-60 százalékos átoltottság.

22 SZÁZALÉKOS A POZITIVITÁS
A pénteki járványügyi jelentés értelmében országszerte 15.532 koronavírustesztet végeztek el, ebből 3405 eredménye volt pozitív (21,92 százalék). A vizsgált egy napban hivatalosan 39 Covid-fertőzött hunyt el, 5659 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,89 százalék. A kórházakban országszerte 7917 Covid-pácienst kezelnek, 264-nek van szüksége mesterséges lélegeztetésre.
Vajdaságban előző nap 878 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 197-et. Az aktív fertőzések száma a tartományban 21 678, Újvidéken 5201.
Az immunizáció témájában Aleksandar Vučić államfő kifejtette, hogy május végéig 3 millió polgárt terveznek beoltani. A napokban újabb szállítmány esedékes a Pfizer–BioNTech védőoltásából, mondta az államfő a B92 hírportál összeállítása szerint, majd reményének adott hangot, hogy hamarosan megérkezik a Sinopharm következő, 500 ezer adagos szállítmánya. Az országban eddig 2.836.012 adag védőoltással oltottak, mindkét adagot 1.158.744 polgár kapta meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás