Az influenza ellen beoltott személyek részlegesen védettek lehetnek a koronavírus súlyosabb hatásaival szemben – derült ki egy tanulmányból, amelyet a Mikrobiológiai és Fertőző betegségek Európai Közösségének tanácskozásán mutattak be, írja a 021.rs hírportál.
Az elemzésben több mint 75 ezer koronavírusban megbetegedett személy vett részt és kimutatták, hogy jelentősen csökkent az agyvérzés, a vérrög és a fertőzés kialakulásának, valamint a betegek kórházba való sürgős felvételének és intenzív osztályon való ápolásának a kockázata azon személyeknél, akik felvették az influenza elleni védőoltást.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a védőoltás nem csökkentette a halálos esetek számát, viszont a korábbi kutatások eredményei szerint az influenza elleni oltások erősítik a szervezet teljes ellenállóképességét, amely nem egy meghatározott kórokozó ellen irányul.
Az egyik lehetséges magyarázata ezeknek az eredményeknek, hogy az influenza elleni védőoltással beoltott személyek jobb egészségi állapotnak örvendnek, mint akik nem vették fel.
Megállapítottuk, hogy az influenza elleni védőoltás részleges védelmet nyújt a koronavírus ellen – jelentette ki Devinder Singh, a tanulmány egyik szerzője és a Miami Egyetem sebészeti professzora.
Hozzátette, hogy ennek ellenére továbbra is javasolja a koronavírus elleni védőoltások felvételét, ugyanis az influenzával szembeni oltások nem helyettesíthetik azokat.
A tanulmány szerint a koronavírussal fertőzött betegeknél, akik nem voltak beoltva influenza ellen, 45-58 százalékos lehetőség mutatkozott az agyvérzésre, 40 százalékkal nagyobb lehetőség a mélyvénás trombózis kialakulására és 36-tól 45 százalékkal nagyobb kockázat a fertőzés kialakulására.
Közélet/KORONAVÍRUS