2024. december 22., vasárnap
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

A befogadóképesség felső határán

Az orvosok szerint a védőoltásnak legalább kollégáik számára kötelezőnek kellene lennie – Az átoltottak száma meghaladta az egymilliót

Az egészségügyi rendszer Covid-intézményeiben uralkodó állapotokról egyeztettek Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter és az említett intézmények vezetői. Az általános megállapítás az, hogy a helyzet továbbra is súlyos. A Covid-fertőzöttek számára fenntartott kapacitások szinte teljesen beteltek, nagyjából a következő 24 órában tudják elhelyezni a pácienseket, azt követően, ha nem változik a helyzet, újabb kapacitásokat lesznek kénytelenek felszabadítani a Covid-páciensek számára, összegezte a körülményeket Goran Stevanović infektológus, a belgrádi Fertőző Klinika igazgatója. Mint hozzátette, az elmúlt napokban egyáltalán nem csökkent a kórházi gyógykezelésre szoruló betegek száma és közülük továbbra is sokaknak van szükségük oxigén-terápiára, valamint növekszik azoknak a száma, akik intenzív terápiás ellátásra szorulnak. Az egészségügyi rendszer ismét elérkezett befogadóképességének a felső határára, emelte ki.

– Emellett azt is megállapítottuk, hogy mind több a súlyos klinikai kórképpel érkező fiatal páciens. Azt is tényként közölhetjük, hogy ezeknek a pácienseknek a java része több napig egyáltalán nem fordul orvoshoz, átlagban 7-10 otthoni –„terápiát" követően kérik orvos segítségét. Tudom, hogy sokan feltehetőleg már unják hallgatni, de a vírus elleni védekezésben három intézkedés hatékony: a maszkviselés, a távolságtartás és a védőoltás felvétele. Tény, hogy ezeket a polgárok egy része nem alkalmazza kellőképpen. A Covid-kórházak vezetői emellett kezdeményezik, hogy a koronavírus elleni védőoltás legalább az egészségügyben dolgozók számára legyen kötelező. Ezzel megvédenénk őket, továbbá hozzájárulnánk a társadalmi védettség növeléséhez, valamint ösztönzőleg hathatnánk azokra a polgárokra, akik még nem vették fel a védőoltást – taglalta Goran Stevanović.
A Dragiša Mišović Klinikai-kórházi Központban is növekszik az ott ápolt kiskorú Covid-fertőzöttek száma, Olivera Ostojić, az intézmény gyermekklinikája vezetőjének elmondása szerint jelenleg 27 gyermeket gyógykezelnek itt. A legfiatalabb páciens egy 11 napos csecsemő, míg a legidősebb 17,5 éves, nyilatkozta a Prva tv-nek. Mint hozzátette, a legtöbb gyermeknél tüdőgyulladás alakult ki, a fiatalabbaknál enyhébbek a tünetek.

EGYRE TÖBB ÁTOLTOTT
Mirsad Đerlek egészségügyi államtitkár tegnap reggel bejelentette, hogy délutánig Szerbiában az átoltottak száma meghaladta az egymilliót. Az államtitkár hiszi, hogy ha nem sikerült volna ennyi polgárt két adag védőoltással immunizálni, akkor az éppen aktuális járványhullámban sokkal több Covid-páciens hunyt, illetve hunyna el. A tisztségviselő elmondása szerint az államvezetés célja továbbra is a minél dinamikusabb oltási folyamat. Mint azt megerősítette, áprilisban majdnem kétmillió adag védőoltásra számítanak és azt tervezik, hogy a hónap végéig további egymillió polgárt immunizálnak két adag oltóanyaggal. A Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva Mirsad Đerlek azt is megerősítette, hogy hétfőn valamivel több mint 20 ezer adag Pfizer–BioNTech-védőoltás érkezett Szerbiába.
– Mindenki számára lesz védőoltás. A második oltásra váróknak sem kell aggódniuk, odafigyelünk arra, hogy mindig legyen oltóanyag erre a célra. Ha ilyen ütemben folytatódik az oltás, hiszem, hogy az idei nyár másmilyen lesz, mint a tavalyi. Bizonyos falusi környezetekben eddig alacsony volt az oltási arány, ám a közelmúltban megkezdett felvilágosító kampánynak köszönhetően sikerült változást generálni – fejtette ki Mirsad Đerlek, aki az interjú során „brutálisnak" nevezte a brit vírusvariánst, amely mostanra Szerbiában is dominánssá vált az összes fertőzésben. A tisztségviselő véleménye szerint egyelőre nem lenne indokolt enyhíteni a járványügyi korlátozásokat, főleg mivel azokat egyébként is folyamatosan megszegik, „ám erről a válságstáb dönt".

HARMADIK OLTÁS SZERBIÁBAN IS?
Milanko Šekler, az állatorvosi mikrobiológia és immunológia doktora szerint ki kellene dolgozni a harmadik oltásra vonatkozó oltási protokollt, amely azokra a polgárokra vonatkozna, akiknél a második oltást követően sem alakult ki ellenanyag. A BIZLife portálnak nyilatkozva Milanko Šekler rámutatott, hogy vannak már olyan országok, amelyek megkezdték kidolgozni a harmadik oltás protokollját. Mint azt hozzátette, Szerbiában a legtöbben a Sinopharm védőoltásának tekintetében panaszkodnak arra, hogy szervezetük nem termelt ellenanyagot, „ám ez nem meglepő, hiszen ezt az oltóanyagot kapták meg a legtöbben az országban, személyesen ismer olyanokat, akiket másik oltóanyaggal oltottak, ám nem alakult ki az ellenanyag". Viszont az is tény, hogy másik védőoltások esetében ritkábban marad el a szervezet megfelelő immunreakciója, de azok, a Sinopharm oltóanyagához képest, más működési elvekre támaszkodnak, fejtette ki Milanko Šekler.

Ismét 5 ezer felett
A keddi járványjelentés értelmében 24 óra leforgása alatt 5471 új fertőzést jegyeztek az országban, 18.528 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 29,53 százalék. Hivatalosan 39 Covid-fertőzött hunyt el, 5270 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,88 százalék. A kórházakban 7205 Covid-pácienst gyógykezelnek, 276-nak van szüksége mesterséges lélegeztetésre.
Vajdaságban előző nap 1337 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 329-et. Az aktív fertőzések száma a tartományban 18.467, a székvárosban 4642, Pancsován több mint 1500, Szabadkán több mint 1300, míg a többi településen ezer alatt alakul.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás