Szerdán és csütörtökön Vajdaságban tettek látogatást az anyaországi Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap tanácsadó testületének tagjai. A Kós Károlyról elnevezett kollégium tizenegy tagú, célja a határon túli magyar nyelvű médiaéletet minden rendelkezésre álló, törvényes eszközzel történő segítése, fejlesztése, támogatása. A testület havonta találkozik, ezúttal Klemm József, az itteni kollégiumi tag baráti meghívására Újvidékre és Szabadkára látogattak, tegnapelőtt megismerkedtek a Vajdasági Rádió és Televízió, a Magyar Szó és a Mozaik Televízió tevékenységével, tegnap pedig a Pannon Televízióban jártak.
Barlay Tamás, az MTVA vallási, kisebbségi és határon túli főszerkesztőségének vezetője, a Kós Károly Kollégium elnöke elmondta, hogy támogatásuk többszintű – egyrészt a Kárpát-medencében élő, magyar nyelvű televíziós, rádiós, hírügynökségi vagy adott esetben az írott sajtóban dolgozó újságírók számára szakmai konzultációkat szerveznek régiókként, negyedéves, féléves rendszerességgel, ezekben egyfajta mesterkurzusként próbálják tökéletesíteni szakmai felkészültségüket. A kollégáknak megpróbálják átadni a magyarországi közszolgálati médiában alkalmazott sztenderdeket, elvárásokat. Segítik azokat a pályakezdő fiatalokat, akik első lépéseiket teszik – támogatást nyújtanak nekik abban, hogy jó, profi, elkötelezett, hivatástudattal rendelkező, szakmailag a lehető legjobbat nyújtó újságírókká váljanak. Tevékenységük másik körében arra törekszenek, hogy a magyarországi közszolgálati média műsoraihoz minél több hír, esemény jusson el a Kárpát-medence egészéből, hogy megszűnjön a határok által szétszabdalt állapot, és hogy a magyar nemzet egységes egészként tudjon megjelenni. Nemcsak az ún. határon túli műsorokban, hanem valamennyi műsorban.
– Ez nagyon lassú és hosszú folyamat, szemléletváltásra van szükség, azon dolgozunk, hogy ez a szemléletváltás elsősorban saját, MTVA-s kollégáink fejében, következő lépésként pedig a magyarországi, majd a Kárpát-medencei társadalom fejében, szívében történjen meg. A magyar nemzetre újra egészében, mint egységes nemzetre szeretnénk tekinteni, a kulturális és gyermekműsoroktól kezdve a sporton át az időjárásig, mindenhol. Azt szeretnénk, ha Csíkszereda, Székesfehérvár, Újvidék és Miskolc egyenlő súllyal jelennének meg, ez lenne az elérhető, ideális állapot. Ennek érdekében minél több hírnek, tudósításnak kell érkeznie a határon túli régiókból a központba. Ezenkívül van egy másik irányú folyamat is, bővíteni akarjuk nézőink körét. Szeretnénk minél több helyre eljuttatni a négy tévé és négy rádiócsatorna műsorát, a technikai változásokkal lépést tartva ez ma leginkább a kábelhálózatokkal való szerződéskötések kibővítésével érhető el. Azon dolgozunk, hogy minél több kábelszolgáltatóval felvegyük a kapcsolatot, szerződéseket készítünk, igyekszünk a magyarországi közszolgálati csatornákat minél több helyen beiktatni a kábelszolgáltatók alapcsomagjába – magyarázta Barlay Tamás a kollégium tevékenységéről. Elmondta azt is, hogy ellátják az MTVA vezetőségét jó tanácsokkal, például felhívták a figyelmüket arra, hogy az elmúlt 5-6 évben kb. 350–400 dokumentumfilm született a határon túli régiókban. Óriási szám, a filmek mégsem lettek bemutatva országos, nemzeti csatornán, ezt a hihetetlen kincset nem ártana legalább megismerni, feldolgozni, bemutatni a legjavát.
A testületet Barlayval együtt a következő szakemberek alkotják: Havasi János az MTVA kabinetfőnök-helyettese és határon túli különmegbízottja, titkára, Csermák Zoltán kommunikációs főmunkatárs, Gálfi Melinda a Duna Televízió Zrt-ből, rajtuk kívül minden egyes külhoni régiót egy-egy köztiszteletnek örvendő, nagy szakmai múlttal rendelkező médiaszemélyiség képvisel: a horvátországi magyarságot Kriják Krisztina, a muravidéket Zver Ilona, Jakab Endre a székelyföldi regionális stúdió vezetője, Maksay Ágnes Kolozsvárt, Kulin Zoltán, a megyei ukrán állami televíziónak a vezérigazgató-helyettese a kárpátaljai magyarságot, Bartók Csaba, a Szlovákiai Magyar Televíziósok Szövetségének alelnöke a felvidéket képviseli, Vajdaságot pedig Klemm József.