2024. július 16., kedd

Talpon maradunk!

A Magyar Szó Lapkiadó Kft. székházának negyedik emeleti termében pénteken a lap fennállásának 68. évfordulója alkalmából megtartott ünnepségen a jelenlevőket Ökrész Rozália igazgatónő köszöntötte. Ünnepi beszédében annak a meggyőződésének adott hangot, hogy sem a világ, sem a Magyar Szó „nem ér véget” hamarosan. – Hatvannyolc éve itt vagyunk, még nagyon sokáig itt leszünk. Két hónapja vagyok a háznál, sajnos mostanáig csak kevés dolgozót ismertem meg személyesen, a közeljövőben ezen változtatni fogok. Megpróbáltam egy átfogó képet kapni a cégről, összekötöttem a szálakat, kibogoztam a folyamatokat, bevallom, számomra, mint kívülről érkezőnek ez egyáltalán nem volt könnyű. Ez is csak azt bizonyítja, hogy ez a vállalat nem egy akármilyen közösség! Akármennyire is nehéz a cég gazdasági, pénzügyi helyzete, meggyőződésem, hogy talpon maradunk! A Magyar Szó – szerepköréből és jelentőségéből adódóan – nemcsak kiemelt tájékoztató jelleggel bír, hanem fontos küldetése is van a vajdasági magyarság önazonosságának megőrzése és erősítésének tekintetében. Ezt a feladatot kft.-ként a piac kegyetlen körülményei között kell teljesítenie, nem támaszkodhatunk csupán az alapító, az anyaország vagy a közigazgatások segítségére, hiszen azok évi támogatásuk összbevételeinknek csupán megközelítőleg egynegyedét adják. A többi 75 százalékot magunknak kell – önerőből – megvalósítani, ez egyáltalán nem könnyű. A helyzet konszolidálására további takarékosságra van szükség, remélem, hogy rövid időn belül sikerül meggyeznünk a vállalaton belül működő két szakszervezettel a kollektív szerződésről, vagy munkaszabályzatot hozunk. Az ésszerűsítéshez, az átcsoportosításhoz új munkaköri leírás készül, új munkaszerződésekkel. A becsületes munkát, a tudást, a továbbtanulási hajlandóságot fogjuk jutalmazni, a létszámcsökkentést a nyugdíjba vonulások biztosítják – hallottuk az igazgatónőtől, aki megköszönte az idén nyugdíjba vonult dolgozóknak fáradságos munkájukat, és jó egészséget kívánt nekik.

Idei díjazottjaink: Szerencsés Anna, Fodor István és Miklós Valéria

Idei díjazottjaink: Szerencsés Anna, Fodor István és Miklós Valéria

Varjú Márta főszerkesztő felszólalásában fontos évként beszélt az ideiről, említést tett a főszerkesztő-választásról, a kollégáknak köszönetet mondott a támogatásért és a bizalomért. – Feladatom nem könnyű, de megpróbálok megbirkózni vele – ígérte. Elmondta, hogy négy év szünet után az idén ismét kiadtuk a Magyar Szó-naptárt, az eladási mutatók biztatóak. – Vádak is értek amiatt, hogy ezzel a lépéssel piaci vetélytárs helyzetébe kerültünk a Hét Nap testvérlap mellett, amelynek szintén van naptára. Lehetne erről a kérdésről beszélgetni, arról is, hogy kinek volt előbb naptára, vagy arról, hogy közösen adjuk ki, az eladási számok márciusban esedékes összegezése után eldöntjük majd, hogyan tovább. A piacra kényszerítenek bennünket, úgy próbálunk megélni, ahogy tudunk. Az idén hagyományos Strandszépe rendezvényünk is volt, nagy sikernek örvendett, a Facebook közösségi portálon ötvenezernél is többen érdeklődtek felőle. Ez nagy szó manapság, bárcsak a példányszámunk is ekkora lenne... Azt hiszem azonban, hogy a nyomtatott sajtó esetében, sajnos ezt a számot már soha többé nem tudjuk elérni. Már az 5 százalékos példányszám-növelési terv is szinte teljesíthetetlen missziónak tűnik, az idén ugyanis, mindent összevetve 1 százalékkal kevesebb Magyar Szó jelent meg, mint tavaly. Lesújtó számadat, de ha figyelembe vesszük az internetes fejlődést, azt hiszem, hogy ez várható volt. Megpróbálunk küzdeni a visszaesés ellen, mindenféle akciókat, élőújságokat szervezünk, jártuk a terepet, csábítottuk az olvasókat – fél sikerrel jártunk, jómagam a példányszámnövelés valamiféle formáját elképzelhetőnek tartom – mondta a főszerkesztő, majd kitért az új, pénteken beindított Magyar Szó honlapjára is. Friss, modern, interaktív honlapról van szó, a korábbinak is jó volt a látogatottsága – naponta nyolcezren kattintottak ránk –, a főszerkesztő reméli, hogy most megduplázódik majd a lapunkat elektronikus formában olvasók száma. A lapnak lesz lapozható, internetes formája is, erre március elsejétől előfizethetnek majd az olvasók, és visszaállítjuk a hozzászólási lehetőséget is, amely előmoderálással zajlik majd.

Az ünnepségen a cég nyugdíjasai is megjelentek, az idén együtt ünnepeltek az „aktív” kollégákkal.

Az újságírói díj odaítéléséről szóló döntést az idén a főszerkesztő maga hozta meg, meghallgatva néhány olyan kollégát, akiknek a véleményére ad. A díj az idén Fodor Istvánhoz, a Tiszavidék rovat szerkesztőjéhez került. – Aki akár egyszer is olvasott Fodor-írást, az tudja, hogy miért döntöttünk mellette. Felismerhető, jellegzetes módon ír, még egy ilyen nincs a Magyar Szóban. Nagy örömmel olvasom Jó reggeltjeit, legutóbbi interjúját, vezércikkeit, kommentárjait, bármit, ami Pista kezéből kikerül – hallottuk a főszerkesztő indoklását. Fodor István 35 éve a Magyar Szó főmunkatársa, belpolitikai újságíróként kezdte pályafutását, 1987-ben lett a Tiszavidék melléklet szerkesztője. 2007-ben a Kitekintőt szerkesztette, az idei évtől ismét a Tiszavidék rovat vezetője.

Az idén két Életműdíjat osztottunk ki, ezeket Szerencsés Anna és Miklós Valéria kapták. Szerencsés Anna 1984-ben kezdett dolgozni a lap belgrádi szerkesztőségében, rendszeresen írt balettkritikákat, 1992-től az újvidéki szerkesztőségben grafikai szerkesztőként dolgozott – ő tervezte a Tarka Világ arculatát. 2000 óta a Szabadidő (Panoráma) rovatot szerkeszti. Angol és francia újságokból fordít a Közelkép rovat számára.

Miklós Valéria főiskolai tanulmányait megszakítva 1975-ben került a Magyar Szóhoz, azaz az akkori Forum közös szolgálatának pénzügyi osztályára. A Magyar Szó hirdetőosztályán 2004 óta dolgozik, nemrégiben átvette ennek az osztálynak a vezetését.

A Kilátó-díj Szolár Anna író kezébe került, ő immár a hetedik fiatal író, akinek tehetségét elismeri az 51. évfolyamába lépő melléklet.

A nyomda díját Berta Zoltán nyomdaigazgató Polyvás Róbert özvegyének adta át, megbecsült munkatársunk az idén távozott, viszonylag fiatalon, az élők sorából. A bélyegkészítő részleget vezette, kiváló szakember volt. A nyomda nem feledkezett meg családjáról, fiának grafikai-mérnöki tanulmányait támogatják. Az ünneplők néma kegyeletadással emlékeztek meg róla, valamint Halász Enikő kolléganőnkről, aki szintén az idén hagyott el örökre bennünket.

A Magyar Szó Kft. 2012-ben jubiláló dolgozói: 10 éve dolgozik nálunk Belović Dejan, Polyák Hajnalka, Horváth Zsuzsanna, Horváth Zsolt és Laták István. 20 éve van nálunk Pupavac Branislav és Kókai Péter. 30 éves munkásságát ünnepli Szlivka Zoltán, Szilvási Gyöngyi, Petković Olinka, Nikolić Osman és Ranđelović Dragan. 35 éve tagja a munkaközösségnek Giric Irén, Sovulj Nevenka és Gonclik Erzsébet, Pauzenberger Zdenko pedig kereken négy évtizeddel ezelőtt állt munkába a Magyar Szónál.