2024. szeptember 7., szombat

Biztonságos internethasználat

Felvilágosítás gyerekeknek és felnőtteknek a Tijana Jurić Alapítvány jóvoltából

A Tijana Jurić Alapítvány már 3 éve tevékenykedik. Az alapítvány célja a gyermekek biztonsága, védelme, valamint olyan törvényjavaslatok előterjesztése, amelyek komolyabban veszik a nők és gyermekek ellen elkövetett erőszakot. Az általános iskolások számára műhelymunkát tartanak a biztonságos internethasználatról, amelyet Franciskovity Laura tart szerb és magyar nyelven egyaránt.
– E műhelymunkánk arról szól, hogy hogyan használjuk az internetet úgy, hogy ne keveredjünk bajba. Azért műhelymunka ez, hogy a gyerekeket is be tudjuk vonni a közös beszélgetésbe, előadásba. Három téma van, amit érinteni szoktunk, ezek: hogyan regisztráljunk, hogy biztonságos legyen a fiókunk, az online erőszak fajtái – itt különböző videókat is használunk, illetve a sextortion fogalmáról is beszélünk.
Milyen módszerrel zajlik az oktatás?
– Ezek a műhelymunkák interaktívak, beszélgetünk, feladatokat oldunk meg, illetve médiaanyagot is felhasználunk. Azért hatásosak az előadásaink, mert sok példát hozunk fel, amik megtörtént esetek, a videók is megtörtént eseteket dolgoznak fel, ráadásul ezek Szerbiában történtek meg, ami szintén közelebb hozza a problémát. Nagyon intenzívek a videók, de máshogy nem lehet hangsúlyozni a probléma égető voltát. A videókon és történeteken keresztül próbálunk mély benyomást kelteni a felnőttekben és gyerekekben arra vonatkozóan, hogy ez tényleg komoly probléma.
Milyen korosztálynak szól a műhelymunka?
– A gyerekek megdöbbennek, amikor tudatosul bennük, hogy nemcsak a kislányok vannak veszélyben, hanem a fiúk is. Hetedikes, nyolcadikos osztályban szoktuk előadni, de van, hogy ötödikes-hatodikos osztályba is hívnak minket. Szerintem ezt korán kell a gyerekekben tudatosítani, mert már fiatalon elkezdenek internetezni.
Az internetes zaklatásról (cyber bullying) is beszéltek?
– Ez az online erőszak témájához kapcsolódik, és egyre nagyobb méretet ölt. Sokszor a gyerekek nem is fogják fel azt, hogy mennyire borzasztó dolog ez, gyakran viccként kezelik. Sajnos itthon is egyre több tragédia történik az internetes zaklatás miatt, ez is komoly probléma, így erről is sokat beszélünk.
Hogyan lehet segíteni a gyerekeknek? Mit tehet a szülő?
– A fizikai erőszak máskor is jelen volt, de úgy gondolom, most ez nagyobb méretet öltött, és sajnos érintettek a gyerekek, ezért fontosak ezek az előadások. A gyerekek már nem kommunikálnak annyit, a családban sem foglalkoznak velük annyit, nincsenek felkészítve sok dologra. Fontos lenne, hogy a felelőtlen viselkedést megelőzve a szülők beszélgessenek a gyermekkel.
Említetted, hogy a szülőknek is van műhelymunka. Miben különbözik az ő előadásuk a gyerekekétől?
– Más szempontból kell megközelíteni a témát. A szülők esetében másra kell felhívni a figyelmet. A gyerekeknél inkább arra térünk ki, hogy hogyan használják, hogyan ismerjék fel ezeket a szituációkat, és a saját eszüket használva hogyan lépjenek ebből ki. A szülőknél azt helyezzük előtérbe, hogy kommunikáljanak a gyerekekkel, figyeljenek oda, korlátozzák az internethasználatot és az elérhető oldalakat, világosítsák fel őket. Mutassák meg a gyereknek, hogy hogyan kell jól használni az internetet. Továbbá a szülőknél foglalkozunk a deep és a darkweb fogalmával, vagyis az internet sötét oldalával – ez meg szokta lepni a szülőket, ők sem ismerik ezeket a veszélyforrásokat. Sajnos sokszor a felnőttek sem tudják jól használni az internetet.
Mi a helyzet a közösségi hálózatokkal és azok veszélyeivel?
– Sajnos a közösségi hálózatok is veszélyforrást képezhetnek. Nem az a cél, hogy a gyermek ezeket ne használja, inkább az, hogy megtanulja használni, felismerni a kamu profilokat, fellépni az ilyen szituációk ellen. Körültekintően kell őket használni, itt is a szülők szerepe fontos, a kommunikáció szerepe és a megfelelő felvilágosítás sokat segíthet közösségi hálózatok biztonságos használatában.
Ezenkívül még mivel foglalkoztok?

– Szoktunk előadást tartani az emberkereskedelemről, és annak megelőzéséről is. Viszont más jellegű programokat is szervezünk, például tehetségkutató programunk is van, az Angyal hangja. Ezt a fesztivált immár harmadik éve szerveztük meg. Önvédelmi kurzust is szerveztünk, az is népszerű volt, valamint humanitárius akciókat is szervezünk. Az alapítvány kétnyelvű, honlap is készül angol és magyar nyelven is, hiszen nagy az érdeklődés.