2024. szeptember 7., szombat

Jóként érkezett, még jobbként távozott

A vajdasági Tóth Ugyonka Krisztina győzelme a magyarországi Bonus Intra történelemversenyen

Bonus intra, melior exi! Azaz: jó emberként lépj be, és még jobbként távozz. Ez a háromfordulós Bonus Intra történelemverseny mottója, amelyet a magyarországi Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezett, és amelyen a szabadkai Tóth Ugyonka Krisztina nemcsak fényesen teljesített három fordulón keresztül, hanem első helyezettként térhetett haza. A szabadkai Svetozar Marković Gimnázium társadalomtudományi- nyelvi szakának végzős diákja egyedül vágott bele a versenybe, amelynek főnyereménye az MCC Junior-képzése, amelyet a kollégium szervez, és nagyban hozzájárul a további szakmai fejlődéshez. A versenyen szerzett tapasztalatokról, élményekről beszélgettünk a győztes diáklánnyal.
Milyen verseny volt ez, és miből állt maga a verseny?
– A verseny lényege az, hogy a diákok mennyire látják az összefüggéseket a dolgok között, tehát nem a lexikális tudásra alapoz, hanem arra, hogy hogyan értjük és dolgozzuk fel az eseményeket, hogyan használjuk a szerzett tudásunkat. A verseny három fordulóból áll. Az első az online forduló, ahova 114 személy jelentkezett, és itt különböző feladatokat kellett megoldani, ami előtudást igényelt. Innen 40-en jutottak tovább a következő fordulóra, ahol esszét kellett írni. Az én témám a Szerb nemzetiség az 1848-as szabadságharcban volt. Ezt követte a két részből álló döntő, amelynek az egyik része a budapesti Hadtörténeti Múzeumban zajlott, ahol forráselemző feladatokat végeztünk, majd másnap 10 perces prezentációt adtunk elő, illetve a zsűri kérdéseire válaszoltunk.
Hogyan készültél fel a versenyre, és egyáltalán, hogyan találtad ezt a lehetőséget?
– Egyedül készültem fel a versenyre. Az utolsó forduló előtt kértem a történelemtanárom, Agyánszki Máté segítségét, aki lehetővé tette, hogy a prezentációmat bemutassam az osztály előtt, így a döntőre adott ez egy kis gyakorlatot. A versenyről a tavalyi győztestől, Szabó Imrétől hallottam, aki szintén vajdasági. Ő motivált arra, hogy vágjak bele, mert nagy tapasztalatot ad majd.
Mesélj a verseny fődíjáról.
– Az első helyezett részt vehet az MCC Junior-képzésén. A Mathias Corvinus Collegium Junior-képzésén való részvétel nagy lehetőség. Azokat az egyetemistákat várják ide, akik az egyetem mellett szeretnének tanulni, fejlődni. Három részből tevődik össze a képzés: első része maga a Junior-program, ahol általános dolgokból készítik fel a hallgatókat. Ezt követi a szakosítás, hat szak közül lehet választani, amelyek a jog, a közgazdaság, a média, Közép-Európa, nemzetközi kapcsolatok és a pszichológia. Engem a jog és a pszichológia érdekel. A harmadik, lezáró része a vezetőképzés. A tehetséggondozó programra mindig hatalmas a túljelentkezés, és csak nagyjából harminc embert vesznek fel. A felvételi már most zajlik, azok között, akik tavasszal érettségiznek.
Milyen érzés volt megnyerni egy ekkora versenyt?
– Elsírtam magam. Úgy indultam neki ugyanis, hogy nem szeretnék az első fordulóban kiesni. A döntőben biztos voltam abban, hogy a top 10-ből a második ötösben leszek benne. Amikor nyilvánvalóvá vált, hogy én lettem a győztes, ledöbbentem és elkezdtem zokogni. Nagyon örülök, hiszen nagy volt a tét, és fontos nekem ez a Junior-képzés.
Mit nyújtott a verseny a Junior-képzésen kívül?
– Nagyon fontos tapasztalat ez. Úgy gondolom, hogy a mottót, miszerint jöjj ha jó vagy, távozz jobbként, maximálisan megkaptuk, hiszen a verseny alatt rengeteget tanultunk. Nem is volt versenyhangulat, hiszen a szervezők erre külön odafigyeltek. A vasárnapi döntőn a háromtagú zsűri, Hermann Róbert történész, Bihari Péter történész, és Rácz Árpád, a Rubicon főszerkesztője volt, így a zsűri véleménye is sokat adott.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
– A hétvégén a KMV-n mérettettem meg magam, ahol első helyezést értem el a humoreszkemmel, így az elmúlt időszakban arra is készültem. A hosszú távú tervem az érettségi, és az, hogy jelentkezzek pszichológia szakra, amivel párhuzamosan el tudom majd kezdeni az MCC Junior-képzést is.