2024. szeptember 7., szombat

Komplex fejlődés a tehetségeknek

A Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány hároméves fennállása óta 44 fiatalt támogatott

Nemrégiben az újvidéki Európa Kollégiumban mutatkozott be a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány. Petri László programigazgató egy rövid előadás keretében ismertette az alapítvány tevékenységét, és mindazt, amit a különféle programokkal nyújtanak a 15–30 éves fiataloknak. Az esemény célja az volt, hogy a vajdasági fiatalok körében is népszerűsítsék munkájukat, és arra ösztönözzék őket, hogy kapcsolódjanak be a programba. Az Európa Kollégiummal az együttműködésre vonatkozóan egy formamegállapodás jött létre, amely azt tartalmazza, hogy kölcsönösen elismerik egymást. Időszakosan elküldik a pályázati felhívásukat, és erről a diákotthon tájékoztatja a bentlakókat, illetve az alapítvány, ha valamiben tud segíteni, akkor azt megadja.
Az alapítvány képviselői több napot töltöttek el Vajdaságban, és az újvidéki diákotthonban szervezett előadás mellett egyházi vezetőket, középiskolákat, a Magyar Nemzeti Tanácsot is meglátogatták. Széles körű tájékoztatást szerettek volna nyújtani. Petri László elmondása szerint ennek már tapasztalható eredménye is volt, hiszen az egyik középiskolából öten regisztráltak az alapítvány internetes oldalán, és elkezdték kitölteni az adatlapot.
Az alapítvány elsődleges célja, hogy felkutassa a Kárpát-medencében élő tehetségeket. Az alapítvány hároméves fennállása óta 44 fiatalt támogattak, akiknek többsége határon túlról származik. Kezdetben kizárólag határon túliakat segítettek.
– A célunk az, hogy lehetőséget adjunk az ott élő fiataloknak. Azért is jöttünk el Vajdaságba, mert több fiatalt szeretnénk bekapcsolni a munkába, hogy kibontsuk a bennük rejtőző tehetséget. Ez a szám három év alatt lehet sok is, meg kevés is. A tehetségkutatás költséges tevékenység, egy diákra éves szinten másfél–két millió forintot fordítunk. Folyamatosan azon vagyunk, hogy több forrásunk legyen, és még több támogatottnak tudjunk személyes fejlődési lehetőséget nyújtani. A támogatóink azt nem biztosítják, hogy pénzt adjunk a résztvevőknek, de előfordul, hogy van rá mód. Van olyan budapesti diákunk, aki diákotthonban, szűkös anyagi keretek között él, neki nagyobb élelmiszercsomagokat küldünk. A támogatott pénzből szervezünk képzéseket, tanácskozásokra küldjük a fiatalokat, fizetjük az útiköltséget, a szállásukat, étkezésüket. Ha tankönyvre van szükség, és azt az adott mentor jóváhagyja, a fiatal megkaphatja a drágább szakkönyveket. A tudományos érdeklődéstől függően, ha olyan technikai felszerelésre van igény, akkor azt is megvásároljuk neki. Az erőforrásaink szabnak ennek határt – hangsúlyozta.
Petri László kiemelte, ha valaki tehetséges, határtalan lehetőségek állnak előtte. Minden olyan fiatal, aki szeretne bekapcsolódni a programba, annak regisztrálnia kell az alapítvány internetes oldalán, majd részletesen ki kell töltenie egy adatlapot. Ezután ezt a kuratórium tagjai figyelembe veszik, és döntenek.
– A fiatal az irányultságának megfelelően kap egy mentort, aki a tudományos élet szereplője. A mentor meghatároz egy kutatási témát. A diáknak ezzel kell foglalkoznia, és havonta beszámolót kell leadnia.
Van olyan támogatottunk, aki történelem szakon doktorál, továbbá robotika-világbajnok középiskolás diákunk, valamint ifjúsági innovációs verseny győztese, aki 16 éves korában gondolat vezérelte számítógépet hozott létre, vagy aki egészségüggyel foglalkozik. A mentorprogram keretében vannak képzések, amelyekkel a személyiség, a kommunikációs készségek és a szemlélet fejlesztésen is dolgozunk. Komplex fejlődési lehetőséget nyújtunk a fiataloknak. Nemcsak arról van szó, hogy egy adott tudományos szakterületen kap fejlesztést, hanem a személyiségfejlődést is segítjük, többek között támogatjuk az ő művelődésüket. Helyi szinten, ha van rá lehetőségük, akkor el kell menniük havonta kétszer valamilyen kulturális eseményre, és erről is be kell számolniuk. Ezzel is az ő szemléletüket bővítjük. Kötelező a sporttevékenység, nemcsak egy folyamatos elméleti munkát várunk el a fiataloktól, hanem az egészséges életvitelre is hangsúlyt helyezünk. Emellett, ha valaki prezentál valahol, akkor ebben egy kommunikációs szakember folyamatosan ellenőrzi, és segítséget ad neki. Próbálunk odafigyelni mindenre, hogy eredményes legyen az a munka, amit a támogatott ebbe a projektbe befektet.
– A pályázati felhívásra bármikor jelentkezhetnek az érdeklődők. Nem kis feladat, hogy egy középiskolás diák vagy felsőoktatási intézmény hallgatója a mindennapi terheltség mellett még vállalja azt, hogy különféle könyveket, sajtót olvas, kutatást végez, mindemellett hónapról hónapra határidőket kell betartania, és mindenről beszámol. Az eddigi tapasztalataink alapján ezzel lehet élni. Ezekből a beszámolókból akár a későbbiekben megalkothatja saját szakdolgozatát. Emellett publikációk is születnek, ami a tudományos munkát mozdítja elő. Az első három hónap egy próbaidőszak, ha ezen túl van a fiatal, az adott kutatáson múlik, hogy hogyan módosítja. Nem korlátozzuk az egyénre szabott mentorprogram időtartamát. Van arra is példa, hogy valaki két évvel ezelőtt kapcsolódott be a munkába, de most már egy új témát és mentort szeretne, akkor ezt a lehetőséget megkapja – emelte ki Petri László.

A péterrévei Kormányos Sára a zentai Egészségügyi Középiskola végzős diákja, és tavaly ősszel lett a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány támogatottja. A kutatási témája, hogy milyen ismeretekkel rendelkeznek Semmelweis Ignác életéről és munkásságáról a zentai Egészségügyi Középiskola diákjai.
– Az eddigi tapasztalataim pozitívak, hiszen a kutatási témákban kiváló mentorokat kérnek fel. Nagyon sokat tudnak segíteni abban, hogy mi személyesen fejlődjünk. A havi beszámolóknak köszönhetően azt tapasztalom, hogy egyre könnyebben írok formális dolgokat, amire az egyetemi tanulmányaim során szükségem lesz. A kötelező képzéseken a kommunikáció fejlesztésére, a konfliktus megoldására, a stressz kezelésére fektetnek hangsúlyt. Ezzel önmagukat is fejlesztjük, továbbá másokat ismerünk meg, illetve olyan ismereteket szerzünk, amelyek segítségével utána meg tudjuk állni a helyünket – mondta Kormányos Sára.