Az Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztérium támogatásának köszönhetően két új projekt valósult meg a diákok számára, amelyeket kedden délelőtt mutattak be az óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában és a szintén helyi Testvériség Általános és Középiskolában. Az eseményen jelen volt Vicsek Annamária oktatási államtitkár is, aki elmondta, az oktatási minisztérium számára nagyon fontos, hogy olyan tevékenységeket, aktivitásokat és tananyagfejlesztéseket támogasson, amelyek nem feltétlenül kapcsolódnak a kötelező tananyaghoz, viszont olyan tudást és készségeket nyújtanak a tanulóknak, amelyekkel a későbbi életünk során sikeresebbek lehetnek.
– Minden évben meghirdetünk egy olyan pályázatot, ami civil szervezeteknek szól, évente több tíz, néha száz pályázó is van. Nagyon fontosnak tartom kiemelni, hogy magyar vonatkozású civil szervezetek is jelentkeznek, amelyek valamilyen módon az oktatáshoz kapcsolódnak. A minisztérium az elkövetkező napokban kiírja az idei pályázatát. Arra buzdítok mindenkit, hogy jelentkezzen, hiszen olyan projektekre van szükségünk, amelyek minőségesek, és amelyek magyar nyelven valósulnak meg, hogy a magyar tannyelvű oktatást gazdagítsák – fogalmazott Vicsek Annamária.
A zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány sikeres pályázatának köszönhetően elindult A pénz ezer arca elnevezésű projekt, amelyet az óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában mutattak be. A program keretében létrehoztak egy olyan online platformot, amellyel a diákok könnyebben elsajátíthajtják a pénzügyi ismereteket.
– Tudjuk, hogy már azt a világot éljük, amikor nem elég a tantermi oktatás, hanem különböző oktató jellegű, online anyagok is rendelkezésre állnak. Mindenki, aki hasznos ismereket szeretne szerezni, az hozzáférhet bármilyen interneten elérhető, szabad tananyaghoz. Ez nem iskolai tananyag, hanem egy olyan ismeretterjesztő anyag, amelyhez bármelyik tanuló hozzá tud férni, aki szeretné bővíteni a pénzügyi tudását – mondta Galgó Ferenci Andrea, az iskola szaktanára. Csikota Annamária, az óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola harmadik osztályos, pénzforgalmi ügyintéző szakos tanulója elmondta, hogy szerinte az új platform egy nagyon hasznos dolog, amit a diákok bármikor tudnak használni, akár otthon is és utazás közben is mobiltelefonjuk segítségével.
A zentai Kertészek Egyesülete civil szervezet is sikeresen pályázott az oktatási minisztériumnál, a támogatásnak köszönhetően elindult a Tanulj, termelj, teremts! nevet viselő program, amelyet az óbecsei Testvériség Általános és Középiskolában ismertettek. A fejlődési rendellenességgel küzdő gyermekekkel foglalkozó oktatási intézménynek jelenleg 112 diákja van, akik húsz tagozaton tanulnak. Az egyik szak a kertész szak.
– Iskolánkban a kertész szakos diákok megismerkednek a zöldségfélékkel, a dísz-, a fűszer- és a gyógynövényekkel, ebbe az új online platformba azonban bevontuk a gyümölcsöket is. Az oldal kidolgozása során az motivált minket, hogy a diákokat közelebb hozzuk az internet világán keresztül is, hiszen a legtöbbjüknek van mobiltelefonja. A platformon bemutatjuk a növényeket képekkel, rövid leírással, de kérdések is segítik a tananyag elmélyítését – közölte Csonka Róbert, az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola szaktanára, a projekt tananyagfejlesztője.
Dr. Lengyel László, a zentai Pro Scientia Naturae Alapítvány ügyvezetője és a zentai Kertészek Egyesületének az elnöke elmondta, hogy az alapítvány tevékenységei közé tartozik az újszerű, különösen a digitális alapon történő oktatási programok fejlesztése, valamint a programokon való kísérletezés. Hozzátette, hogy a Pro Scientia Naturae Alapítvány munkatársai már több éve azon dolgoznak, hogy különféle módszertannal olyan digitális anyagokat készítsenek, amelyek segítik a középiskolásokat, illetve az egyetemi hallgatókat a felzárkózásában.
A szerb és magyar nyelven is elérhető programok ingyenesen elérhetők lesznek zentai Kertészek Egyesületének, illetve a Pro Scientia Naturae Alapítvány honlapján.
Nyitókép: Az óbecsei Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában mutatták be A pénz ezer arca projektet (Fotó: Kancsár Izabella)