2024. július 27., szombat

Négy határon át vetélkedő

Helyi értékeink megőrzésére ösztönzik a gyerekeket

Első alkalommal rendezték meg a Négy határon át elnevezésű vetélkedőt, melynek során az általános iskolás tanulók mérhették össze a helyi értékeket, történelmünket és a magyar nyelvet érintő tudásukat. A versenyt a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal alapítói szervezték meg, így részt vállalt benne a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet, valamint a kolozsvári Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület. Rajtuk kívül a verseny megrendezésébe bekapcsolódott az NMI Művelődési Intézet, az Erdélyi Értéktár Bizottság és a Kovászna Megyei Értéktár Bizottság.

Virág Kiss Anita, a VMMI tagja és a verseny koordinátora elmondta, hogy a vetélkedő több fordulóból állt. Elsőként az egyes régiókkal kapcsolatos kérdéseket tartalmazó feladatlapot kellett megoldaniuk a csapatoknak. A második fordulóban egy online kvízjátékot kellett megoldaniuk a gyerekeknek, emellett fotóztak, a saját településükön élő embereket, épületeket kerestek föl, illetve részt vettek egy interaktív térképes játékban is, ahol fotók alapján kellett azonosítaniuk a Kárpát-medence különböző területeit. A harmadik forduló a regionális értéktárak bővítésére szolgált: a gyerekek helyi értékeknek jártak utána. A vajdasági regionális döntőn az előző forduló során föltárt értékek közül kellett egyet-egyet bemutatniuk a csapatoknak. A négy részből összeálló végleges pontszám alapján az első három helyezett csapat vehet részt az áprilisi lakiteleki döntőn. A továbbjutók a horgosi Betyárok (Bíró Fanni, Bús Zsófia és Pilisi Kolos, felkészítő tanár: Harmath Hajnalka), a szintén horgosi Három Cserfes Grácia (Miskolci Viktória, Tillinkó Luca és Valkovics Aisa, felkészítő tanár: Bohata Zsuzsanna), valamint a Tiszavirág csapat (Barna Emília, Csáki Márton és Szarka Kitti, felkészítő tanár: Kormányos Katona Gyöngyi).

Kormányos Katona Gyöngyi, az Emlékiskola továbbjutó csapatának felkészítő tanára elmondta, hogy iskolájuk hat csapattal nevezett be a vetélkedőre, ami azért figyelemre méltó, mert nem volt másik oktatási intézmény a Kárpát-medencében, amelyik ennyi csapatot mozgósított volna. Kiemelte, hogy a gyerekek nagyon jól vették az akadályokat:

– Tizenegy-tizenkét éves gyerekekről van szó, akik ilyen jellegű feladatokkal korábban még nem találkoztak. De minden kezdet nehéz, és egyszer mindent el kell kezdeni. Szótárakban, lexikonokban kutattunk a megoldások után, keresgéltünk az interneten, ha kellett, levelet írtunk egyik-másik művelődési intézetének is, hogy segítséget kérjünk.

Hozzátette, hogy a legnagyobb nehézséget az okozta, hogy a gyerekek korábban nem találkoztak az értéktár fogalmával, és nem ismerték a Vajdasági Magyar Értéktárat sem:

– Biztos vagyok abban, hogy a vetélkedőn részt vevő gyerekek nyitott szemmel fognak járni, és sokkal tapasztaltabban fognak egy-egy értékre, a saját nemzeti értékeinkre fölfigyelni.