2024. december 22., vasárnap

Hogyan legyünk egyetemisták a Yale-en?

Az érdeklődők február 11-éig jelentkezhetnek, a szerencsés kiválasztottak 2 hetet tölthetnek a neves egyetem középiskolásoknak szóló programjában

Az idén a szerbiai középiskolások is jelentkezhetnek az amerikai Yale Egyetem középiskolás diákoknak szóló nemzetközi programjára (Yale Young Global Scholars Program), amelynek keretében a nyár folyamán kéthetes kurzuson vehetnek részt az USA nagy presztízsű egyetemén.

A programban a világ különböző pontjairól származó tehetséges középiskolás diákok vehetnek részt, akik akadémiai szinten bővíthetik tudásukat, s lehetőséget kapnak arra, hogy belekóstoljanak az amerikai elitegyetem életébe. A Yale programja a középiskolák másodikos és harmadikos diákjait célozza meg. A 2016 nyarán tartandó kurzusokra online lehet jelentkezni február 11-ig, a szerencsés kiválasztottak pedig két hétig amerikai egyetemistának érezhetik magukat.

Február elsején az American Corner újvidéki székházában Ksenija Pavlović, a program balkáni koordinátora és egyik előadója tartott videóprezentációt a programról.

– A Yale Egyetem az egyik legszínvonalasabb amerikai egyetem New Haven városában, Connecticut államban. New Haven 40 perc vonattal New Yorktól. A város nagy része tulajdonképpen maga az egyetemi város, amely az egyik legszebb Amerikában. A biztonság miatt nem kell aggódni sem a diákoknak, sem a szüleiknek, hiszen külön beléptető rendszerrel van felszerelve és saját biztonsági szolgálat felügyel a nap 24 órájában. Belgrádból nincs közvetlen járat New Yorkba, de egy átszállással ez is megoldható, New Yorkból pedig kb. 15 dolláros jeggyel el lehet jutni New Havenbe – mondta Pavlović.
Hat programot kínálnak a diákoknak, akik szabadon választhatnak, melyikre szeretnének jelentkezni.

A következő kurzusokat kínálják: Politika, jog és közgazdaság (június 19-től július 2-ig), Alkalmazott tudomány és mérnökség (június 19-től július 2-ig), Nemzetközi kapcsolatok és biztonság (július 8-tól július 21-ig), Biológiai és orvosbiológiai tudományok (július 8-tól július 21-ig), Technológia, innováció és vállalkozói szellem (július 26-tól augusztus 8-ig), valamint Fenntarthatóság, energetika és környezetvédelem (július 26-tól augusztus 8-ig). A jelentkezők egyszerre több programot is megpályázhatnak, de a végén csak egyiken vehetnek részt. Az előző években nagy volt az érdeklődés, idén eddig több ezer jelentkezés érkezett.

Politika, jog és közgazdaság program azon diák számára van kialakítva, akik érdeklődnek az amerikai politikai eszmék, az amerikai jogrendszer és az amerikai értékrendszer iránt. Mindegyik szeminárium úgy van kialakítva, hogy egy tantárgy felöleli a politika, közgazdaság és a jog dimenzióját.

Nemzetközi kapcsolatok és biztonság programot azon diákok számára ajánlják, akik érdeklődnek a nemzetközi kapcsolatok és a világpolitika irányítása iránt. A Technológia, innováció és vállalkozói szellem, az Alkalmazott tudomány és mérnökség, valamint a Biológiai és orvosbiológiai tudományok három új program, amelyeket szakértők adnak elő.

– A program résztvevőinek muszáj nagyon kitartónak és munkabírónak lenniük, és fel kell készülniük arra, hogy olyan kemény munkában lesz részük mint soha azelőtt. A nap úgy indul, hogy 7:30-kor kelés, elektronikus formában értesítő a napi programról, az előadásokról, a tennivalókról és az aznapi menüről. A diákoknak módjukban áll szintén elektronikus formában egy-egy professzort hívni az ebédre, akivel aztán elbeszélgethetnek a fontosabb szakmai kérdésekről. 8-kor kezdődik a reggeli, az étkező úgy néz ki mint a Harry Potter-filmben. 9-kor kezdődnek az előadások, 10:45-kor a diákok kritikai szempontok alapján megbeszélik az előadáson hangzottakat. 11:45-kor mindenki elfogyasztja az ebédjét azzal a szakemberrel vagy tanárral, akit reggel kiválasztott. 13:15-kor kezdődnek a szemináriumok, amelyekre a szakirodalmat még a program kezdete előtt elkapják a résztvevők. 15:30-kor a csoportok félrevonulnak az instruktorokkal és mindenki előadja a programhoz kapcsolódó ötleteit. 16:30-kor kezdődik a projektekkel való foglalkozás, ez egyeseknek írással és olvasással való felkészülést jelent, míg mások csoportokban dolgoznak a globális problémák megoldási technikáin. 17:45-kor vacsora, majd 19:15-kor folytatódik a projektmunka, ami 21-kor fejeződik be, és utána lehet barátkozni, szétnézni a városban vagy sportolni – részletezte Ksenija Pavlović.

Az érdeklődők február 11-ig leadhatják a jelentkezési kérelmeiket elektronikus formában, minden szükséges információ megtalálható a globalscholars.yale.edu honlapon. A jelentkezési kérelem legfontosabb része az angol nyelven megírt esszé. Szükség lesz a diák iskolai végzettségéről szóló igazolásra, amelyet hivatalos fordító fordított le, valamint két angol nyelvű ajánlásra. Kell még egy angol nyelvű CV is. A dokumentumokkal kapcsolatos segítségért bátran lehet fordulni az American Corner újvidéki székházának munkatársaihoz (Petar Drapšin, americancorners.rs).
A nyelvi követelményekkel kapcsolatban Pavlović elmondta, hogy akinek TOEFL vizsgája van és nem legalább „majdnem jó” minősítésű, akkor az ne csatolja a jelentkezési kérelemhez. Még van hat hónap a programra való nyelvi felkészülésre, de azt szem előtt kell tartani, hogy a résztvevőnek képesnek kell lenni angol nyelven írni, olvasni és beszélgetni.
A program teljes költsége biztosítással együtt 5500 dollárba kerül, a jelentkezők egyharmada a szülők jövedelmének elbírálása alapján kaphat teljes vagy részleges ösztöndíjat. A program költségeibe és az ösztöndíjba nincs beleszámítva a repülőjegy ára és a közlekedés.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás