2024. szeptember 9., hétfő

A tudományos műveltség fokozása

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében tegnap megkezdődött a XVI. Apáczai Nyári Akadémia

– A szakmai és módszertani továbbképzéssel a pedagógusok tudásbeli gyarapodását célozzuk meg. Elsősorban olyan tananyagokat, pontosabban témákat dolgozunk fel, amelyek az iskolai gyakorlatban hasznosíthatók. Az itt megszerzett szaktudást a tanárok a későbbiekben át tudják adni diákjaiknak. A szakelőadások elsősorban módszertani szempontból biztosítanak újszerű tanácsokat, útmutatót a pedagógusok számára, másodsorban pedig a szakmai ismeretek szélesednek, hiszen a legújabb tudományos kutatások kerülnek felszínre. A továbbképzés során hangsúlyozzuk a tudományok közötti összefüggéseket, valamint első kézből informáljuk a pedagógusokat – hallottuk Muhi Bélától, a tanári továbbképzés természettudományi szekciójának főszervezőjétől.

A nyári továbbképzés elsődleges célja a tudományos műveltség fokozása. A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával július 11-e és 15-e, valamint 18-a és 22-e között négy 24 órás továbbképzést szervez. Az első héten zajlik a Természettudományi szekció, valamint a Történelem és magyarság című képzés, a második héten pedig az Osztályfőnökök továbbképzését és a Tapasztald, hogy továbbadhasd! elnevezésű környezetnevelési programot tartják meg. A szakelőadások és műhelymunkák helyszíne az újvidéki Apáczai Diákotthon Ćirpanova utca 54. alatti központja, valamint a Bogdan Šuput utca 16-os számú telepi épülete. A szakmai előadások, műhelymunkák mellett a gyakorlatra is nagy hangsúlyt fektetnek a szervezők, amelynek során a tárgykörök időszerűsége meghatározó szempontnak számít. Az előadók többsége egyetemi tanár, szakember, valamint gyakorló pedagógus, aki a legújabb kutatási eredményeket, tudományos törekvéseket és oktatási módszereket igyekszik bemutatni. A szervezők elmondása szerint az így megszerzett tudás nemcsak a képzésen résztvevő pedagógusok ismereteit gazdagítja, ugyanis az elhangzottakat elektronikus vagy nyomtatott szakkönyvek formájában magukkal vihetik, majd a későbbiekben átadhatják munkatársaiknak és diákjaiknak. Az intenzív ismeretterjesztő előadások mellett a kapcsolatépítő, művelődési és szórakoztató jellegű programok is kiemelkedő szerepet töltenek be. A szervezők különböző fakultatív programokkal, kirándulásokkal, társas estekkel, továbbá könyvbemutatókkal és filmvetítésekkel gazdag közösségi életet szavatolnak a résztvevőknek. Ennek kapcsán Muhi Béla a következőket hangsúlyozta:

– A pedagógiai és a szakmai ismeretek mellett nagyon fontos a közösségépítés. Társas esteket szervezünk, szakmai kirándulásokra visszük a résztvevőket. A természettudományi szekció Törökbecsére, Sóskopóra, továbbá az aracsi Pusztatemplomhoz, valamint a Boldogasszonyfalva mellett található Római-sáncokhoz látogat el. Ilyenkor kultúrtörténeti és egyéb más vonatkozások is előkerülnek, a kirándulások alkalmával az emberi kapcsolatok oldódnak, a társaság pedig jobban összekovácsolódik.