2024. november 26., kedd

Mindenkit megszólítunk

Változatos programok felkínálásával meg akarjuk adni a lehetőséget minden diáknak a képességei fejlesztésére – mondta Snejder-Sára Ildikó az újvidéki Európa Kollégiumban folyó szakkollégiumi

– Kollégiumunk szakkollégiumi műhelyként kíván működni. A 2016/2017-es tanévre írt szakkollégiumi tevékenységi programunkat a Magyar Nemzeti Tanács véleményezte, e program szerint dolgozunk. Sokfajta foglalkozással a diákok magyar identitását ápoljuk, szakmailag erősítjük őket, és közösségépítő szerepre neveljük – hangsúlyozta Snejder-Sára Ildikó megbízott igazgató. Mint mondta, e programok magukba foglalják a kötelező és a szabadon választható elemeket.

 SZÁMUNKRA MINDENKI EGYFORMÁN ÉRTÉKES

– A kötelező elemekhez tartoznak a műhelymunkák, amelyeket egyetemi oktatók vezetnek, a nevelőtanáraink koordinálásával, továbbá a tanfolyamok, a közéleti estek, valamint a koncert- és színházestek, kiállításlátogatások. A szabadon választható elemek: a szakmai látogatások és gyakorlat, a sport és testnevelés, a kortárs segítés, továbbá a diákoknak a tudományos konferenciákon való részvételre való ösztönzése.

A diákok a saját szakmájukhoz kapcsolódó műhelyt választanak. Van jogi-, közgazdasági, mezőgazdasági, műszaki, művészeti műhely – képzőművészeti és zeneművészeti, magyar nyelv és irodalmi, orvostudományi és egészségvédelmi, pszichológiai, sport és testnevelés, természettudományi és történelmi műhely. Az egyetemi oktató segítségével feldolgoznak egy szaktémát, a műhelymunka végén szakdolgozatot írnak róla, és a kollégiumi műhelykonferencián elő is adják. Szakterületükön kívánják őket erősíteni, arra ösztönözni, hogy megtanuljanak szakdolgozatot írni, hogy megtanulják a szakirodalmat és a magyar szakterminológiát használni.

Csak a végzős diákok számára kötelező egy tanfolyam. Választhatnak az idegennyelvi, az ECDL- és a pályázatíró tanfolyam közül. Diplomázás előtt a kollégium ezzel ad nekik a kezükbe valamit, ami erősíti őket az önéletrajzukban, amikor a munkaerőpiacon munkát keresnek.

A szakkollégiumi képzést úgy próbáltuk összeállítani, hogy a diákokat ne terheljük. Nem minden évfolyamra járó tanuló köteles minden képzésre. A műhelymunkákkal csak a másod- és harmadéves kollégistákat öleltük fel, a közéleti, koncert-, színházestek és kiállításlátogatásra viszont minden kollégistát köteleztünk, a megszervezett rendezvények felén részt kell venniük, hogy teljesítsék a szakkollégiumi kötelezettségüket. A szabadon választható elemeket pontrendszer által ösztönözzük. Aki részt vesz, azt pontozzuk. A legszorgalmasabbak jutalomban részesülnek.

Nagyon sikeres a néptánc és a kézműves szakkörünk. Az érdeklődő diákok kérésére a második félévtől elindítjuk a fotós és videós szakkört.

A konditermet egyénileg használják a diákok. Mi a csapatsportokban való részvételre ösztönözzük őket.

Asztalitenisz-bajnokságot szerveztünk, és a fiúk örülnek a kollégium focicsapatának – sorolta a lehetőségeket a megbízott igazgató.

 STRASBOURGBAN IS JÁRTAM

Ördög Emese negyedéves kémiaszakos, óbecsei hallgató:

– Tetszik, hogy különféle foglalkozásokon vehetünk részt, például a végzősök angol és német tanfolyamon vagy ECDL-en. Első évben táncra jártam, jelenleg az angol tanfolyamon veszek részt meg a különféle képzőművészeti műhelymunkákon. Az elsősök a kortárs segítő program keretében hozzánk, felsőbb évesekhez fordulhatnak különféle tantárgyakból, én kémiát tanítok. Örülök a színház- és koncertlátogatásoknak, amelyeket szerveznek. Szép élmény volt számomra a budapesti és strasbourgi tanulmányi kirándulás, oda az aktivitásért gyűjtött pontoknak köszönhetően jutottam el. Különben főleg a kollégiumban szórakozunk, bálokat szervezünk, ilyen volt a vizsganyitó bál.

 ÉLVEZEM A LEHETŐSÉGEKET

Milosavljević Krisztina végzős földrajzszakos, oromi diák:

– Sokaknak gondjuk van a szerb nyelvvel, különösen az elsősöknek. A kortárs segítés keretében a barátommal megmagyarázzuk nekik a nyelvtant, amit nem értettek meg az egyetemen, azt lefordítjuk nekik, és gyakoroljuk a beszélgetést. Élvezem a lehetőséget, hogy a különféle szakkörökön fejleszthetjük képességeinket. Nagyon nehezen döntöttem a földrajz és az újságírói szak között. Örülök, hogy a kollégiumnak köszönhetően mind a kettőre kaptam lehetőséget. Most újságíró-tanfolyamra járok, amelyet a Magyar Szóban szerveznek. Nemrég megjelentették egyik írásomat.

A szakkörök a kollégiumban ingyenesek. Táncra és asztaliteniszre járok, minderre nem volt lehetőségem a szülőfalumban. Nemrég indították a crossfittet, amely nagyon hasznos az egész napos, intenzív tanulás után.

Mi itt egymással barátkozunk. Nem nagyon járunk ki a városba, mert szeretjük azokat a bulikat, amelyeket a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Házban szerveznek.

Mi az ECDL? A European Computer Driving Licence az Európai Unió által támogatott, egységes európai számítógép-használói bizonyítvány, amely nem elsősorban az informatikai, hanem a felhasználói ismereteket, az informatikai írástudás meglétét hivatott igazolni. Előnyt jelent mind a munkavállalók és munkáltatók, mind pedig a munkanélküliek, illetve pályakezdők számára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás