2024. szeptember 8., vasárnap

Jó szakma, biztos munkahely

Nagy az érdeklődés az újvidéki Pupin villamosipari szakközépiskola iránt, ahol a diákok gyakorlati tudást is szereznek
Petar Kolarski okleveles villamosmérnök, tanár óráján a diákok cineznek

Petar Kolarski okleveles villamosmérnök, tanár óráján a diákok cineznek

– Az újvidéki villamossági középiskola olyan diákoknak érdekes, akik szakmát akarnak négy év után, és köztük olyanoknak, akik tovább akarnak tanulni a Műszaki Karon –magyarázta Kónya Zsolt okleveles villamosmérnök, szaktanár, aki a magyar tagozatoknak tart előadást és gyakorlatot: az elsősöknek számítógépes hardvert, a harmadikosoknak a programozás alapjait, a negyedikeseknek a multimédia szerkesztését. – A technika, az informatika, a műszaki tudományok vonzza ide a diákokat, meg a jó szakma és a biztos munkahely – tette hozzá.

Az idén magyar nyelven az elsősök rendszertechnikusnak tanulnak a számítógépes hálózat-technikus szakon, számítógép adminisztrátor szakon. Vajdaságban másutt nincs ilyen szak magyar nyelven. Nagyon jó szak, ipari elismervényt is kapnak az iskolai diploma mellett, érettségi után könnyen tudnak munkát találni, és aki akar, annak lehetősége van tovább tanulni a Műszaki Karon. Aki nem tanul tovább, munkát kaphat, mert manapság minden cégnek, iskolának, egészségháznak a számítógépei hálózatba vannak kötve, s ezeket valakinek karban kell tartania, bővítenie és korszerűsítenie, az erőforrásokat megosztania. Ilyen szakembereket mi képezünk az iskolánkban.

TISZTA, SZÉP MUNKA

Kónya tanár elégedett az elsős diákjaival. Van közöttük két lány is, ők is megállják a helyüket, szeretik a számítástechnikát. – Könnyen találnak majd munkát, amely tiszta, szép, nem fárasztó, és jó a fizetés – teszi hozzá. A gyakorlati munkáról elmondja, hogy a duális oktatásnak enyhébb verziója valósul meg a magyar tagozatokban, sok gyakorlati oktatással harmadikban, negyedikben. A műhelymunkát a diákok cégekben végzik, a gyakorlati oktatást az iskolában, ahol valaki magyar nyelven tud velük foglalkozni. Most magyar nyelven a négyéves képzés keretében tanulhatnak számítógéphálózat-adminisztrátornak (rendszergazda), távközlés technikusnak, multimédia technikusnak és számítógép-technikusnak (számítógéprend-kezelő).

TANULJ TOVÁBB

– Király Károly kollégámmal vezetjük a Tanulj tovább programot, amellyel a diákokat már első évtől ösztönözzük, hogy a középiskola most nem elég, műszaki főiskolát, egyetemet vagy más egyetemet be kell írni, mert anélkül a magyar értelmiség nem fog haladni.

– Kiskoromtól az elektrotechnika érdekelt, villamossági szakközépiskolát fejeztem be, utána nem volt problémám az egyetemre való beiratkozással és az egyetemi tanulmányok befejezésével sem – kapcsolódik a beszélgetésbe Király Károly tanár, aki szintén okleveles villamosmérnök. – Jelenleg négy-öt tantárgyat tanítok, elsőben informatikát, másodikban-harmadikban elektronikát, távközlési tantárgyakat, tavaly multimédiás tantárgyakat is tanítottam. Minden évben új és új tantárgyakat tanítunk, ami kihívás is számunkra, követnünk kell a technika fejlődését.

Mindenki a középiskolában megkapja azt a szélesebb látókört, amire szüksége van, amikor akár munkába áll, akár egyetemre megy. Az újvidéki villamosipari középiskolánkat mindenkinek ajánlom, akit bár egy kicsit is érdekel az elektrotechnika, amely nagyon széleskörű. Mindenki kiválaszt egy szakirányt, s azon belül tudja magát fejleszteni. Ugyanakkor nagy átfedések is vannak, a számítástechnika most már megtalálható mind a távközlésben, mind az energetikában.

A Pupin szakközépiskolába iratkozó diákok mindenképp olyan szakmát választanak, ahol gyakorlati tudást szereznek. Ez fontos, mert amikor munkába állnak, már volt a kezükben cinező, már programoztak, már láttak olyan alkatrészeket, amelyekkel dolgozni fognak.

– A Magyar Nemzeti Tanács szervezésében mindig ellátogat hozzánk valaki, aki ösztönzi a diákokat arra, hogy tovább tanuljanak. Mi foglalkozást szervezünk, amelyen összehozzuk őket, beszélgetünk, megmutatjuk nekik, mi az, amivel célt tudnak érni. A nagyon jó diákoknak már a középiskolába való iratkozáskor az a céljuk, hogy aztán egyetemre menjenek, mások viszont csak be szeretnék fejezni a középiskolát, és munkába állni. Mind a két csoportnak tudunk segíteni abban, hogy a célját elérje. Akik viszont nem tudják eldönteni, hogy milyen irányba menjenek, azoknak azt ajánljuk, lépjenek tovább, hiszen a magyarságnak a húzóereje csakis abban van, ha minél több tudást tudunk felhalmozni. Aki egyetemet végzett, az tud később a szakmában is dolgozni, de aki nem tanul tovább, sohasem tud olyan munkát vállalni, amihez egyetemi végzettségre van szükség.

 SZERETIK A MAGYAR TECHNIKUSOKAT

Ha „megindul” a gazdaság, szükség lesz azokra a diákokra, akik duális képzésben vettek részt. A gazdaság és az iskola párhuzamosan is tudja ezt a képzést végezni, hogy amikor a diákok megkapják az oklevelet, akkor már azt is tudják, hová mennek dolgozni, s hogy mit kell dolgozniuk. Jól jár a gazdaság, mert rögtön kész szakembereket kap, és jól járnak azok is, akik befejezik a szakközépiskolát, mert kész munka várja őket. Dupla haszon. Ezt onnan is látjuk, hogy pillanatnyilag két cég is kérte, biztosítsunk egy-két, a liftekhez értő szakembert, illetve egy üzemben szükségük van szakemberre lift-karbantartásra. A fénymásoló gépek javítására is kértek szakembereket, nagyon szeretik a magyar technikusokat – fűzi hozzá Kónya tanár. – Nagyon pedánsak, jó műszaki képzést kapnak az iskolánkban. A gond, hogy ők inkább tovább tanulnak, ami végül számukra jobb. Négy év után, amikor egyetemi oklevelet szereznek, több lesz a fizetésük. De tudniuk kell, hogy találhatnak munkát már az elektrotechnikai szakközépiskola befejezése után.