2024. szeptember 8., vasárnap

Divatos iskola

Szemfülesek kellenek ide

– Az újvidéki Április 7. Egészségügyi Középiskolát azoknak ajánlom, akiket a betegápolás érdekli, és a középiskola befejezése után dolgozni szeretnének – mondta dr. Huszka Róka Magda általános orvos, szaktanár. – Az általános ápoló/egészségügyi technikusi szakon van egy magyar, egy szlovák és három szerb nyelvű osztály, a többi szakon (fogászati asszisztens, gyógytornász, laboránstechnikus, kozmetikus, gyógyszerésztechnikus, védőnői szak, a gyermekosztályon dolgozó nővér) csak egy-egy szerb tagozat nyílik.

Matematikát 4 évig tanulnak a diákok heti két órával, biológiát és fizikát két évig, kémiát pedig egy évig.

Minden szakon az elméleti oktatás az iskolában, a gyakorlati pedig az iskolában és a kórházban valósul meg.

– Első osztályban a diákok az iskolai gyakorlótermekben tanulnak, második osztálytól kezdve a kórházi gyakorlatokra egészségházba, sürgősségi osztályra is járnak, harmadik osztálytól kezdve csak kizárólag oda a gyakorlat jellegétől függően.

A magyar nyelvű oktatás már 15 éve, 2002 óta működik folyamatosan.

– Az egészségügyi iskola elvégzése után elég sok diákunk marad az egészségügyben: a belgyógyászati, a sürgősségi osztályon, Kamenicán, a kardiológián, egyesek az onkológiai osztályon. Általános szakkal mindenhol el tud helyezkedni, csak nem lehet például bábasszony vagy fogtechnikus. Eddigi tapasztalatunk, hogy diákjaink a középiskola befejezése után találnak munkát, de mint általában szokott lenni, előbb meghatározott időre veszik fel őket, vagy helyettesítésre, s ha bizonyítanak, a következő alkalommal újra nekik kínálják fel a munkát, s többszöri nekilendüléssel aztán állandó munkahelyet kapnak.

A tanárnő szerint elég nehéz a kezdet azoknak, akik úgy gondolják, könnyebb iskola, mint a gimnázium, és azért is jelentkeznek ide. Tizenvalahány olyan komoly szaktantárgyra kell számítaniuk, ami nincs a gimnáziumban, például anatómia, mikrobiológia, gyógyszerészet, higiénia, kórtan, belgyógyászat, sebészet, elsősegély, nőgyógyászat, gyerekgyógyászat, fertőző betegségek…

– Ha tanulnak a diákok, egyik tantárgy sem borzasztó. Annak nehéz, akit ezek a tantárgyak nem érdekelnek. A betegápolásban ugyanis a hozzáállás a döntő, az, hogy hogyan igazítom meg az ágyat, öltöztetem a beteget, hogyan tisztálom meg, mennyire vagyok emberszerető, mennyire akarok valakin segíteni. Hogy van, tanárnő? – szokta kérdezni az egyik diákom. Mondom is neki, belőled biztos nagyon jó nővér lesz, ha az egészséges embert is megkérdezed, hogy van, akkor biztosan nagyon érdekel majd a beteg, és akarsz rajta segíteni. Fontos, hogy a leendő egészségügyi technikus nyitott legyen, akarjon beszélni, kommunikálni az emberrel, észrevegye, mi történik. A nagyon jól tanuló, de csendes, hallgatag fiú, lány nem ide való. Nekünk nem a nagyon jól tanulók kellenek, hanem azok, akik jól értik a dolgukat.

A gyakorlatról szólva dr. Huszka Róka tanárnő elmondta, sokkal több gyakorlatuk van a diákoknak a kórházban, mint valaha volt. A tanterv heti 35 elméleti és gyakorlati órát irányoz elő: elsőben-másodikban több az elmélet, aztán a harmadik-negyedikben több a gyakorlat. Egyes napokon a diákok csak gyakorlatot végeznek a belgyógyászat külön osztályain, a szív-, tüdőosztályon, a hematológián, az urológián, a nőgyógyászaton… Az elméletet oktató tanárok közt sok orvos, szakorvos van. A gyakorlatot egyetemi végzettségű nővérek vezetik, sőt egyesek már doktorátust szereztek.

A tanárnő szerint könnyebb kevesebb pontszámmal magyar osztályba bejutni, mint a szerbbe, utána azonban ugyanannyit követelnek a magyar ajkúaktól, mint a többiektől, ezért egyesek egy kicsit meglepődnek.

– Amikor például az anatómiát tanítom, a leginkább előforduló szakkifejezéseket elmondom magyarul, latin és szerbül, mert szükségük lesz rá, amikor munkába állnak. A nem magyar ajkú páciensnek szerbül kell elmagyarázniuk, mi a baja, válaszolni a kérdéseire. A gyakorlatokat vezető tanárok is eligazítják a tanulókat a szakterminológia használatában. A diákok egyébként az iskolai könyvtárból kiveszik a szótárakat, amelyekben megtalálják a kémiai, biológiai, fizikai szakkifejezéseket, és használnak tankönyvpótló kiadványokat belgyógyászatból, sebészetből, ápolástanból is.

Jó hír, hogy az újvidéki egészségügyi iskolában szerzett diplomát elismerik az egész világon. A pályázó leteszi a nyelvvizsgát, amelyet a külföldi ország kér, és munkába állhat. Az előbbi generációból vannak olyan diákok, akik külföldön dolgoznak. Elégedettek a munkaadóikkal, és azok is velük – hallottuk a tanárnőtől.

(Bővebb tájékoztató az iskola www.7april.edu.rs honlapján.)