A három egyetemi kart, a két szakfőiskolát és az egyetemi központot látogatta meg tegnap Szabadkán dr. Zoran Milošević felsőoktatási és tudományos kutatási tartományi titkár. Időt töltött el a Közgazdasági Karon, az Építőmérnöki Karon, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon, az Óvó- és Edzőképző Főiskolán, a Műszaki Szakfőiskolán, a körutat pedig az egyetemi központban zárta. Megismerkedett az intézmények vezetőivel, a karokon, szakfőiskolákon nyíló szakirányokkal, az e szakokra jelentkezők számával, azzal, hogy az adott felsőoktatási intézmények hogyan vettek részt a különböző projektumokon, kutatásokban, és ez a rövid látogatás arra is adott alkalmat, hogy a felmerülő problémákról, esetleg a káderállományt érintő vagy a pénzügyi gondokról is szó essen.
A felsőoktatási titkár a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon tett látogatásakor elmondta, úgy látja, hogy a magyar nemzeti közösség oktatása színvonalas, mert – mint fogalmazott – a magyar nemzeti közösség intellektuálisan felelősségteljes, szervezett közösség. Hangsúlyozta a tanárok felkészültségének fontosságát és a fiatal kutatók ösztönzésének fontosságát is, valamint azt, mindannyiunk érdeke, hogy minél több fiatal itthon maradjon.
A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon történt megbeszélésen elhangzott, hogy a karnak nemcsak az a célja, hogy tanítókat és óvodapedagógusokat képezzen, hanem közösség-összefogó ereje is kell, hogy legyen, valamint képzési lehetőségeket is nyújtson a pedagógusoknak – a karon megszervezett Téli Egyetem és a Nyári Egyetem is ezt szolgálja – új szakokat, specializációs programokat is szeretnének megvalósítani.
Ami a működési költségek támogatását illeti, tavaly, amikor dr. Zoran Milošević átvette a titkárság vezetését, a tartományi titkárság a költségvetéséből 31 százalékot fordíthatott erre, most ez 66 százalékra emelkedett, de a cél az, hogy a mandátum végére 80 százalék fölé kerüljön. Hogy a karoknak, a szakfőiskoláknak a bevételeiket ne főként a működésre kell, hogy elköltsék, hanem inkább az oktatás minőségének javítására, új programokra, kutatásokra, fejlesztésekre.
Dr. Halasi Szabolcs tartományi felsőoktatási és tudományos kutatási segédtitkár lapunknak nyilatkozva elmondta, a titkárság támogatja például, hogy a tanárok külföldi, nemzetközi konferenciákra utazzanak, konferenciákat szervezzenek Vajdaságban. Bátrabban kell élni ezekkel a lehetőségekkel, mert ez jó referenciákat jelenthet az adott karok számára is.
A Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárság különböző pályázatai támogatnak eszközbeszerzést, felújításokat. Az elmúlt egy évben pedig három új pályázati kiírás jelent meg a tartományi titkárság honlapján: a szakfőiskolák támogatása, a művészeti kutatási projektumok támogatása és a nemzeti kisebbségek–nemzeti közösségek kutatási tevékenységeinek támogatása. Ezek a pályázatok lezárultak, és a szabadkai intézmények is tisztes támogatásban részesültek.