Amellett, hogy megoldották a házi feladatot a napköziben, szerb nyelvi, angol nyelvi és művészetterápiai foglalkozásokat is tartottak, és még játszani is jutott idő, a szabadkai Rugó Képességfejlesztő Műhelyben tanulni is tanulnak a gyerekek – észrevétlenül, szinte játékosan sajátítják el azokat a tanulási módszereket, amelyek segítik őket a hatékony ismeretszerzésben a fejből való tanulás, magolás helyett. Pásztor Krisztina, a Rugó Képességfejlesztő Műhely tanulástámogatási szakembere elmondta a Rugó napköziben tavaly októbertől alsós diákokkal foglalkoztak, és olyan rituálékat vezettek be, amelyek segítik a diákok tanulását.
– Van tanulóidő, amikor mindenki csinálta a saját házi feladatát, de amikor például a természet és társadalmat tanultunk, akkor elkezdtek egymás között is beszélgetni. Nekünk, felnőtteknek csak egy picit kell irányítani a beszélgetést. Amikor egymásnak magyaráznak, akkor ahhoz kapcsolódik egy környezet, egy érzés, kortársi érzés, a magyarázatot a saját nyelvezetükön hallják. Fontos, hogy a fogalmakról beszélgessünk, értelmezzük a szöveget, ne csak memorizálós tanulás legyen. Ebből tudnak építkezni. A házi feladat írásának is megvan a rituáléja. Amikor leülünk tanulni, mindenki a bal oldalára teszi a táskáját, bal oldalára kinyitva kiteszi a könyveket, füzeteket, és amikor kész a feladat, akkor jobb oldalra téve becsukják, majd átteszik a táskát a jobb oldalra és elteszik a könyveket, füzeteket a táskába. Valójában leírnak a gyerekek egy kört. Van motivációs rendszerünk is. Csillagokat osztunk és nap hősét választunk a begyűjtött csillagok alapján. A gyerekek nem egymással versenyeznek, hanem a saját jótetteik szerint kapják a csillagokat. Például csillag jár, ha segítenek a másiknak valamiben, örömet szereznek valakinek, megköszönnek valamit, hozzájárult a közös tevékenység sikeréhez, de csillagot kapnak azért is, ha megeszik az ebédnél a salátát. Volt olyan is, hogy mindannyian a nap hősei lettek.
Krisztina tanuláskutatással foglalkozik, a szakterülete a tanulási teljesítmény és a tanulási motiváció. Mint mondja, sok tanulási módszer van, és a kisiskolásoknál fontos felmérni, hogy az adott diák milyen tanulási módszerrel lesz a legsikeresebb, leghatékonyabb.
– A legjellemzőbb a gyerekeknél sajnos a fejből tanulás, a magolás. Az a javaslat, hogy az elején, a kisgyerekeknél minél többféle tanulási módszert célozzunk meg, hiszen nem tudjuk még, hogy milyen tanulási stílus lesz a legjobb számára. Sok középiskolásnak nincs tanulási stílusa, nem is ismeri, nem is tudja megfogalmazni, hogy mi is az ő tanulási stílusa, sokan nem ismerik a tanulási módszereket. Pedig egy kis átszervezéssel legalább 50 százalékkal többet ki tudnának hozni magukból azzal, ha a tanulási stílusukat felismernék és alkalmaznák a módszereket. Az alsósoknál maradva, például a természet és társadalmat legalább ötféleképpen lehet tanulni: lehet rajzolni, lehet eljátszani, lehet beszélgetni a fogalmakról stb. – hallottuk a szakembertől, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy fontos a tanulásra való előkészület is. – Fontos, hogy a gyereknek legyen tanulókuckója, és az asztala ne legyen háttal az ajtónak, mert úgy feszélyezve érzi magát, az agya nem tud elvonatkoztatni attól, hogy a háta mögött bármikor bárki rányithat. Fontos a zárt tér, ahol a gyerek biztonságban érezheti magát. Legyen odakészítve víz, menjen el előtte toalettre, nézze meg a telefonján, amit akar, de utána kapcsolja ki, tegye el. Tehát az agyat elő kell készíteni a tanuláshoz. Fontos a tervezés is, a napirend, de ugyanúgy a helyes légzés is. A helyes légzés csökkenti a stresszt, elegendő oxigénnel látja el az agyat. A tempó is lényeges. Ne nyúljon bele a tanulásba. Kb. 20 percenként, ha elfárad a gyerek, ki kell zökkenni és 5 percig valami egészen mást csinálni.
A Rugó Képességfejlesztő Műhelyben nyáron is arra fókuszáltak, hogy olyan helyet teremtsenek a gyerekeknek, ahol szívesen eltöltik az idejüket. Projektmunkákon keresztül közösséget építettek, például a terem minden fellelhető tárgyából bázisokat építhettek. Gyakorolták a közös döntést. Amikor a székeket felhasználták a bázisépítéshez, közösen eldönthették, hogy az ebédhez lebontják vagy inkább állva ebédelnek. Fagyizni, játszóterezni jártak. Nemrég elkezdték az iskolára hangoló foglalkozásokat is. A leendő másodikosokkal és leendő harmadikosokkal játékosan átismételik az előző tanévben tanultakat. A hamarosan kezdődő tanévben a műhelybe továbbra is várják az alsósokat, de mostantól felsősökkel, ötödikes és hatodikos diákokkal is foglalkoznak majd.