2024. szeptember 8., vasárnap

Sztrájkkal kezdődik a tanév?

Mind a négy pedagógus-szakszervezet sztrájkot jelentett be – Ma a kormányfővel tárgyalnak

Sztrájkot jelentettek be szeptember elejére a pedagógus-szakszervezetek, amelyek 750 iskolában mintegy 40 ezer oktatásügyi dolgozót ölelnek fel.

Szeptember elsején a Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniójához tartozó pedagógusok rövidített órákat tartanak és tiltakozó megmozdulásokra is sor kerül (USPRS), míg a másik 3 szakszervezet szeptember 4-én együtt lép sztrájkba. Az elégedetlenség fő oka a közszféráról szóró törvénytervezet, amely tovább károsítaná a pedagógusokat, valamint rosszabb anyagi helyzetbe szorítaná őket. A szervezetek vezetői Ana Brnabić kormányfővel ma délelőtt tárgyalásokat folytatnak a követelésekről.

A szakszervezetek elégedetlenségét az a rendelet-tervezet váltja ki, amely bár kiegyenlíti a munkaviszonyt a közszférában dolgozók között, a fizetéseket nem. A követelés továbbra is az, hogy vonják vissza azt a rendeletet, amely több pedagógust munkanélkülivé tenne, valamint tegyék lehetővé azt, hogy a pedagógusok fizetése az állami átlagbér szintje fölé emelkedjen.

Slobodan Brajković, a Szerbiai Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezetének (SRPS) elnöke elmondta, hogy nem csatlakoznak a Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniójához abban, hogy a tanév első napján sztrájkoljanak, mivel nem akarják megbolygatni az iskolakezdést.

Jelenleg az országos átlagfizetés a közszférában dolgozók esetében – a júniusi adatok szerint – 49 780 dinár, míg az oktatásügyben 42 000 dinár. A pedagógusok fizetése 23 százalékkal kisebb a rendőrök fizetésénél, 30 százalékkal alacsonyabb az egészségügyi dolgozókénál és 30 százalékkal van elmaradva a kormányhivatalnokok bérétől.