2024. szeptember 12., csütörtök

Hetvenhárom iskola számláját zárolták

Az önkormányzatok mulasztása miatt nem tudják kifizetni a számlákat

A Szerbiai Nemzeti Bank adatai szerint Szerbiában összesen 73 általános és középiskola számláját zárolták, az iskolák adóssága meghaladja (kamat nélkül) a 120 millió dinárt. A bankszámlákat a ki nem fizetett hűségpénz, a beruházások, a túlköltekezések, a diákok szállítási költségeinek ki nem fizetése miatt, a fűtési, az elektromos áram, a víz számla törlesztésének elmulasztás miatt és más kiadások miatt zárolták.

Az adósságok legtöbbször azért halmozódtak fel, mert az önkormányzatok nem tettek eleget kötelezettségeiknek az iskolák felé, vagyis nem folyósították idejében az iskoláknak az önkormányzati, illetve városi költségvetésből a szükséges összegeket, így Nišben 17, Novi Pazarban 13, Smederevska Palankán 13, Kragujevacon 7, Leskovacon 5, Belgrádban 3, Gnjilaneban 2 iskola számláját zárolták, de Újvidéken, Vranjeban, Zubin Potokon és más településeken is vannak iskolák, amelyek bankszámlája blokád alatt van.

A legnagyobb adósságot az újbelgrádi Grafikai Középiskola halmozta fel, megközelítőleg 29,5 millió dinárt. A Nemzeti Bank adatai szerint a bankszámla már 6 éve zárlat alatt van, ami rekordnak számít.

A leskovaci Október 11. Általános és Középiskola 17, 5 millió dinár adósságot halmozott fel, és 1037 napja van az iskola számlája blokád alatt.

A Nemzeti Bank február 5-én közzétett adatai szerint zárolták az újvidéki Tehetséggondozó Regionális Központ számláját is, de a legjobb belgrádi iskola hírében álló Harmadik Belgrádi Gimnázium számláját is.

Annak ellenére, hogy ezekben az iskolákban zárolták a bankszámlákat, az iskolák alkalmazottai rendszeresen megkapják a fizetésüket, a kifizetések ugyanis egyenesen az államkasszából történnek. A gond azonban akkor fokozódik, amikor az iskolának valamilyen folyamatos költséget kell kifizetnie, ám ezt nem teheti meg, mert a bank a hitelezőnek a számlájáról vonja le a pénzt az adósság fejében.

Niš városa összesen 55 iskolát pénzel. Jelica Velaja, a niši Közigazgatási Hivatal vezetője a Tanjug hírügynökségnek adott nyilatkozatában megígérte, hogy az elkövetkező időszakban az iskoláknak szánt pénzösszegeket gyorsabb ütemben folyósítják majd. Mint mondta, jelenleg ők 57 millió dinárral tartoznak, de ígéretei szerint március végéig megoldják a gondokat.