2024. szeptember 12., csütörtök

Február 11-e a biztonságos internet napja

A nemzetközi nap alkalmából Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman az újvidéki József Attila Általános Iskolába látogatott

A gyerekek manapság már kicsi koruk óta a számítógép mellett nőnek fel. A számítógép és az internet használata szinte természetessé vált mind az oktatási intézményekben, mind az otthoni környezetben. A világháló azonban számtalan előnnyel és hátránnyal is rendelkezik.

Február 11-ét a biztonságos internet nemzetközi napjává nyilvánították világszerte. Ezen a napon több mint 30 országban különféle akciókat szerveznek azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet, hogyan lehet elkerülni az internethasználattal járó veszélyeket, illetve arra, hogy hogyan tudják biztonságossá tenni a világháló használatát.

A Tartományi Ombudsman Intézet a Save the children nemzetközi szervezet felhívására kutatást végzett a gyerekekkel szembeni visszaélésről az internethasználat során.

– A kutatás eredménye elég szomorú. Az alapprobléma az, hogy jogilag nincs rendezve ez a terület, nincsenek jogszabályok, amelyek szabályoznák az eljárásokat az esetleges internetes erőszak esetében. Az idevágó nemzetközi egyezmények többsége nincs ratifikálva, ez is egy oka annak, hogy nincs törvénnyel szabályozva, de azt hiszem, hogy ez nemcsak Szerbiában van így, hanem egész Európában. Ez egy olyan új keletű probléma, amely sajnos nagy veszélyt jelent minden gyermek számára. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a gyerekek nemcsak egymás között vannak kitéve ilyen jellegű erőszaknak, hanem az interneten domináló középkorú férfiak jelentik a legnagyobb veszélyt a gyerekek számára – mondta Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman a kutatás eredményeit ismertetve az újvidéki József Attila Általános Iskolában.

Marija Kordić, a gyermekjogok védelmével foglalkozó ombudsmanhelyettes, a kutatás vezetője elmondta, a kutatás során a felső tagozatba járó általános és középiskolás diákok internetes szokásait mérték fel. A begyűjtött adatok szerint a gyerekeknek a hét közben világhálón töltött ideje a fél órától a néhány óra hosszáig terjed, hétvégén pedig sokkal több időt fordítanak az internetezésre. A szokások eltérőek, vannak azonban olyan egyedi esetek is, mint pl. egy diák, aki vallomása szerint nem egy alkalommal töltött el megszakítás nélkül összesen 72 órát internetezéssel.

– Többrétű problémáról van szó. Elsősorban a gyerekek nem tudják felmérni az őket érhető emocionális veszélyeket, számukra az jelenti a legnagyobb aggodalmat, hogy a különféle oldalakra bejelentkezve ki tudhatja meg lakhelyük címét, illetve attól tartanak a leginkább, hogy a világhálón létező számtalan közösségi oldalakon és egyéb honlapokon nézelődve valamilyen számítógépes vírussal fertőződhet meg gépük. A másik gond viszont az, hogy a szülők nem rendelkeznek megfelelő szintű tudással ahhoz, hogy kellőképp megóvják gyermekeiket az internetezéssel járó veszélyektől. Nem tudják, hogy milyen megoldások léteznek, amelyekkel különböző veszélyek kiszűrhetők, és sok esetben fogalmuk sincs arról, hogy gyermekük mire használja az internetet. Mint kiderült, a gyerekek még akkor is, ha a szülők betiltják az internetezést, megtalálják a módját annak, hogy ha nem a számítógépről, akkor máshonnan fel tudjanak csatlakozni a világhálóra. Van rá példa, hogy közösségi oldalakon keresztül beszélik meg a verekedéseket... A szülők elvárják a tanintézményektől, hogy ezen a téren megfelelő oktatásban részesítsék a gyerekeket, viszont ez nem elegendő, a szülőknek is sokkal komolyabban kellene kezelni ezt a témát – mondta Marija Kordić.

Az újvidéki József Attila Általános Iskola a biztonságos iskola projektum keretében nagy hangsúlyt fektet a diákok biztonságára. Ez elsősorban a biztonsági őrök alkalmazásával a diákok fizikai biztonságára vonatkozik, és minden egyéb tevékenységre is, amely a gyerekek biztonságát szavatolja. Ennek értelmében már több szakelőadást tartottak a tanárok, diákok és a szülők részére arról, hogy hogyan lehet megóvni a gyerekeket az internetezéssel járó veszélyektől.

Mint azt Bakos Róbert igazgatóhelyettes elmondta, az iskola keretében a műszaki és informatika oktatásban folyik az internettel való első ismerkedés, ami az elsajátítást illeti. A tanárok felhívják a diákok figyelmét az internet használatának a szabályaira, illetve arra, hogy mire figyeljenek oda. Minden évben szerveznek tájékoztató jellegű előadásokat, amelyeken a helyi rendőrség képviselőin kívül az internetes bűnözéssel foglalkozó szakemberek tájékoztatják a szülőket arról, hogy hogyan tudják kontrollálni gyermekeik tevékenységét az interneten.

Azok a szülők és gyermekek, akik érintettek a témában, a tartományi ombudsman honlapján feltüntetett elérhetőségeken jelentkezhetnek panaszukkal. Bár a jogvédő iroda továbbítja a belügy felé a feljelentéseteket, semmilyen visszajelzést nem kap egy adott eset folyamatáról, remélik azonban, hogy minden esetben megfelelő eljárást indítanak.