2024. szeptember 12., csütörtök

„Akkor tudjuk a ma nyelvét leginkább megismerni, ha ismerjük nyelvünk történetét”

Dr. Rajsli Ilona egyetemi tanár kötetének bemutatójáról

Dr. Rajsli Ilona egyetemi tanár Diakrón nyelvi metszetek című, nyelvtörténeti tanulmányokat tartalmazó kötetét mutatták be csütörtökön az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karán, a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék Kontaktzóna programsorozatának keretében. A kötet szerzőjével Dudás Szilvia, Magó Attila és Hunyadi Tünde egyetemi hallgatók beszélgettek.

Dr. Csányi Erzsébet tanszékvezető köszöntőbeszédében elmondta, hogy a Kontaktzóna legfrissebb előadása több szempontból is okot ad az ünneplésre. Elsősorban a szóban forgó kötet bemutatója miatt, amely már az ötödik könyv a Planta könyvtársorozatában, és amely az egyetemi hallgatók tanulmányait célozza segíteni, mélyíteni. Másodsorban az anyanyelv napjára is emlékezünk. Végül a tanárnő megemlítette azt is, hogy mind a BTK, mind a tanszék is jubilál ebben az évben. A kar fennállásának hatvanadik, a tanszék pedig 55. évfordulóját ünnepli.

A kötet szerzője a hallgatókkal való beszélgetés során kifejtette, hogy a nyelvtörténet a nemzeti kultúra szerves része, amelynek ismerete elengedhetetlen a ma nyelvének minél jobb megértésében. Ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy élénkülő tendencia mutatkozik a nemzeti specifikumokhoz való visszatéréshez is, amelynek egy fontos szegmense a nyelvtörténet.

Rajsli tanárnő arról is beszélt, hogy a nyelvtörténettel foglalkozó kötetek nemcsak az egyetemi hallgatók, illetve tanárok számára lehetnek hasznosak, hanem az általános iskolákban és középiskolákban is használatosak lehetnek, hiszen a nyelvtörténetről már az alap-, illetve középfokú képzéseken is szót ejtenek. Fontosnak tartotta a nyelvvel kapcsolatos történeti szemléletmód kialakítását, amelyet már fiatal korban, általános iskolákban el lehet kezdeni formálni, például a személy- és családnevek eredetével, a nyelvváltozatok diakrón bemutatásával.

A kötet írásai egyébként a magyar nyelvtörténet századainak nyelvemlékeit, nyelvi-nyelvhasználati rétegeit, jelenségeit, szerzői-írói attitűdjeit közelítik meg többféle vizsgálati módszer és szempont segítségével.

A beszélgetés során szó esett a kötet szerzőjének tudományos érdeklődéséről, nyelvtörténeti munkásságának kezdeti szakaszairól is. A tanárnő elmondta továbbá, hogy jelen pillanatban a nyelvtörténet társadalmi, szociolingvisztikai vetülete érdekli leginkább, tehát az olyan jellegű kutatások, amelyekből ki lehet deríteni, milyen is lehetett a múltban az élőbeszéd, hogyan alakultak a mindennapi kommunikációs helyzetek. A bemutató során szó esett délvidéki nyelvemlékekről is, mint például a Huszita biblia vagy Szabatkai Mihály históriás éneke. A hallgatók, akik a rendezvényen moderátorként is szerepeltek, nyelvemlékekből olvastak fel részleteket a kötetből.