2024. szeptember 12., csütörtök

A VMPE februári pedagógus-továbbképzéséről

A fogalmazási ismeretek tanítása – A tanárok személyisége – Mgr. Viola Lujza és dr. Göncz Lajos színvonalas előadása

Az újvidéki Apáczai Diákotthonban – a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének a szervezésében – szombaton mgr. Viola Lujza magyartanárnő, szakmai vezető a fogalmazás tanításáról (I. rész) tartott előadást szépszámú anyanyelvápoló oktató részére. Bevezetőként kifejtette: „Mind az alsós, mind a felsős iskolai tagozatokon a pedagógus tanítson elméleti ismereteket, és gyakorlatokkal tervszerűen fejlessze a tanulók fogalmazási képességét.”

Az előadás témái voltak: A fogalmazás tárgya és címe, A fogalmazáshoz szükséges anyag gyűjtésének módjai, A lényeges-lényegtelen megkülönböztetése, Az elbeszélő fogalmazás és anyagának elrendezése (az időrend), A párbeszéd. Viola Lujza általános és speciális jellegű gyakorlatokkal, feladatokkal gazdagította az elméleti ismertetést. Fénymásolt vázlatokat és példaszövegeket osztott ki a jelen levő pedagógusoknak.

Ezen az összejövetelen az anyanyelvápolást oktatók Viola Lujzával és Nagy Margit elnökkel együtt tervezték a diákok részvételét a Vajdasági Suliszínház Fesztiválon, a Szórakoztató szóra késztető szemlén és a nyári táborokban, valamint más rendezvényeken. Jelentősnek minősítették a pedagógusok továbbképzését is az idei Apáczai Nyári Akadémián.

Dr. Göncz Lajos, az Újvidéki Pszichológia Tanszék nyugalmazott egyetemi tanára – a VMPE népszerű vendégelőadója – az akkreditált TANOM-továbbképzésen (főleg osztálytanítók, tanárok és iskolapszichológusok körében) folytatta a múlt évi, december 14-én tartott, A tanárok személyisége c. értekezését kivetítéssel kísérve. Utalt azokra a tudományos folyóiratokra, amelyekben bő teret nyert a pedagógus személyiségének vizsgálata (pl. a Magyar Pedagógia, Magyar Pszichológiai Szemle c. kiadványokban). Kiemelte, hogy elsősorban a tanáron (is) múlik, mennyire lesz színvonalas, eredményes, versenyképes az oktatás és az oktatási rendszer. Ezzel kapcsolatban újabban a személyiség-lélektan ismereteit hasznosítják. Egy ilyen tudományos kutatás öt csoportjába (cél szerint) nyújtott betekintést a vendégelőadó: Tanári tipológiák, Terepkutatások: tulajdonságlisták, Empirikus kutatások: a tanárok cselekedeteinek hatása a tanulókra, A tanárok szakmai identitástudatának a vizsgálata, Személyiségpszichológiai ismeretek és a tanárok személyisége.

Az értekezésen a tanárok didaktikai tulajdonságairól elhangzott, hogy az oktatónak jól kell ismernie a szakmáját, legyen segítőkész, érdekesen, áttekinthetően, világosan, lényegre törően adjon elő. A felmérések szerint az általános iskolás diákok a pedagógus emberi kvalitásait tartják fontosabbnak; a középiskolások és főleg a főiskolások előtérbe helyezik a tanár didaktikai tulajdonságait. Az empirikus kutatások vizsgálják az oktató cselekedeteinek (viselkedésének), személyiségjegyeinek a hatását a tanulókra. A központi kérdés: Melyek a tanítványok és a szülők elvárásai a tanárokkal szemben? Kérdőív kitöltése címmel dr. Göncz Lajos bemutatta az Ötfaktoros tanári személyiségmodellt (Big Five Model), illetve ennek a dimenzióit: neuroticizmus, extraverzió (energia), nyitottság, barátságosság (kellemesség), lelkiismeretesség.

A februári TANOM részvevői a helyszínen névtelenül töltötték ki a BFI (Big Five Inventory) személyiség-kérdőívet. Az átadott kitöltött űrlapokat majd dr. Göncz Lajos tanulmányozza, képet alkotva osztálytanítóink és tanáraink személyiségéről.

Az ismertetett két továbbképző előadáson és gyakorlaton szerzett tapasztalatok, tanulságok hasznosíthatók az oktató-nevelő munkában.