Patócs Lászlónak, a Magyar Tanszék egyetlen irodalmi irányultságú asszisztensének, aki három évig 10 gyakorlatot vezetett, lejárt a munkaszerződése, és elveszítette az állását. Az új pályázaton Patócs Lászlón kívül még két személy indult. A kar honlapján megtalálható dokumentumok szerint a tanszék 5 tagú pályázati bizottságot javasolt. A bizottság négy tagja nem Patócsot, hanem egy másik, Szegeden doktorjelölt státussal rendelkező jelöltet támogatta. Az esettel hétvégi számunkban részletesen foglalkoztunk.
Dr. Csányi Erzsébet tanszékvezető múlt hét péntekjén, amikor telefonon kerestük, hivatalos úton volt, de hétfőn sikerült vele felvennünk a kapcsolatot. A Bölcsészettudományi Kar dékáni hivatalához irányított bennünket. Felhívtuk a dékáni hivatalt, ahol írásos válaszban közölték, hogy a Magyar Tanszék a Bölcsészettudományi Kar szervezeti egysége és a fakultás dolgozói nincsenek felhatalmazva, hogy a Kar nevében nyilatkozzanak, ezt csakis a saját nevükben, magánszemélyként tehetik meg. Az egyetlen személy aki a Kar nevében nyilatkozhat, az dr. Ivana Živančević Sekeruš dékán. A BTK hivatalos álláspontja nem változott péntek óta, amikor is egy az üggyel kapcsolatos írásos választ juttattak el a szerkesztőségünkbe. A hétvégi számunkban közöltünk részleteket a közleményből, amelyet most teljes terjedelmében ismertetünk.
„Az asszisztens megválasztása a felsőoktatási törvény és a Bölcsészettudományi Kar alapszabálya alapján a következőképpen történik: a BTK statútumának 126-ik szakaszával összhangban az asszisztens megválasztása azon pályázat alapján történik, amelyet a tanszék megindokolt ajánlására a dékán ír ki. A megindokolt ajánlás mellett a tanszék mellékeli a bizottságra tett javaslatát is, amely majd elkészíti a jelentkezőkről készült jelentést. A Magyar Tanszék a Kar alapszabályával összhangban továbbította a javaslatot és a dékán 2013. október 4-én döntést hozott a javasolt pályázat kiírásáról. Az asszisztens megválasztására kiírt pályázat meghatározott időre, 3 évre szól. A Kar választói tanácsa kinevezte a javasolt bizottságot, amely az asszisztens választásával lett megbízva. A 2013. október 16-án a Poslovi lapban megjelentetett pályázatra hárman jelentkeztek, az egyik közülük Patócs László maszter. (http://ff.uns.ac.rs/fakultet/sednice/fakultet_izborno_vece_sednica_08_2014.html)
A kinevezett bizottság megvitatta a jelöltek jelentkezését és megerősítette, hogy mindegyik jelölt megfelel a feltételeknek.(http://ff.uns.ac.rs/fakultet/sednice/fakultet_izborno_vece_sednica_08_2014.html)
A bizottság egyik tagja külön álláspontra helyezkedett és nem írta alá a jelentést. A Kar választói tanácsa 2014. március 7-én összeült, megvitatta a benyújtott pályázati javaslatot, a különvéleményt, és nem fogadta el a bizottság javaslatát. A 192 tagból álló választási bizottság március 7-i ülésén jelen levő 146 tagból 8 szavazott a tanszék javaslatára, 19 ellenezte, 83 tartózkodott, 36 tag pedig nem szavazott. (http://ff.uns.ac.rs/fakultet/sednice/fakultet_izborno_vece_sednica_08_2014.html)
Tájékoztatjuk önöket, hogy Patócs László nem kapott felmondást, hanem a munkaszerződés lejárta miatt megszűnt a munkaviszonya. Nevezetesen, a felsőoktatási törvény 72-ik cikkelyével összhangban az asszisztenseket meghatározott időre, 3 évre választják meg. A munkaszerződés lejárta után a felsőoktatási törvénnyel és a munkaügyi törvénnyel összhangban Patócs Lászlónak megszűnt a munkaviszonya. A felsőoktatási törvénnyel összhangban meghatározott időre, 5 évre választják meg a rendkívüli tanárokat és a docenseket, illetve 3 évre az asszisztenseket, az oktatásban részt vevő munkatársakat és a lektorokat, kivételt a rendes tanárok képeznek, akiket meghatározatlan időre választják meg.”– áll a Bölcsészkar dékánjának kabinetjéből érkezett válaszban.