2024. július 17., szerda

Az egyetemisták átadták követeléseiket a minisztériumnak

Több száz hallgató tüntetett szerdán Belgrádban – Elégedetlenek a minapi megállapodással

Az egyetemi hallgatók továbbra is elégedetlenek, ezúttal nemcsak az egyetemek vezetőségét, valamint az oktatási minisztériumot kritizálták, hanem a Szerbiai Egyetemek Hallgatói Konferenciájának (SKONUS) hozzáállásában is csalódtak, ugyanis a SKONUS a múlt héten megegyezett az oktatási minisztérium képviselőivel, holott a minisztérium az egyetemi hallgatók követelései közül érdemben nem fogadott el egy pontot sem, csupán javaslatként továbbította azokat az egyetemi karok felé. Így a belgrádi Bölcsészettudományi Kar előtti téren szerdán összegyűlt több száz hallgató úgy döntött, ismét az oktatási minisztérium épülete elé vonul és újra átadják a minisztériumban a követeléseiket. Mivel a minisztériumban senki sem fogadta őket, átadták követeléseiket és e hó 21-éig adtak határidőt a minisztériumnak, hogy nyilatkozzanak a követelésekkel kapcsolatban.

Szerdán ülésezett a Belgrádi Egyetem Szenátusa, és azt ajánlja az egyetemi karoknak, hogy legalább az első két alkalommal ne fizettessék meg a vizsga bejelentését. Ez az ajánlás a tandíjmentes és a tandíjfizetéses hallgatókra is vonatkozik. Jelenleg igen tarka a helyzetkép: vannak karok, ahol ingyenes a vizsgabejelentés, van, ahol minden alkalommal fizetni kell ezért, egyes karokon az első három alkalommal térítésmentes, és vannak, ahol csak az első alkalommal nem fizettetik meg a vizsgabejelentést.

Az egyetemi hallgatók szerdán a délutáni órákban teljesen lebénították Belgrád központjában a közlekedést, a Bölcsészettudományi Kar előtti térről azután indultak el, miután képviselők hangosan kifejezték elégedetlenségüket, majd a „Nije prošao SKONUS, nisu prošli fašisti, neće proći zakon” (A SKONUS-nak nem sikerült, nem sikerült a fasisztáknak, a törvény sem megy át), ,,Studenti, a ne klienti'' (Egyetemisták és nem ügyfelek), ,,Znanje nije roba'' (A tudás nem árucikk) és ehhez hasonló feliratokat tartalmazó pannókkal, sípokkal és dobokkal, valamint „Hallgatók, egyesüljetek!” mondatok skandálásával, illetve az oktatási miniszter lemondását követelve a Köztársasági tér felé vették útjukat, majd a Terazijén végig, a Milan király utcán haladtak a Slavija körforgalomig és onnan pedig a Nemanja utcán a minisztérium elé vonultak a fiatalok. A több száz fős tömeg út közben közel háromezerre duzzadt.

– Az egyetemi hallgatók elégedetlenek azzal az állítólagos megállapodással, amit a SKONUS a minisztérium képviselőivel kötött a hallgatók háta mögött. Ez a tüntetés tulajdonképpen az elégedetlen egyetemi hallgatók tüntetése, vagyis csatlakoztak hozzánk hallgatók minden belgrádi karról – tudtuk meg a tüntetés egyik vezetőjétől, aki nem kívánta elárulni nevét. Hozzátette: – Egyre nagyobb az anyagi és a gazdasági nyomás az egyetemi hallgatókon. Már évek óta szembesülünk a tandíjak emelkedésével, egyre nehezebb az állami költségvetés terhén tanulók számára a feltételt elérni, hogy a költségvetés terhén tanulhassanak tovább. És az egyetemet lassan csak a jó anyagi háttérrel rendelkező fiatalok tudják befejezni. Nyilvánvaló, hogy a minisztérium nem hajlandó megoldást találni a hallgatók gondjaira – mondta. Rámutatott, a szerdai tüntetést a SKONUS nem támogatta, így a múlt heti tüntetés delegációja nem volt jelent a tüntetésen. Jelen volt és csatlakozott a tüntetőkhöz ugyanakkor a korábbi tárgyalóbizottság egyik tagja, Marko Pavlović, a Belgrádi Egyetemi Hallgatók Szövetségének elnöke, aki lapunknak elmondta a belgrádi szövetség minden esetben támogatja az egyetemi hallgatók nyugodt tüntetését.

– A SKONUS elnöke engem nem hívott meg a minapi tanácskozásukra, holott a mi szervezetünk jelen volt a tárgyalások kezdete óta. A megállapodás nem kedvez az egyetemi hallgatóknak, ugyanis csak javaslat szintjén van, amit vagy elfogadnak az egyetemek és az egyetemi karok, vagy nem. Jelenleg azt várjuk, hogy az intézmények miként fogadják el a minisztérium által megfogalmazott javaslatokat – tudtuk meg Marko Pavlovićtól a néhány napja folytatott tárgyalások eredményét. Hozzátette: – Annak ellenére, hogy a minisztérium ráállt arra, hogy tárgyaljon az egyetemi hallgatókkal, azt gondolom, hogy az akkori delegációnak nem lett volna szabad elfogadni a minisztérium által felkínált javaslatokat, hiszen azok egyáltalán nem kötelezik a karokat semmire. A tárgyalások leálltak, most újra átadjuk a követeléseinket, amelyek nem változtak, csak azt kérjük, hogy ezúttal ne javaslat formájában fogadja el a minisztérium azokat, hanem pontos törvényes előírásokra van szükség, pontos szankciókra, azoknál a karoknál, amelyek nem tartják hozzá magukat – emelte ki a Belgrádi Egyetemi Hallgatók Szövetségének elnöke.

A hallgatók többek között követelik, hogy 6 vizsgaidőszak legyen, meg lehessen a tanévet és az abszolvensi időszakot hosszabbítani és ne csökkentsék a tandíjmentes hallgatók számát a mesterszakon.