Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint szeptember elsejétől minden szerbiai iskolában rendőrök ügyelnek a rendre. Mindkét váltásban jelen lesznek a tanítási órák előtt, alatt és után is. Az iskolaudvarokon kívül fokozzák a rendőri járőrözést az oktatási intézmények közelében, továbbá ellenőrzik és szabályozzák a közlekedésbiztonságot.
A belügy- és az oktatásügy illetékesei, a rendőrállomások vezetői és az iskolaigazgatók intenzíven dolgoznak a biztonsági helyzet elemzésén, valamint a tanulók és dolgozók biztonságának minél magasabb szintre emelése érdekében, olvasható a minisztérium közleményében.
Potrebić-Tőzsér Gabriella, az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatónője elmondta, még nem minden iskolát értesítettek az intézkedésekről.
– Az iskolánk még nem kapott hivatalos értesítést a községtől sem és a minisztériumtól sem, a sajtóból értesültünk a hírekről. Egyedüli értesítés, amit kaptunk, az az integrációs tervről szólt, tehát az iskolára való lelki ráhangolódásról. A terv az első hétre vonatkozik, amikor ugyanis közösségépítő és megnyugtató jellegű műhelymunkákat fognak tartani az órákon. Anyanyelvórákon pedig olyan olvasmányokat olvasnak az elmúlt évekből, amiknek szintén közösségépítő jellegük van. A tervezetet ki is dolgoztuk a pszichológusnővel, és bízunk benne, hogy jó hangulatban telnek majd az első napok – mondta az igazgatónő, aki hozzátette, hogy az iskola tanárai minden tőlük telhetőt megtesznek az agresszió, illetve az erőszakos helyzetek elkerülése érdekében.
Az újdonságok között szerepel az Erények és értékek elnevezésű fakultatív tantárgy bevezetése is.
Eleonora Vlahović, az Oktatási és Nevelési Fejlesztési Intézet munkatársa a Szerbiai Rádió és Televíziónak elmondta, hogy az Erények és értékek egy új, választható tantárgy lesz szeptember elsejétől, és a tanulók ennek keretében olyan témákkal foglalkoznak, mint például a család, az egészség, az oktatás és a béke. Vlahović kiemelte, hogy a tantárgy keretében a diákok nem írnak ellenőrzőt, hanem lehetőségük lesz különféle provokatív témák megvitatására, tapasztalatcserére és filmnézésre is. Ez egy szabadon választható tanítási tevékenység, amelyet a felsős tanulóknak alakítottak ki.
– A diákok lehetőséget kapnak arra, hogy aktívan foglalkozzanak az életértékekkel, az emberi erényekkel, és az ezekhez szükséges szociális készségekkel. Az egyik tematikus témakör a közjóval, mások segítésével, a szolidaritással, az önkéntességgel foglalkozó intézményekkel foglalkozik – fejtette ki az Oktatási és Nevelési Fejlesztési Intézet munkatársa.
Nyitókép: Magyar Szó archív