2024. november 22., péntek

,,Az állami szerveken keresztül lefolytatott viták szükségtelenek”

Dušan Nikolićnak, az Újvidéki Egyetem rektorának álláspontja a Jogi Kar elleni perről

Mint arról hírt adtunk, a Vajdaság Magyar Diákszövetség (VaMaDisz) december 2-án diszkrimináció miatt beperelte az Újvidéki Egyetem Jogi Karát az újvidéki Felső Bíróságon. A keresetben az áll, hogy az egyetemi kar nem tette lehetővé a magyar diákoknak, hogy a saját anyanyelvükön felvételizzenek és ezzel törvényt sértettek, mivel a Tartományi Képviselőház 2015. április 8-ai rendelete kötelezi őket erre. A kar nem csupán a szerbiai előírásokat sértette meg ezzel, hanem egy sor nemzetközi jogi rendelkezést is, hiszen diszkriminálta a magyar és a többi kisebbség tagjait.

Érdekelt bennünket Dušan Nikolićnak, az Újvidéki Egyetem rektorának a véleménye az üggyel kapcsolatban. A rektor szolgálati útja, munkahelyi elfoglaltságai miatt a rektorátus a minap juttatta el a szerkesztőségünkbe közlemény formájában a választ:
– Teljes mértékben egyetértek a szerbiai felsőoktatási nemzeti tanács 2015 júniusában elfogadott véleményével, amely meghatározza, hogy a szerbiai alkotmánnyal, a felsőoktatási törvénnyel és a felsőoktatási intézmények autonóm általános rendelkezéseivel összhangban a nemzeti kisebbség tagjai a felsőoktatásban megvalósíthassák a jogaikat, mindeközben muszáj tiszteletben tartani az egyetemek autonómiáját. Ezt a véleményt a szerb oktatási, tudományügyi és technológiai fejlődési miniszter is támogatta.
Tudom, hogy a kisebbségi közösségek jogai a modern társadalomnak egy különlegesen fontos vívmánya. (Többnemzetiségű környezetben nőttem fel és egy olyan településen jártam gimnáziumban, ahol a szlovákok képezik a lakosság többségét. Sok barátom van, akik nem szerb nemzetiségűek). Úgy vélem, hogy az Egyetemnek meg kell teremteni a kisebbségi jogok gyakorlásának a megfelelő feltételeit. Mindeközben fejleszteni kell a kölcsönös bizalmat és toleranciát, ugyanakkor a realitás talaján kell maradni. Az aktuális európai trendeket követve javasolni fogom az Újvidéki Egyetem szenátusának, hogy cserediákprogramról szóló kétoldalú szerződéseket kössön több külföldi egyetemmel. A magyar, szlovák, román, ruszin és egyéb nemzetiségű egyetemistáknak így lehetőségük nyílna arra, hogy egy bizonyos időt töltsenek az anyaországukban és a régióban élő szerb egyetemisták tanulhatnának a szerbiai egyetemeken. Ez a megoldás reális és megvalósítható.

Tudom, hogy az egyetem autonómiája a modern társadalom fontos vívmánya. Ez törvény által garantált vívmány és a törvényt tiszteletben kell tartani. Ez ugyanúgy érvényes az összes állami szervre, a tartományi és a helyi önkormányzati hatalomra egyaránt. A karok önálló jogi személyek az Egyetem keretében, amelyeknek a felvételi vizsgák kapcsán meghatározott jogaik és kötelezettségeik vannak. A felvételi vizsgák megszervezéséről és lebonyolításáról az egyetemi karok önállóan döntenek.

Az Újvidéki Egyetem Jogi Kara nagyon sikeresen együttműködik a Szegedi Egyetem Jogi Karával. A két intézmény már több éve közös projekteken dolgozik, amelyek a nemzeti jogok és az európai uniós jogok összehangolásával foglalkoznak. Úgy vélem, hasznos lenne, ha a két intézmény a közös kutatásaikban megvitatná az európai uniós országokban levő nemzeti kisebbségek helyzetét a felsőoktatásban, különös tekintettel a szomszédos Magyarországra.
Őszintén hiszem, hogy az összes problémát a nyitott párbeszéd útján lehet a legjobban megoldani és az állami szerveken keresztül lefolytatott viták szükségtelenek az ilyen helyzetekben.
Végezetül engedjék meg, hogy az olvasóknak sok szerencsét és sikert kívánjak a 2016-os esztendőben.”– olvasható a rektor közleményében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás