2025. január 23., csütörtök

Tapasztalatátadás helyzetgyakorlatokkal

A Szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar hallgatói voltak pénteken a vendégei a magyarkanizsai Pedagógusképző Központnak

Magyarkanizsára látogattak pénteken a Szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és az Óvóképző Kar hallgatói. Az óvóképző harmadéves hallgatói a községi Szociális Védelmi Szolgáltató Központ munkájával ismerkedtek, a tanítóképző végzős hallgatói pedig a pedagógusképző központban előadásokat hallgattak, és gyakorló pedagógusokkal helyzetgyakorlatokat végeztek.

Varjú Potrebić Tatjana, a pedagógusképző központ igazgatója elmondta, hogy néhány hónappal ezelőtt együttműködési megállapodást írtak alá a Tanítóképző Karral, hogy kölcsönösen segítse egymást a két intézmény. Ennek kapcsán került sor a kar hallgatóinak magyarkanizsai kirándulására.

– Olyan programot szerveztünk számukra, amellyel segítjük majdani munkájukat. Igyekszünk felkészíteni őket arra, mi vár rájuk, amikor bekerülnek egy oktatási intézménybe, mit jelent az egyetemen szerzett tudás, hogyan befolyásolja a sok adminisztráció a mindennapi munkát. Az előadásokat a tanári kompetenciák köré csoportosítottuk, a kommunikáció köré. Most a hallgatók és gyakorló tanítók helyzetgyakorlatokat végeznek. A tanítás állandóan változó, éberen kell követni minden új módszert, új lehetőséget. Kidomborítjuk, mit jelent, amikor egy kezdő munkáját egy mentor segíti. Rávilágítunk arra, mit jelent az életen át tartó tanulás, a mindennapi órákra való felkészülés és azokra a törvényes előírásokra, amelyek a munkájukat meghatározzák – közölte az igazgatónő.

Törteli Ágnes, a Tanítóképző Kar asszisztense szerint nagyon sok hasznos információt kaptak a hallgatók a pedagógusképző központtól. A gyakorló pedagógusok által átadott tapasztalatok megkönnyítik a hallgatók munkáját, például a szülőkkel való kommunikációról, a törvényi szabályozásokról, a dokumentációs munkáról. Mindezzel az egyetemi évek alatt a hallgatók nem sokat találkoznak. A gyakorló tanítók azonban a saját tapasztalataikat így meg tudják osztani a hallgatókkal.

Magyar ember Magyar Szót érdemel