2024. szeptember 1., vasárnap

Harc a magyar osztályért

Megszüntették a Zentai Gimnázium általános szakának egyik magyar osztályát

Az oktatási minisztérium március végén megjelent középiskolai pályázati felhívásában a Zentai Gimnázium számára a korábbi két magyar osztály helyett csak egyet irányozott elő általános szakon. Ez azt jelenti, hogy ősszel a Zentai Gimnáziumban a korábbi négy magyar tannyelvű osztály helyett csak három nyílik: egy általános (30 hellyel), egy társadalmi (30 hellyel) és egy kétnyelvű (15 hellyel), összesen 75 tanulói hellyel, és hogy szerb nyelven is ugyanígy három osztály nyílik szintén 75 tanuló számára. A Zentai Gimnázium természetesen harcol a döntés ellen, és mindent megtesz azért, hogy visszakapja az elvett osztályt.

Ujházi Éva, a Zentai Gimnázium igazgatója elmondta, hogy ilyenre még sohasem volt példa. Az osztályok számának és a tanulói létszámnak ez az aránya ugyanis nem igazodik sem a helyi lakosság nemzetiségi összetételéhez, sem az igényekhez.

– A tanulói létszám valós arányát jól tükrözi, hogy idén 79 magyar ajkú és 27 szerb ajkú érettségizőnk volt. Az osztály megszüntetésével az a fő problémánk, hogy pont a legnépszerűbbet zárták be, vagyis 60 diák helyett csak 30-at vehetünk fel erre a szakra, holott az előzetes felmérés alapján legalább 50 diákra számíthatnánk. A vonzáskörzetünkbe tartozó általános iskolákból megkaptuk azokat az adatokat, amelyek bizonyítják, hogy hány nyolcadikos választotta első helyen a Zentai Gimnázium általános szakát, és ezeknek az adatoknak a birtokában tegnap (pénteken) kérvényeztük az oktatási minisztériumban az osztály visszaadását. Tisztában vagyok azzal, hogy Szerbiában és sajnos a mi magyar közösségünkben is csökken a tanulói létszám, de ha a Zentai Gimnázium egyik magyar osztályát megszüntetik az iratkozás előtt, a későbbiekben a központosított középiskolai iratkozás miatt félő, hogy ezen már nem lehet javítani, és így a pályázatban megadott állapot fog hosszú távon állandósulni. Ez a gimnázium magyar közösségét is súlyosan érintené, tekintettel a komoly óraszámcsökkenésre és a tervezett létszám utáni finanszírozásra. Véleményem szerint kisebbségi iskola révén legalább a lehetőségét meg kellene adni annak, hogy fennmaradjon mindkét osztály, és a szerb osztályokhoz hasonlóan esetleg kis létszámmal működjön.