2024. szeptember 13., péntek

Álhírre hivatkozott egy egyetemi tankönyv

Számos szerbiai sajtóház után a Kragujevaci Egyetem professzora is bedőlt a Njuz.net-nek

Nevetség tárgyává vált a Kragujevaci Egyetem Gazdasági Karának egyik professzora, ugyanis az egyik tankönyvében egy álhírportálon megjelent hírt tüntetett fel releváns hivatkozásként. Dr. Milan Kocić, a direkt marketing tantárgyhoz megírt tankönyvében a szerbiai Njuz.net álhírportálról vett példát abban a fejezetben, amelyben a közösségi portálok munkavállalók hatékonyságára mért hatását tárgyalja.

Az egyetem professzora, az egyébként 75-ös vizsgatételnek feltüntetett fejezetében azt írja: „A sok példa között, talán a Facebook vállalat tulajdonosának döntése döbbentett meg mindenkit, amikor betiltotta a közösségi portál használatát a vállalatában. Erre azért kényszerült, mert egy 2011-es kimutatásból kiderült, hogy a vállalt munkásainak csökkenő munkahatékonyságát egyértelműen a közösségi portál használata okozza”. Ezt követően a professzor egy, a Njuz.net-re hivatkozó lábjegyzettel való idézetet szúrt bele a könyvbe, amelyben Mark Zuckerberg elszörnyedt, amikor megtudta, hogy munkavállalóinak legnagyobb része egész nap a Facebook előtt ül, s a közösségi oldal letiltásával 40 százalékkal tudná megnövelni a munkások hatékonyságát. A professzornak akkor sem tűnt fel, hogy valótlan hírt tüntetett fel hiteles forrásként, amikor az úgy folytatódott, hogy a Facebook letiltása után a Facebook vállalat munkásai sztrájkba kezdtek, és így harcolták ki a közösségi oldal használatának újra engedélyezését a vállaltban.

A kérdéses tankönyvrészlet egyébként a Facebook közösségi portálon kezdett el terjedni és ekkor kezdtek el foglalkozni vele a nagyobb szerbiai sajtóházak, amelyek korábban maguk is számtalanszor estek az álhírportál által megjelentetett hírek csapdájába. Az egyik leghíresebb álhír az volt, amikor a Njuz.net arról írt, hogy Egyiptomban úgy mentett meg egy szerb férfi mindenkit a cápatámadástól, hogy részegen ráesett a cápára, így megölve azt. Az álhír pillanatok alatt megjelent szinte minden nagyobb médiaház weboldalán.

Az egyetem docense a szerb sajtó megkeresésére megerősítette, hogy valóban ő a tankönyv szerzője, arra a kérdésre viszont nem kívánt válaszolni, miként történhetett meg, hogy a könyveben egy álhírt jelentetett meg hiteles forrásként. Az álhírportál szerkesztőit megnevettette a hír.

– Először csak a lap alján lévő hivatkozást láttuk meg, aminek meg is örültünk, hiszen azt hittük, hogy az álhírekről szóló fejezetben hivatkoznak a portálunkra. Amikor azonban elolvastuk az egész oldalt, ugyanaz a megmosolyogtató érzés fogott el minket, amikor a komoly sajtóházak dőlnek be a híreinknek. Mivel viszont most egy tankönyvről van szó, sokkal abszurdabb a helyzet. Reméljük, hogy senki sem bukott meg a vizsgán, mert nem hivatkozott a cikkünkre. Mindez azonban nem árnyékolhatja be a professzorok munkáját, hiszen ők professzorok – nyilatkozta Marko Dražić, a Njuz.net szerkesztője.

Viktor Marković, a szatirikus álhírportál tagja ugyanakkor értetlenségét fejezte ki, hogy tankönyvekben egyáltalán miért hivatkoznak sajtótermékekre. Véleménye szerint a hírportálokon megjelent írások helyett más könyvekre, tanulmányokra és tudományos folyóiratokban megjelent cikkekre szabadna csak hivatkozni.