2024. szeptember 13., péntek

Marketingfogás volt az álhírre utaló hivatkozás

Az egyetem professzora szándékosan hivatkozott a Njuz.net-re – Diákjai is megvédték az álhírportálra hivatkozó tanárt

Csaknem egy napos hallgatás után kilépett a nyilvánosság elé Milan Kocić, a Kragujevaci Egyetem Gazdasági Karának professzora, aki azzal vált híressé a közvélemény előtt, hogy egy általa megírt egyetemi tankönyvben a Njuz.net álhírportál hírét hiteles forrásként jelölte meg. A direkt marketing tantárgy tankönyvének 302. oldala először a Facebook közösségi oldalon tűnt fel, majd ezt követően kezdtek el vele foglalkozni a sajtóházak is, amelyek korábban maguk is számtalanszor estek az álhírportál által megjelentetett hírek csapdájába. A professzor szerint azért nem akart a hír megjelenésekor a sajtókérdésekre válaszolni, mert meglepte az „óriási médiaérdeklődés”. Mint megjegyezte, a történet valóban okot ad a sajtóérdeklődésre, ám korántsem akkora hír, hogy ekkora port verjenek fel miatta, s egy fiatal docens nehezen tudott volna megfelelően reagálni egy ilyen hirtelen kirobbant esetben.

– Azt kívántam a szóban forgó hivatkozással elérni, hogy a hallgatók, akik tudják, hogy valójában mi a marketingfogás, felismerjék, hogy a hivatkozás nem hiteles, míg azok, akik ezzel nincsenek teljesen tisztában, megkíséreljék felmérni, hogy a vizsgán mit várok vissza, és mit nem – magyarázta Kocić.

Szavai szerint, azt, ahogyan a sajtó reagált a történtekre, nem médialincsként éli meg, hanem olyan újságírói kíváncsiságként, amely mindent ki akar vizsgálni, ami esetlegesen valamiféle hibának, vagy tévedésnek látszik.

– Hogy ez a kérdéskör mennyire összetett és problematikus, bizonyítja annak a hallgatónak az esete is, aki megjelentette a szóban forgó oldalt, hiszen ő maga is bedőlt a megtévesztésnek – mondta a professzor, aki nem kívánta megnevezni a hallgatóját, hanem annyit mondott csak, hogy a szóban forgó személy hatossal vizsgázott le nála.

A könyvben megjelent vicces hír, miszerint a Facebook tulajdonosa a csökkenő munkahatékonyság miatt betiltotta munkaválóinak munkahelyen a közösségi portál használatát, nem zavarta a könyv recenzenseit, sőt a gazdasági kar dékánját sem.

– Az, hogy valójában mi a marketingfogás, jól szemlélteti az elmúlt egy nap – mondta Verica Babić, a kar dékánja.

Szavai szerint Kocić professzor amellett, hogy karrierjét óriási munkával és folytonos továbbképzéssel alapozta meg, teljes odaadással működik együtt hallgatóival, s ezt bizonyítja az egyetem hallgatói parlamentjének és a hallgatói egyesületének nyilatkozata is, amelyben egy emberként álltak ki Kocić mellett. Nedeljko Mišić, az egyetem hallgatói uniójának elnöke kijelentette, hogy az egyetem összes hallgatója támogatja a tanárt.

– Kocić professzor úr, ha valamivel nem, akkor felszínességgel biztos nem jellemezhető. Ő az egyik legjobb tanárunk. Ezért írta alá csupán egy óra leforgása alatt több mint 600 hallgató a professzort támogató nyilatkozatot – mondta Mišić.

A nyilatkozatban a diákok kijelentik, hogy Milan Kocić az egyetem egyik legjobb szakembere, s egyformán közkedvelt a hallgatók és a professzorok között is. Kiemelik, hogy az álhírportálra való hivatkozás hibája az internet, mint a legdinamikusabb médiummá váló információforrás következménye, amelyben sokszor félreértelmezhetőek a tartalmak. Hozzáteszik, a jelen példán kívül, az összes forrás hiteles, s e hiba egyáltalán nem kérdőjelezi meg a professzor szakértelmét, hozzáértését, valamint pedagógiai és etikai erényeit.

Az üggyel kapcsolatba a Twitteren megszólalt Rodoljub Šabić, a közhasznú információk biztosa és Saša Janković ombudsman is. Janković szerint nem a professzor a hibás, hiszen aki dolgozik az hibázik is, hanem a baj forrása az, hogy a kérdéses könyv átszivárgott az állami minőségi és akkreditációs ellenőrzésen. Šabić ezt annyival egészítette ki, hogy a professzor is hibás, de a legnagyobb bűnös mégis az ombudsman által megjelölt szerv.