A Raoul Wallenberg Egyesület szervezésében immár 12. alkalommal került megrendezésre a Wallenberg nyomán elnevezésű történelmi vetélkedő a magyarországi és határon túli középfokú oktatási intézmények tanulói számára. A vetélkedő pécsi regionális elődöntőjén a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium növendékei, Lukity Dávid, Oroszi Armand és Mihók Emese első helyezést értek el, és továbbjutottak a Budapesten megrendezésre kerülő Kárpát-medencei szintű döntőbe. Felkészítő tanáraik Szabó Hunor történelemtanár, Patyerek Réka magyar szakos tanár és Novák K. Attila spanyoltanár volt. A verseny meghirdetőinek fő célja a magyar-zsidó együttélés és a Holokauszthoz vezető út bemutatása, az ártatlanul üldözött és meggyilkolt magyar állampolgárok helyi életének és szenvedéseinek megismerése, azért, hogy a vészkorszak emléke fennmaradjon és egyre inkább a nemzeti emlékezet részévé váljon. Mindezek szellemében a vetélkedő kérdéskörei ebben az évben az antiszemitizmus, embermentés, rasszizmus, xenofóbia, tolerancia, szegénység, Trianon és következményei témákhoz kapcsolódtak.
Ezen a versenyen a gimnáziumok legjobbjai szerepeltek. A szabadkai diákok nagyon ügyesek és elkötelezettek voltak. Öt elődöntő volt, melyek Vácon, Veszprémben, Debrecenben, Budapesten és Pécsett kerültek megrendezésre. A vetélkedőkön helyileg 6-6 csapat vett részt, melyből 2-2 csapat jutott a döntőbe.
– A diákok előzetes feladata egy Facebook-profil üzemeltetése volt egészen a verseny napjáig, ahol megadott témák alapján könyveket, filmeket, különféle szövegeket kellett megosztaniuk mindennap. Ezenkívül a helyi zsidóságról is készíteniük kellett egy rövid videót, mely középpontjába a szabadkai születésű Geréb Klára zsidó művész sorsát helyezték. A versenyen különböző feladatokat kaptak a tanulók, mint például zsidósággal kapcsolatos alapvető információkat tartalmazó kvízek megoldása, keresztrejtvények vagy képfelismerési feladványok. Ezenfelül érvelések egy-egy témával kapcsolatban, vagy rövid összefoglalók írása bizonyos személyekről. Elég széleskörű tudást igényeltek. Igazán szerteágazó volt a vetélkedő, illetve az arra való felkészülési anyag – mondta Szabó Hunor történelemtanár.
– A felkészítés az első félév végén kezdődött. A tanulók nagyon sok munkát fektettek bele és erejükön felül teljesítettek. Számomra is kihívás volt, hogy a holokauszt témával foglalkozhattam az irodalmon belül. Ezt minden egyes aspektusból igyekeztünk megvizsgálni. A kiindulópontunk Tóth Péter Lóránt versvándornak a Radnóti nyomában című dokumentumfilmje volt – emelte ki Patyerek Réka.
Az öt városi elődöntőből 10 csapat (8 magyarországi és 2 határon túli) jutott a márciusban megrendezésre kerülő budapesti döntőbe.