2024. november 18., hétfő

„A magyar nyelv létem, jövőm és reményem”

Az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny vajdasági döntőjét tartották meg Óbecsén

Az idén is az Óbecsei Gimnáziumban tartották meg az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny vajdasági fordulóját. A megmérettetésre szombaton, szeptember 16-án került sor, ahol nyolc diák mérte össze felkészültségét, az óbecsei gimnazisták mellett a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium és a Zentai Gimnázium, valamint a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium tanulói jelentek meg a versenyen.

– A középiskolában ismerkedtem meg ezzel a versennyel, és nagyon megtetszett. Sikerült a sátoraljaújhelyi versenyen is részt vennem, ami  óriási élmény volt számomra, hiszen százötven-kétszáz olyan fiatallal töltöttünk egy hétvégét, akikkel hasonló az érdeklődési körünk és az értékrendünk. Ezután az ifjúsági anyanyelvi táborban vettem részt Széphalomban, ahol megismerkedtem a szövetség akkori ifjúsági vezetőségi tagjaival, szoros barátságok kötődtek. Magáról a versenyről elmondhatom, ami lehet, hogy a versenyző diákoknak még nem tűnik fel, a verseny felkészíti őket az éltre, megtanulnak beszélni, bátorságot gyűjteni, hogy kiálljanak mások elé szónokolni, hogy pár perc alatt összeszedjék gondolataikat egy-egy témáról – mondta a verseny egyik szervezője, Vadnai Erika, az Anyanyelvápolók Szövetségének ifjúsági vezetőségi tagja.

A megnyitót Deák Evelin és Szirbik Zalán szavalatával, Györe Réka pedig egy népdalcsokorral tette még ünnepélyesebbé, majd Miodrag Basarić, az Óbecsei Gimnázium igazgatója köszöntötte a résztvevőket és a vendégeket, aki kiemelte, 25 éve már, hogy az iskola helyet ad ennek a versenynek.

A nyelvhasználati verseny bírálóbizottságának tagjai voltak: Kerekes Barnabás, az Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke és a Kazinczy-díj Alapítvány elnöke, Kovács Józsefné, Pechy Blanka-díjas középiskolai tanár, Kovács Zsuzsanna, az Anyanyelvápolók Szövetségének irodavezetője, Némethné dr. Balázs Katalin, Kazinczy-díjas középiskolai tanár és Keppel Gyula, Kazinczy-díjas középiskolai tanár.

– Ez az ötvenegyedik sátoraljaújhelyi verseny lesz, amely kistestvére a győri Kazinczy-versenynek, melynek középpontjában a beszédkultúra és annak fejlesztése áll. Azok a fiatalok, akik eljutnak a versenyre, felkészülnek, nagyon sokat tanulnak, és a későbbi életükben is tudják hasznosítani. Számtalan példát tudunk erre, hogy a joghallgató visszajön hozzánk, és nagyon hálás, hogy megtanítottuk szerkeszteni, beszélni, de azt is látjuk, hogy az érdeklődés az utóbbi években csökken, nagyon nehéz a gyerekeket rábeszélni, hogy részt vegyenek egy efféle megmérettetésenmondta Némethné dr. Balázs Katalin, a zsűri egyik tagja.

A megmérettetésen minden versenyzőnek írásbeli és szóbeli feladatot kellett megoldania. Az írásbelin leíró nyelvtani, stilisztikai, nyelvhelyességi ismeretekről kellett számot adniuk, míg a szóbeli feladatban, rövid felkészülés után, egy háromperces beszédművet kellett elmondaniuk a megadott témának, műfajnak megfelelően.

Abban, hogy erre a versenyre nem lehet megtanulni a válaszokat, a versenyző diákok is egyetértettek.

– Az előző évekből merítkeztünk a címek által, ezeket próbáltuk újra átgondolni, és egy felszólalást, vitaindítót vagy mást készíteni mondta Varró Tódor.

A versenyről mind a nyolc diák továbbjutott, de a zsűri állított fel ragsort. Az első helyre Majoros Larát, az Óbecsei Gimnázium diákját sorolta, második lett Berta Fanni, a Zentai Gimnázium tanulója, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára Varró Tódor, az Óbecsei Gimnázium diákja állhatott. Mellettük még Balázs Korinna, Horváth Anna, Kaszás Korina, Szabó Réka és Torma Lili fogják képviselni Vajdaságot a sátoraljaújhelyi országos döntőn, amely Sátoraljaújhely Város Önkormányzata, a Kazinczy-díj Alapítvány Kuratóriuma, Borsod-Abaúj Zemplén Megye Közgyűlése és az Anyanyelvápolók Szövetsége támogatásával valósul meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A verseny résztvevői és a megnyitó fellépői (Fotó: Ricz Róbert)