Az idén is az Óbecsei Gimnáziumban tartották meg az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny vajdasági fordulóját. A megmérettetésre szombaton, szeptember 16-án került sor, ahol nyolc diák mérte össze felkészültségét, az óbecsei gimnazisták mellett a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium és a Zentai Gimnázium, valamint a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium tanulói jelentek meg a versenyen.
– A középiskolában ismerkedtem meg ezzel a versennyel, és nagyon megtetszett. Sikerült a sátoraljaújhelyi versenyen is részt vennem, ami óriási élmény volt számomra, hiszen százötven-kétszáz olyan fiatallal töltöttünk egy hétvégét, akikkel hasonló az érdeklődési körünk és az értékrendünk. Ezután az ifjúsági anyanyelvi táborban vettem részt Széphalomban, ahol megismerkedtem a szövetség akkori ifjúsági vezetőségi tagjaival, szoros barátságok kötődtek. Magáról a versenyről elmondhatom, ami lehet, hogy a versenyző diákoknak még nem tűnik fel, a verseny felkészíti őket az éltre, megtanulnak beszélni, bátorságot gyűjteni, hogy kiálljanak mások elé szónokolni, hogy pár perc alatt összeszedjék gondolataikat egy-egy témáról – mondta a verseny egyik szervezője, Vadnai Erika, az Anyanyelvápolók Szövetségének ifjúsági vezetőségi tagja.
A megnyitót Deák Evelin és Szirbik Zalán szavalatával, Györe Réka pedig egy népdalcsokorral tette még ünnepélyesebbé, majd Miodrag Basarić, az Óbecsei Gimnázium igazgatója köszöntötte a résztvevőket és a vendégeket, aki kiemelte, 25 éve már, hogy az iskola helyet ad ennek a versenynek.
A nyelvhasználati verseny bírálóbizottságának tagjai voltak: Kerekes Barnabás, az Anyanyelvápolók Szövetségének alelnöke és a Kazinczy-díj Alapítvány elnöke, Kovács Józsefné, Pechy Blanka-díjas középiskolai tanár, Kovács Zsuzsanna, az Anyanyelvápolók Szövetségének irodavezetője, Némethné dr. Balázs Katalin, Kazinczy-díjas középiskolai tanár és Keppel Gyula, Kazinczy-díjas középiskolai tanár.
– Ez az ötvenegyedik sátoraljaújhelyi verseny lesz, amely kistestvére a győri Kazinczy-versenynek, melynek középpontjában a beszédkultúra és annak fejlesztése áll. Azok a fiatalok, akik eljutnak a versenyre, felkészülnek, nagyon sokat tanulnak, és a későbbi életükben is tudják hasznosítani. Számtalan példát tudunk erre, hogy a joghallgató visszajön hozzánk, és nagyon hálás, hogy megtanítottuk szerkeszteni, beszélni, de azt is látjuk, hogy az érdeklődés az utóbbi években csökken, nagyon nehéz a gyerekeket rábeszélni, hogy részt vegyenek egy efféle megmérettetésen – mondta Némethné dr. Balázs Katalin, a zsűri egyik tagja.
A megmérettetésen minden versenyzőnek írásbeli és szóbeli feladatot kellett megoldania. Az írásbelin leíró nyelvtani, stilisztikai, nyelvhelyességi ismeretekről kellett számot adniuk, míg a szóbeli feladatban, rövid felkészülés után, egy háromperces beszédművet kellett elmondaniuk a megadott témának, műfajnak megfelelően.
Abban, hogy erre a versenyre nem lehet megtanulni a válaszokat, a versenyző diákok is egyetértettek.
– Az előző évekből merítkeztünk a címek által, ezeket próbáltuk újra átgondolni, és egy felszólalást, vitaindítót vagy mást készíteni – mondta Varró Tódor.
A versenyről mind a nyolc diák továbbjutott, de a zsűri állított fel ragsort. Az első helyre Majoros Larát, az Óbecsei Gimnázium diákját sorolta, második lett Berta Fanni, a Zentai Gimnázium tanulója, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára Varró Tódor, az Óbecsei Gimnázium diákja állhatott. Mellettük még Balázs Korinna, Horváth Anna, Kaszás Korina, Szabó Réka és Torma Lili fogják képviselni Vajdaságot a sátoraljaújhelyi országos döntőn, amely Sátoraljaújhely Város Önkormányzata, a Kazinczy-díj Alapítvány Kuratóriuma, Borsod-Abaúj Zemplén Megye Közgyűlése és az Anyanyelvápolók Szövetsége támogatásával valósul meg.
Nyitókép: A verseny résztvevői és a megnyitó fellépői (Fotó: Ricz Róbert)