2024. november 5., kedd

A legfontosabb a megfelelő szakmai tudás elsajátítása

A szabadkai Politechnikai Iskola új tanműhellyel bővül a Mladost épületében

Idén két magyar első osztály nyílt a szabadkai Politechnikai Iskolában: a négyéves digitális grafikai és webtervező technikus szak, amelyen 30 diák tanul, és egy hároméves szakmunkásképző szak: csempéző és padlóburkoló, valamint falfelület-dekoratőr szak, amelyen 7-7 tanuló folytatja a tanulmányait. Mind a két szakon duális oktatási modell szerint folyik az oktatás.

A digitális grafikai és webtervező technikusi szakon a diákok számítógépes programok segítségével tanulnak digitális alkotásokat készíteni, weboldalakat tervezni, illetve különböző mobilos applikációkat létrehozni. A szaktantárgyak mellett kísérő tantárgyuk a fényképészet és film, rajz és festés, vizuális kommunikáció, ami a vizuális ábrázolás fejlesztésében segíti őket. A középiskolások a Digital Hive információs technológiákkal foglalkozó cégbe járnak gyakorlati oktatásra, ahol betekintést nyerhetnek a vállalat munkájába, illetve a cég szakemberei is ellátogatnak az iskolába, hogy segítsenek a tanulóknak.

A csempéző- és padlóburkoló-képzés szakmunkásképzés, amelynek során többek között a belső és külső falak kerámialapokkal való burkolását és a padló csempézésének a folyamatát tanulják meg a diákok. A középiskolások gyakorlati oktatása az iskolában zajlik, egy jól felszerelt tanműhelyben. A záróvizsga letétele után pedig a végzősök már képesek lesznek arra, hogy akár egy önálló vállalkozást is nyissanak, vagy vállalatokba dolgozzanak. A falfelület-dekoratőrök a munka rejtelmeit szintén a gyakorlati oktatás során sajátják el az iskola tanműhelyében, illetve magán- vagy építőipari vállalatoknál. Aki befejezi ezt a szakot, annak lehetősége van főiskolára iratkozni, de egyetemre is, úgy, hogy magántanulóként leteszi a negyedik fokozatot, tehát a különbözeti vizsgát.

Arancsity Dancsa Gyöngyi, a középiskola szaktanára elmondta, hogy a tavalyi tanévben támogatás útján az intézménynek sikerült vásárolni egy kis markológépet, ami nagyban hozzásegíti a tanulókat ahhoz, hogy mielőtt megismerkednének a nagy gépekkel, elsajátítsák az alapdolgokat a kisebben. Mindemellett megtudtuk azt is, hogy ebben az évben egy gyakorlati oktatóműhelyt is megnyitnak a Harambašić utcában, a Mladost épületrésznél, az egykori Kosztolányi Dezső Színház helyén.

– Az épület jelenleg felújítás alatt van, mivel át lesz alakítva tanműhellyé az elsődleges építési munkák kivitelezői és a famegmunkálás szakterületén tanuló diákok számára. Az új műhely kialakítására a városi önkormányzattól 5 millió dinárt kapott az intézmény – emelte ki Arancsity Dancsa Gyöngyi.

Az iskolában egyébként az idén is megszavazta a tantestület az öltözetre vonatkozó előírásokat,

– Ezek a szabályok nálunk már legalább 5 éve működnek. Úgy gondoljuk, hogy egy közintézményben nem illik bárhogyan felöltözve megjelenni. Tehát a célunk az, hogy a diákokat ne csak oktassuk, hanem neveljük is – tette hozzá a szaktanár.

A szabadkai Politechnikai Iskolában egyébként nagyon aktív szakkörök is vannak – pl. nyelvi, sport vagy fényképészet –, ráadásul a középiskolások megfelelő szakképesítést, szakmai tudást is szerezhetnek arról, hogy miként tudnak önálló vállalkozást nyitni vagy pályázatokat írni, ami a jövőben nagy hasznukra válhat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A szabadkai Politechnikai Iskola (Fotó: Gergely Árpád)