A szerb, mint környezetnyelv elsajátítása sokaknak okoz nehézséget. Olyan településeken, ahol túlnyomórészt magyarok élnek, a gyerekek jóformán csak az iskolában hallanak szerb szót. Így aztán elég nehéz megtanulni, de nem lehetetlen. Főleg, ha van egy jó szerb szakos tanárnő, aki meghozza a kedvüket a tanuláshoz és úgy tanít, hogy azt bátran és élő beszédben is tudják használni. A magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban ezúttal egy olyan fórum zajlott pénteken, ahol a szerbet, mint környezetnyelvet tanítók hallhattak hatékony módszerekről, melyeket bátran használhatnak majd munkájuk során.
A szerb, mint nem anyanyelv – az elmélettől a gyakorlati példákig címmel tartott fórumra sokan érkeztek a községből, de sokan voltak azon kívülről is.
Jerasz Anikó, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ megbízott igazgatója üdvözölte a 29 jelenlevő pedagógust.
– Nyolc községből 14 településről és 17 oktatási intézményből érkeztek a résztvevők. Van közöttük általános iskolai tanár és középiskolában oktató is. A fórum jó alkalmat ad arra a pedagógusoknak, hogy bővítsék tudásukat, valamint, hogy olyan gyakorlati példákra tegyenek szert, amelyeket a saját óráikon is alkalmazhatnak – mondta Jerasz Anikó.
A fórum előadói gyakorló pedagógusok voltak, részt vettek a szabványok, a kimeneti követelmények, valamint számos tankönyv megalkotásában, így a hallgatóknak konkrét példákat is tudtak hozni és a gyakorlatban is alkalmazható módszereket adtak át nekik.
Weiss Vesna például Szabadkán oktatja a diákokat. Ő maga is kiváló magyarsággal tud beszélni, tehát nem ördöngösség sem a magyar, sem a szerb nyelv elsajátítása.
– A tanításban alkalmazható interaktív és kommunikatív módszerek bemutatását tűztem ki célul ezen a fórumon. Hangsúlyt helyezek arra, hogy miként lehet a zenét és a játékokat használni a hatékonyabb tanítás érdekében. Én magam is gyakorló pedagógus vagyok, és azt látom, hogy a harminc évvel ezelőtti tanterv igencsak nehézkes volt mindenki számára. Most azonban, néhány éve módosították a tantervet, ami még mindig finomításért kiált. Homogén és heterogén nyelvi környezetben, A és B modellterv alapján taníthatunk. A módszereket mi magunk választhatjuk meg, hogy milyen szemléltető és segédeszköz bevitelével adunk nagyobb kedvet a tanuláshoz – mondta többek között a tanárnő, akinek előadását szemmel láthatóan nagyon élvezték a pedagógusok, csakúgy, mint a többiekét, hisz sokat kamatoztathatnak majd belőle.
A fórumot a Vajdasági Pedagógiai Intézet akkreditálta és egy pontot ért a pedagógusoknak.
Nyitókép: Huszonkilenc pedagógus érkezett Magyarkanizsára, fotó: Puskás Károly