Hétfőn újból iskolapadba ültek a vajdasági diákok, Szerbia többi részén viszont január 22-én kezdődik meg a második félév.
A járványügyi szakemberek figyelmeztetése alapján az influenzajárvány éppen januárban és februárban tetőzhet. A múlt héten 9143 influenzaszerű megbetegedést jelentettek a Szerbiai Közegészségügyi Intézetben, főként óvodás és kisiskolás korú gyermekekről van szó. Ez lényegesen kevesebb az előző két héthez képest. Emiatt felmerült a kérdés, hogy megismétlődhet-e a 2019-es és 2020-as forgatókönyv, amikor az influenzajárvány miatt meghosszabbították a téli szünetet.
Az oktatási minisztérium az egészségügyi minisztériummal egyeztetve azonban úgy döntött, hogy nincs szükség a szünidő meghosszabbítására, hiszen nem növekedett meg drasztikusan a megbetegedések száma.
Danica Grujičić egészségügyi miniszter kiemelte, hogy a vizsgálatok azt mutatják, a légúti fertőzések a leggyakrabban négyéves korig fordulnak elő.
– Az eredmények alapján leginkább az óvodás korú gyerekek betegszenek meg, nem pedig az iskolások. Ezért nem láttuk okát a szünidő meghosszabbításának – nyilatkozta a Pink televízióban.
Verica Jovanović, a Batut Intézet igazgatója az RTS-nek megerősítette, hogy sok vírus kering körülöttünk, de nincs ok különösebb aggodalomra, hiszen nyomon tudják követni a járványhelyzetet. Elmondása szerint a gyengébb immunrendszerű emberek és gyerekek vannak a legnagyobb veszélyben.
A vajdasági diákok számára három szünetet irányoz elő az iskolai naptár, de két szabadnapra számíthatnak a következő hónapban is. Február 15-én és 16-án ugyanis állami ünnepi miatt nem lesz tanítás, így hosszú hétvégéje lehet a diákoknak. A tavaszi szünet március 28-án kezdődik és április 3-ig tart. Szünet lesz május elseje és május 6-a között is. Ezzel egybekötik a május elsejei ünnepeket és az ortodox húsvétot.
A nyolcadikosok számára május 31-én ér véget a tanítás, míg a többiek számára június 14-ig tart a második félév. A próbaérettségit március 22-én írják majd, a záróvizsga dátumai pedig június 17, 18 és 19-e.
A középiskolákban június 24-én ér véget a tanév, de a végzős tanulók számára már május 24-én befejeződik a tanítás.
A második félévben az iskolák jellemzően az érettségikre való felkészülésre helyezik a fő hangsúlyt, annak érdekében, hogy diákjaik minél jobban teljesítsék a felmérőket. Ugyanakkor készülnek a ballagásra, valamint az elsős diákok beiratkozására és fogadására is.
Nyitókép: Nagykikindai Fejős Klára Általános Iskola, archív