2025. január 22., szerda

Megismerni egymást

Kárpát-medencei szintű nyári tábor házigazdája volt a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskola

A Kultúrák Közötti Kommunikáció a Kárpát-medencében elnevezésű nyári tábort tartották meg a héten a szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskolában, magyarországi és határon túli magyar anyanyelvű diákok és tanáraik részvételével. A találkozót évente kétszer szervezik meg, legutóbb Miskolcon volt, a héten Szabadkán, következőleg pedig Felvidéken, Füleken lesz. A tábor ma, szombaton ér véget, pénteken pedig a miskolci résztvevők átadták a vándorzászlót a szabadkai csapatnak.

A szabadkai Vegyészeti–Technológiai Iskola hatodik alkalommal volt a tábor házigazdája. Egy programsorozatról van szó, amelyet először kétezerben tartottak meg, és csak egyszer maradt ki, a covidos 2020-ban. A táborról Nagy Varjas Árpád szervezőt kérdeztük:

– Nyolc iskola vesz benne részt – Sepsiszentgyörgyről, Beregszászról, Fülekről, Budaörsről, Miskolcról, Lendváról, Hajdúnánásról és innen, Szabadkáról – általában négy tanulóval és kísérőtanárral. A nyári tábor kicsit lazább, kötetlenebb programmal, inkább túrázunk és sétálunk, míg az őszi iskolaibb jellegű, olyankor tanórán is részt vesznek az diákok, például nyelvórán, de nem maradnak el a kirándulások sem – hallottuk Nagy Varjas Árpádtól, akitől azt is megtudhattuk, hogy a résztvevőknek gazdag műsorral készültek.

A tábor minden alkalommal szentmisével kezdődik és ez most sem volt másképp. A táborlakóknak azután a hét folyamán kalandos városnézésben és izgalmas játékokban lehetett részük, ellátogattak Zomborba, Bácsra, Péterváradra, Újvidékre, Topolyára és Palicsra is. Minden tábornak van egy témája, most a színház, a színjátszás került középpontba, a diákok pedig betekintést nyerhettek a Palicsi Színjátszó Grund tevékenységébe.

– Fontosnak tartom azt, hogy a magyar anyanyelvű diákok, határon innen és túl, megismerkedjenek, kapcsolatba lépjenek egymással, és barátkozzanak. Az ilyen alkalmak teszik elevenebbé a Kárpát-medencei magyarok közötti kapcsolatot. Nagy öröm a számomra, hogy egy ilyen hosszú múltú projektum része lehetünk, és betölthettük a házigazda szerepét – emelte ki Nikola Matković, a vendéglátó iskola igazgatója.

A tábor a Magyar Nemzeti Tanács és a szabadkai önkormányzat támogatásával valósult meg.

– Fontos az, hogy a diákok közt szoros barátságok alakuljanak ki, megosszák egymással a tapasztalataikat, elmondják egymásnak hogyan élnek, miként boldogulnak a saját országukban. Az MNT támogatja az itteni magyar fiatalokat abban, hogy magyar nyelven tanuljanak, az óvodától kezdve felsőoktatásig, a magyar kormány sokat segít az itthon maradásban és az oktatásban. Büszkék lehetünk arra, hogy magyarok vagyunk és ápolhatjuk a hagyományainkat. A határon túliaknak ez még nagyobb küldetés. Mi itt Vajdaságban egy multietnikus környezetben élünk, számos más nemzet mellett. Vajdaság, mondhatni, a Kárpát-medence kicsiben. Szabadka is többnemzetiségű város négy hivatalossal nyelvvel – emelte ki Kudlik Zoltán, az MNT kulturális bizottságának a tagja, tartományi művelődési, tájékoztatási és vallási közösségi segédtitkár.

A rendezvényen jelen volt Keresztes László, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium nyugalmazott igazgatóhelyettese, a tábor egyik alapítója is:

– Kétezerben hoztuk létre ezt a programot, kezdeményezője a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium volt. Személyes ismeretség által léptünk kapcsolatba Kárpát-medence nyolc iskolájával, együtt találtuk ki ezt a programot, és adtuk neki a Kultúrák Közötti Kommunikáció a Kárpát-medencében nevet. Akkoriban ez volt talán az első ilyen jellegű program, amely a történelmi Magyarország egész területére kiterjedt. Az elképzelést szabályzatba rögzítettük, és úgy látszik, jó volt ez az ötlet, hiszen még ma is működik ez az ún. nemzetközi osztály, ahogyan ezeket a találkozókat nevezzük. Úgy gondolom, hogy a pedagógusoknak is nagy élmény ez a tábor. Ideális pedagógiai környezet olyan tanulókkal dolgozni, együtt lenni, akik kíváncsiak érdeklődőek, pozitívan viszonyulnak a dolgokhoz. Nagy a pedagógusok érdeme is, hiszen mindezt hivatásból teszik. Ha az évi két táborban részt vesznek, akkor a felkészülés és a táborban való részvétel egy hónapot vesz igénybe – tudtuk meg Keresztes Lászlótól.

A diákok és a tanárok az elmondásaik szerint élvezték a tábort, jól érezték itt magukat, szívélyes vendéglátásban lehetett részük, érdekesek voltak a programok, finomak az ételek, tetszett nekik az iskola és a város, sőt még az időjárás is kedvezett.

Kudlik Zoltán, Nagy Varjas Árpád és Nikola Matković (Lukács Melinda felvétele)

Kudlik Zoltán, Nagy Varjas Árpád és Nikola Matković (Lukács Melinda felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A résztvevő diákok egy csoportja (Lukács Melinda felvétele)