2025. január 22., szerda

Továbbtanulni önbizalommal

Az idén több a résztvevő – Száztizenhatan jelentkeztek az MNT szerb nyelvi felzárkóztató képzésére

A Magyar Nemzeti Tanács az idén is megszervezte az intenzív szerb nyelvi felzárkóztató képzését, amely legfőbb célja, hogy segítse a diákok könnyebb helytállását a szerb nyelvű továbbtanulás során. A program elsősorban a harmadikos középiskolásokat célozza meg, de részt vehetnek rajta olyan felnőttek is, akik Magyarországról tértek vissza munkavállalás céljából.

Az MNT a képzést 2012 nyara óta szervezi meg a komplex felsőoktatási ösztöndíjprogram keretében. Az idei képzés tegnap kezdődött el és hét helyszínen valósul meg: Zentán, Szabadkán, Magyarkanizsán, Adán, Óbecsén, Topolyán és Temerinben. A hivatalos megnyitót a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban tartották meg, a jelenlevőket Fremond Árpád, az MNT elnöke köszöntötte:

– Nagy öröm a számunkra, hogy az idei képzésre harminc százalékkal többen jelentkeztek, mint tavaly, Vajdaság egész területéről 116-an. Ez egy fontos program, és abban reménykedünk, hogy a diákok nagyobb önbizalommal fognak itthon továbbtanulni, azután pedig munkát vállalni. Ezt a képzést tehát azoknak ajánljuk elsősorban, akik idehaza szeretnék folytatni a tanulmányaikat. Ez nagyon fontos a közösségünk megtartása szempontjából. Fontos az, hogy legyenek magyar orvosaink, jogászaink, tanáraink, biológusaink, gyógyszerészeink. Ha pedig valaki szeretne továbbtanulni, annak fontos tudnia az állam nyelvét is. Ebben szeretnénk segíteni, hogy a tanulóink még sikeresebbek legyenek, és könnyebben vegyék az életben az akadályokat. Most leginkább azokra számítottunk, akik a harmadikat fejezték be, őszre pedig ismét tartunk képzést a negyediket befejező diákok számára, akik egyetemre indulnak. Ezenkívül van mentorprogramunk is, azon hallgatók részére, akik másod-, harmad- vagy negyedévesek, és segítik az elsősöket. A tapasztalataink szerint azok, akik belevágtak az egyetemi életbe, és eleinte nem ment nekik a szerb, megközelítőleg fél év alatt teljesen elsajátították a nyelvet, és utána már nem volt probléma – emelte ki Fremond Árpád.

A képzésre az MNT biztosítja a tankönyveket, fedezi a szervezéssel járó költségeket, valamint a tábor idejére a szállást és az étkezést. A végén a tanulók záróvizsgát tesznek, amelyről oklevelet kapnak. A tanfolyam 80 órát ölel fel 3 héten át, a harmadik héten az újvidéki Európa Kollégiumban tábor formájában. Ekkor a résztvevők beköltöznek a kollégiumba, ahol teljes ellátásban részesülnek.

– A kurzus része az is, hogy aki az itthon tanulást fontolgatja, megismerje Újvidéket és az Európa Kollégiumot. Ezzel is azt szeretnénk elérni, és arra bátorítani a fiatalokat, hogy itthon maradjanak és tanuljanak tovább, viszont az érvényesüléshez szükséges az állam nyelvét is megfelelő szinten tudni – tette hozzá Fremond Árpád.

A program Magyarország Miniszterelnöksége Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közreműködésével és a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény társszervezésével valósul meg:

– Amiről itt szó van, annak mindannyian érezzük a hiányát. Különösen azok érthetik meg a fontosságát, akiket ezelőtt közvetlenül is érintett, az egyetemen azzal a problémával találták szembe magukat, hogy nehezen boldogulnak a hirtelen jött nyelvi váltással, amikor magyar helyett szerbül kellett beszélni. Akkor még nem létezett ilyen program. Szerencsére most már van, és örömmel kapcsolódtunk be. A több évtizede tartó felnőttképzési tapasztalatainkkal szeretnénk segíteni a tanárok és a tanulók munkáját – hallottuk Sarnyai Károlytól, a Cnesa igazgatójától.

– Nagy öröm a számunkra, hogy együttműködhetünk a Cnesával, és az is, hogy a Nemzetpolitikai Államtitkárság az idén is támogatja a programot, hiszen az MNT-nek egy komplex ösztöndíjprograma van, és gyakorlatilag ez is része az oktatás erősítésének. Az idén növekedett a képzésre jelentkezők száma, abban reménykedünk, hogy évről évre több és több érdeklődő lesz, és sikeresen tudjuk majd folytatni a programot – szögezte le Fremond Árpád.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fremond Árpád és Sarnyai Károly a képzés megnyitóján (Lukács Melinda felvétele)