A Magyar Nemzeti Tanács az idén is meghirdette szerb nyelvi felzárkóztató képzését, amelyen azok a harmadikos középiskolások vettek részt, akik a 2024–2025-ös tanévben készülnek érettségi vizsgát tenni. Mellettük lehetőséget biztosítottak a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar hallgatói és a Magyarországon tanuló vajdasági egyetemisták részére is, hogy bővítsék szerb nyelvtudásukat.
A diákok egy szintfelmérő teszt megírása és egy kéthetes képzés után, amelyet július 8-a és 19-e között Szabadkán, Topolyán, Zentán, Adán, Magyarkanizsán, Óbecsén és Temerinben tantermi foglalkozás keretében tartottak meg, egy hetet töltöttek Újvidéken, az Európa Kollégiumban, hogy itt fejlesszék tovább tudásukat. Így a képzési sorozat utolsó állomása egy intenzív nyelvi tábor volt július 22-e és 26-a között, és amely a tantermi foglalkozások mellett számos helyzetgyakorlatból állt össze.
– A programot 2012 óta szervezzük meg, és el lehet mondani, hogy minden évben egyre többen érdeklődnek a szerb nyelv tanulása iránt. Nyáron a középiskolások vesznek részt a képzésen, ősszel pedig az első évet beírt hallgatók is egy hasonlón tanulhatnak, egyetemi tanulmányaik megkezdése előtt. Az idén mondhatni túljelentkezés történt, ugyanis 117 hallgató, külföldön és itthon tanuló középiskolás diák jelentkezett a kurzusra, de természetesen mindenkit fogadtunk, és mind aktívan részt vettek a folyamatban. Napokon belül megjelenik a pályázat az első évre felvételt nyert egyetemi hallgatók számára is, a jelentkezők ősszel vehetnek részt a szerb nyelvi képzésen – közölte Varjú Potrebity Tatjana, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának oktatással megbízott tagja.
Sarnyai Károly, a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény igazgatója kifejezte köszönetét, hogy mint a Magyar Nemzeti Tanács partnerintézménye, részt vehettek a képzés szervezésében és lebonyolításában.
– Most fejeztem be a harmadik osztályt Szabadkán, a Svetozar Marković Gimnáziumban, és ez a tanfolyam jó nyelvi gyakorlat volt, amellett, hogy nagyon kellemes időtöltésnek is bizonyult. Előtudással jöttem ide, de még így is kaptam valamit, úgy érzem, hogy magabiztosabban beszélek szerbül. Vannak szerb nyelvű barátaim, ezért biztosan használni fogom az itt szerzett tudásomat. Sokat segít majd az, hogy már a grammatika is világos, tudom mit miért kell úgy használni, ahogyan, és ezentúl már nem csak hallásból próbálkozom. Szeretnék itthon maradni, itt van a családom és a barátaim, ezért az újvidéki orvosi karon szeretnék továbbtanulni – mesélte Dudás Zsófia, a kurzus egyik résztvevője.
– A gunarasi általános iskolában dolgozom, de az idén a szabadkai, haladó csoportot oktattam, ahol tizenöt résztvevő volt. Véleményem szerint a kurzus tematikailag nagyon szépen fel van építve, az első két héten a tantermi órák megadják az alapot, amit a harmadik héten a diákok élesben, az utcán is használnak és kipróbálnak. Kommunikációs gyakorlatokon, és különféle játékokon keresztül is tanítunk, amik közben a fiatalok tulajdonképpen észre sem veszik, hogy elsajátították ezeket a nyelvi modelleket. A cél az, hogy a három hét elteltével mindenkinek legyen elég önbizalma megszólalni és beszélni szerbül, és ez minden esetben meg is történik – fejtette ki Knežević Csikós Szuzanna oktató.
A képzés utolsó napját a diákok egy felmérőteszttel zárták, amelyen mindenki jól teljesített, és ezt oklevelekkel jutalmazták.
Nyitókép: A diákok a képzés utolsó feladatán dolgoznak