2024. augusztus 27., kedd

A demokratikus kultúra kompetenciái

Kétnapos pedagógusképzés Magyarkanizsán

A Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ tegnap és ma újabb, kétnapos képzésnek ad otthont. A demokratikus kultúra kompetenciái elnevezésű, a pedagógusok számára szervezett előadást az Oktatási Minisztérium akkreditálta, és 16 pontot ér. Először az intézmény megbízott igazgatója, Máriás Ildikó köszöntötte a résztvevőket, majd Jerasz Anikó, az Oktatási Minisztérium államtitkára is szólt a pedagógusokhoz, lapunknak nyilatkozva pedig elmondta:

– A képzés először csak szerb nyelven volt elérhető, és a minisztériumnak az volt a célja, hogy elkészüljön változatban magyarul is, hogy minél több pedagógushoz eljuthasson ez a tudásanyag a Pro Scientia Alapítvány közreműködésével. A múlt héten Adán mintegy hetven pedagógus volt részese ennek a képzésnek, Magyarkanizsán pedig tizenhét résztvevő jelent meg. Három iskolából érkeztek: Magyarkanizsáról, Oromhegyesről és Törökkanizsáról. A képzés célja, hogy azokat az ismereteket, melyek szorosan kapcsolódnak a demokratikus kultúrához, mint amilyen a tolerancia, egymás megismerése és elfogadása, vagy épp a párbeszéd,  még közelebb hozza a pedagógusokhoz – mondta többek között Jerasz Anikó.

Jerasz Anikó államtitkár szól a képzés résztvevőihez (Bajić Jenei Klementina felvétele)

Jerasz Anikó államtitkár szól a képzés résztvevőihez (Bajić Jenei Klementina felvétele)

Tizenhét magyarkanizsai és környékbeli pedagógus vesz részt a képzésen (Bajić Jenei Klementina felvétele)

Tizenhét magyarkanizsai és környékbeli pedagógus vesz részt a képzésen (Bajić Jenei Klementina felvétele)

A Pro Scientia Alapítvány ügyvezetője, dr. Lengyel László is jelen volt, és a következőket nyilatkozta:

– Ez a képzés a szerbiai oktatási minisztérium programja, amely európai uniós irányelvet dolgoz fel. A minisztérium megbízásából egy magyar nyelvű pszichológusnő ezt a szakmai programot átdolgozta magyarra, és aktualizálta az itteni körülményekhez. Már tavaly is foglalkozhattak vele magyarul egy-egy kurzus keretében Szabadkán, Újvidéken és Zentán, az idén pedig Adán, Zentán és Magyarkanizsán adják újra elő ezt az anyagot. A mi régiónk ezzel egy innova[1]tív lépést tett, hiszen ezt a tudásanyagot és ezt a szemléletet először dolgozták ki ilyen formában magyarul. Alapítványunk azért vállalta ennek a lebonyolítását, mert alapelvünk, hogy megtegyük az első lépéseket akár tudomány- , oktatás- vagy intézményfejlesztés, akár -alapítás területén. Nagy szeretettel vágtunk bele ebbe a projektbe, és nagyon örülünk, hogy most már második éve a mi alapítványunkat bízta meg ezzel a feladattal a minisztérium.

Az előadó, Börcsök Margarita pszichológus és a minisztérium külső munkatársa, tanácsadója kifejtette, hogy mivel foglalkoznak pontosan a képzés ideje alatt.

– A képzés címe A demokratikus kultúra kompetenciái és a tanítási-tanulási programok. Az én iskolám pilótaiskolaként nyolc éve kapcsolódott be az Európai Unió, az Európa Tanács és a minisztérium projektjébe, mely a minőségi oktatás mindenkinek mottóval indult. Hivatalosan fejlesztjük a tanárok, szülők és diákok körében a demokratikus kultúra kompetenciáit. Ami érdekes, hogy Szerbia az elsők között van ebben, még Magyarország előtt. Ezeket a lefordított anyagokat, amelyek nálunk készültek, viszik majd Magyarországra is, ahol még nem indultak be a tanári továbbképzések. Ezek a kompetenciák azért fejlődtek ki, hogy a 21. század kihívásaival lépést tarthasson az oktatás is. Persze nem az iskola felelőssége, hogy ezt megoldja, de nagyon sokat tehet, hisz az iskola is része a közösségnek. Az a cél, hogy megindítsuk a hullámokat az iskolában, melyek aztán kiterjedhetnek a családokra és a közösségekre. A tanárok megtanulják, hogy hogyan tudják a húsz kompetenciát fejleszteni a tanítás által, majd a tanításon kívüli aktivitásokkal és a közösségben. Nemcsak a kognitív, hanem az affektív szférát is fejlesztjük. A kompetenciák egy csoportja a tudás, de a kritikai befogadás, illetve a készségek és képességek fejlesztése, valamint az értékrend és attitűdök fejlesztése is – fejtette ki Börcsök Margarita.

Magyarkanizsán a képzésre hétfőn és kedden kerül sor, és a pedagógusok hamarosan új tudással kezdhetik meg a következő tanévet.

Nyitókép: Máriás Ildikó köszönti a megjelenteket (Bajić Jenei Klementina felvétele)