2025. január 15., szerda

A kiégés folyamata visszafordítható

A pedagógusoknak tartottak képzést Magyarkanizsán

A Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban pénteken újabb képzést tartottak az óvó- és tanítónők, illetve tanárok részére, melynek témája a kiégés szindróma volt. Magyarkanizsán már egyszer tartottak ilyen képzést, de az előadók már más városokba is elvitték az elméleti és gyakorlati részből álló foglalkozást. Márta Ottília, a Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény óvónője és Bús Szuzanna, az intézmény pszichológusa Magyarkanizsán már másodízben, tapasztalatokkal felvértezve várták a résztvevőket. 
A megjelenteket Máriás Ildikó, a Központ megbízott igazgatója üdvözölte, majd kezdetét is vette először az elméleti, majd az interaktív gyakorlati rész, amikor a pedagógusok csoportokat alkotva dolgoztak, és derítették fel, hogy érintettek-e a kiégésben.
Bús Szuzanna elmodta, hogy elsősorban arra hívják fel a figyelmet, hogy ismerjék fel a jeleket, majd pedig azokat orvosolni is tudják.
– A lelkesedés, a stagnálás, a realizmus és a kiégés szakasza követhető nyomon ebben a folyamatban, mely teljes egészében vissza is fordítható, ez a jó hír benne. Fel kell ismerni és dolgozni kell a folyamaton. Több tünete van: pszichoszomatikus, pszichés, szomatikus és szociális. Ezek például az álmatlanság, az étvágytalanság, gyomorfájdalmak, fejfájás, apátia, a motiváció elvesztése. Általunk preventív technikákat is megtanulhatnak a pedagógusok, csapatépítő játékokkal mutatjuk meg, hogy milyen módon tudnak minőségi időt eltölteni a családdal, barátokkal, de a sport fontosságára és felhívjuk a figyelmet. Amennyiben nincs kikezelve a kiégési szindróma, akkor nagyon súlyos megbetegedéshez, depresszióhoz vezethet – mondta el Bús Szuzanna.
Márta Ottília a gyakorlati részt vezette a képzésen.
– A kiégés sokakat foglalkoztat, és sokan érzik már annak jó hatását, ha kellőképpen foglalkozunk vele. A gyakorlat levezetőjeként játszom a felnőttekkel. Az amerikai modellt követve már több helyen is tartottunk játékos előadást, még vállalkozásokban is. Itt is az egymásnak idegen emberek kapcsolat- és csapatépítő játékokban vesznek részt, melyre nagyon nyitottak. Ez már sorrendben a negyedik képzésünk, és nagyon jók a visszajelzések, ugyanis többen elmondták, hogy most már felismerték, hogy náluk is jelen van a kiégési szindróma, és nagyon jólesett nekik a felszabadult játék. Nagyon kevesen vallják be, hisz még mindig tabutéma, mert nem szeretnék pellengérre helyezni, mert attól tartanak, hogy a munkahelyük ezáltal veszélybe kerül. Az idősebbek már bevallják, a fiatalok pedig sok esetben fel sem ismerik. Azért van ez a képzés, hogy elismerjék azt, hogy mi is az a kiégés, és hogyan tudnak önmaguknak és másoknak is segíteni. A játék pedig ezeken a képzéseken megnyitja a felnőtteket, akik örömmel vesznek részt ebben, és felszabadulnak – mondta az óvónő.
A pedagógusok ezen a képzésen megtudhatták, hogy mik a kiégés jelei, és arra is választ kaptak, hogy miként lehet a folyamatot visszafordítani. Az előadók pedig elmondták, hogy a pozitív visszajelzésekből következtetve, nagyon apró lépések, mint például egy ölelés is elindítja a gyógyulás folyamatát.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Elméleti és gyakorlati oktatásban részesültek a pedagógusok (A szerző felvétele)