2025. január 15., szerda

A különbözőség kincs

Két miniszter is meglátogatta az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskolát – Az intézmény példaértékű a többnyelvű oktatás terén

A legszebb dolog a világon, hogy különbözőek vagyunk, mégis megértjük egymást – mondta Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter tegnap abban az osztályteremben, ahol az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskola harmadikos és negyedikes magyar diákjai fogadták. A kétnyelvű iskolában zajló példaértékű oktatás pozitív hangulatát Tomislav Žigmanov emberi és kisebbségi jogokért, valamint társadalmi párbeszédért felelős miniszter is megtapasztalhatta.

Az állami képviselők hangsúlyozták: a színvonalas, többnyelvű oktatás olyan kincse az újvidéki iskolának, amely jövőt szavatol a diákjai számára. Az oktatási miniszter kiemelte az újvidéki általános iskola azon törekvéseit is, amelyekkel a nagy létszám ellenére is érvényesíti az individuális oktatást a mindennapokban. Az országban immár minden kisebbség számára biztosított a színvonalas oktatás – jelentette ki Tomislav Žigmanov azt követően, hogy meglátogatta az újvidéki általános iskola szerb és magyar tannyelvű osztályait.

A látogatást követően Jerasz Anikó oktatási államtitkár a kis létszámú osztályok megőrzésének fontosságát hangsúlyozta sajtónyilatkozatában, de megerősítette a magyar tannyelvű iskolák jelentőségét is Újvidéken. A Petőfi Sándor Általános Iskola programjait és kezdeményezéseit a Magyar Nemzeti Tanács a jövőben is támogatja – utalt a napközi biztosítására és az iskolabusz-program folytatására Fremond Árpád. Az MNT elnöke egy új projekt megvalósítását is megerősítette a vajdasági magyar sajtónak.

A delegáció az iskola tanári karával is találkozott (Dávid Csilla felvétele)

A delegáció az iskola tanári karával is találkozott (Dávid Csilla felvétele)

A vendégeket a gyerekek az iskola előcsarnokában énekszóval köszöntötték, majd a magyar diákok Andrássy Réka: Szabálytalan mese című versét adták elő a magas szintű képviseletnek. A gyerekek kisugárzásával feltöltődve a miniszterek, az államtitkár és a nemzeti tanács elnöke is boldogan tett eleget Argyelán Zoltán iskolaigazgató felkérésének, aki a delegációt egy közös eszmecserére invitálta za iskola dísztemébe. A vendégekhez az iskola tanári karának képviselői is csatlakoztak, majd házigazdaként az iskolaigazgató ismertette az intéményt. Felszólalásában kiemelte: az iskola évek óta nagy hangsúlyt fektet a kétnyelvűség és a tolerancia ápolására.

– Az iskolánkba jelenleg csaknem 1400 diák jár. Az oktatás két nyelven zajlik, jelenleg 92 magyar anyanyelvű tanulónk van. Több kislétszámú osztályt is működtetünk, de összevont tagozataink is vannak. Az elmúlt időszakban jelentősen növekedett a tanulók száma: szeptembertől 98 orosz tanuló is beíratkozott intézményünkbe. Rendkívül fegyelmezett és jó képességű gyerekekről van szó, akik nagyon gyorsan elsajátítják a szerb és a magyar nyelvet, és kimagasló eredményeket érnek el. Rendkívüli példa az az orosz kisgyermek, aki magyar osztályban szeretett volna tanulni. Iskolánkban erre is adott a lehetőség, hisz együttműködünk az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Karával. Ennek köszönhetően több hallgató is segíti a tanárok munkáját, megkönnyítve ezzel a tanulók nyelvtanulását. Iskolánkban a szerb és a magyar anyanyelvű oktatás mellett a magyar nyelvet szabadon választott tantárgyként is tanulhatják a diákok, de ugyanígy a ruszin és a szlovák nyelveket is oktatjuk. Az idegen nyelvek közül az angol és a német mellett Újvidéken csak a mi iskolánkban tanulható az olasz nyelv is. Más intézményekkel együttműködve ugyanis időszakosan biztosítottuk a kínai, a francia és a görög nylevek tanulási lehetőségét is. Intézményünk továbbra is arra törekszik, hogy megtartsa ezt a nyelvi gazdagságot. Emellett olyan határon túli projektekben is részt vállalunk, amelyek biztosítják, hogy a szerb nyelvet környezetnyelvként vagy idegen nyelvként tanulják a gyerekek. Ezen projektek tantervei egyes vajdasági oktatási intézményekben is érvényesíthetőek: elsősorban azokban, ahol a kisebbségek kevésbé beszélik a szerb nyelvet – emelet ki beszédében az igazgató. Elmondta, hogy a tanulók számának folyamatos növekedésével az iskola idén túllépte a befogadóképességét, hisz a többszörösen bővített épület legfeljebb ezer diák fogadására alkalmas. Ennek ellenére megoldották a zökkenőmentes tanítást és szeptember elején a legnagyobb problémát már „csak” a hőség jelentette – tért ki a tanévkezdésre az igazgató.

A Magyar Szó kérdésére elmondta, hogy évek óta szeretnének emlékszobával tisztelegni az iskola névadója előtt. A tervek kidolgozását követően több helyen is próbáltak pályázni a megvalósításra, eddig sikertelenül. A látogatásra érkező Fremond Árpád azonban jó hírt hozott ez ügyben is: a Magyar Nemzeti Tanács támogatja a tervezet megvalósítását, és remélhetőleg az iskolaév végéig meg is valósítják az emlékszobát – erősítette meg a vajdasági magyar sajtónak az MNT elnöke.

– A Magyar Nemzeti Tanács kiemelten foglalkozik a szórványban működő iskolákkal is. Újvidéken a Petőfi Sándor Általános Iskolában egy magyar napközis tanító alkalmazását támogatjuk, hiszen a dolgozó szülők igénylik, hogy a gyermekeikkel foglalkozzanak és vigyázzanak rájuk. Emellett Újvidéken él az Iskolabusz program is, melynek keretein belül Maradékról napi szinten utaztatunk diákokat a Petőfi Sándor Általános Iskolába – erősítette meg azon programok jelentőségét az MNT elnöke, amelyet az iskola a magyar tannyelvű oktatás megőrzése érdekében tesz.

A diákok énekszóval köszöntötték a vendégeket (Dávid Csilla felvétele)

A diákok énekszóval köszöntötték a vendégeket (Dávid Csilla felvétele)

EGYRE ELFOGADOTTABAKK A KIS LÉTSZÁMÚ OSZTÁLYOK

Az újvidéki Petőfi Sándor Általános Iskolát példaértékűként emelte ki Jerasz Anikó államtitkár is. A vajdasági magyar sajtónak adott nyilatkozatában hangsúlyozta az intézmény diákközpontúságát.

– Az iskolát 1955-ben alapították, és a kezdetektől fontos eleme a Vajdaságban működő általános iskolák hálózatának. Az intézmény vezetősége és tanári kara folyamatosan arra törekszik, hogy megteremtse a feltételeket a korszerű oktatáshoz. A diákok kiváló eredményei pedig bizonyítják, hogy ebben az intézményben magas szintű oktató-nevelői munka folyik. Kiemelkedik a kétnyelvű iskolák közül is: Újvidéken ugyanis az állami alapítású oktatási intézmények közül 34 általános iskolában és 15 középiskolában folyik oktatás, ezen belül 5 általános, valamint 5 középiskolában folyik a szerb nyelvű oktatás mellett valamely kisebbségi nyelven is oktatás. Egy általános és egy középiskolában a szerb nyelvű oktatás mellett anyanyelvén tanulhat a szlovák kisebbség is. Magyar anyanyelvű oktatásban 243 diák részesül 4 általános iskolában, valamint 153 tanuló is anyanyelvén tanulhat 5 újvidéki középiskolában – vázolta a lehetőségeket az államtitkár, aki a delegációval az újvidéki Petőfi Sándor iskolában ellátogatott két magyar osztály közös órájára is.

Jerasz Anikó a kis létszámú osztályok megőrzésével kapcsolatban a Magyar Szó kérdésére elmondta, hogy immár egyre kevesebb kérelmet kell felülbírálnia a minisztériumnak.

– Kis létszámú tagozatról akkor beszélünk, amikor a gyermekek száma nem éri el a 15-öt. Ezen osztályok megtartását az oktatási intézménynek az oktatási titkárságnál kell kérelmeznie. A dokumentációt az adott nemzeti tanácshoz is el kell juttatni, majd pedig az iskolaigazgatósághoz. Amennyiben az iskolaigazgatóság a kis létszám miatt egy-egy tagozatot összevonását javasolja, akkor az intézménynek lehetősége van újabb elbírálást kérni az Oktatási Minisztériumtól. Idén a minisztériumhoz mindössze 12 kérelem érkezett a magyar tagozatok megnyitásával kapcsolatban. Ez azt jelenti, hogy az iskolaigazgatóságok a kérelmek jelentős részét már pozitívan bírálják el: idén 34 esetben kedvező választ adtak a kis létszámú osztályok megnyitására vonatkozó kérelmek elbírálásánál – tért ki a Petőfi Sándor Általános Iskolára is jellemző kis létszámú tagozatok megtartásának jelentőségére a Vajdasági Magyar Szövetség államtitkára.

Az osztályok létszámának csökkentése mellett foglalt egyébként álláspontot nyilatkozatában az oktatási miniszter is. Kiemelte, hogy idén irányadóként a minisztérium javasolta az oktatási intézményeknek, hogy legfeljebb 28 diák kerüljön egy osztályközösségbe annak érdekében, hogy a gyakorlatban mind nagyobb teret kaphasson az individuális oktatás. A jövőben erre még nagyobb hangsúlyt fektetnek majd, ahogyan tovább fejlesztik a kisebbségek nyelvének és kultúrájának ápolását is – hangzott el az eseményen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Argyelán Zoltán iskolaigazgató meghívására a magyar tagozatok munkájába is betekintést nyerhettek a miniszterek (Dávid Csilla felvétele)