2024. október 31., csütörtök

Ők a leendő magyar értelmiségiek

Az ösztöndíjpályázat első körében 272 új elsőéves egyetemi és főiskolai hallgató, valamint 75 demonstrátori ösztöndíjas jogosult a támogatásra

Cikkünkhöz GALÉRIA is tartozik.

A Magyar Nemzeti Tanács – Magyarország Kormányának, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közreműködésével – idén immár 14. alkalommal hirdette meg felsőoktatási ösztöndíjpályázatait, amelyek célja a vajdasági magyar fiatalok szülőföldön való továbbtanulásának ösztönzése, hiszen a közösségünk megmaradásának záloga a képzett, a tudás, a tudomány és a kultúra iránt elkötelezett értelmiség. A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dísztermében ma a felsőoktatási- és demonstrátori ösztöndíjszerződések ünnepélyes aláírására került sor. Beszédet mondott dr. Pintér Krekić Valéria, az MTTK dékánja, Sárközi István, a  Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

Dr. Pásztor Bálint köszönti a megjelenteket  (Molnár Edvárd felvétele)

Dr. Pásztor Bálint köszönti a megjelenteket (Molnár Edvárd felvétele)

A felsőoktatási első pályázati kör július 15-e és szeptember 16-a között állt nyitva az MNT hivatalos honlapján. Összesen 281 pályázat érkezett, és 272 hallgató nyerte el az ösztöndíjat. Az ösztöndíjasok 60 települést képviselnek 27 önkormányzatból. Ebben a körben kimagasló a sikeresen pályázók száma Szabadkáról, Óbecséről és Temerinből, de egy-egy vagy néhány fiatal eredmányesen pályázott Drea, Egyházaskér, Majdány, Udvarszállás és Versec településekről. Az Újvidéki Egyetem 16 karán tanulnak a nyertes pályázók.

Kimagasló a Szabadkai Műszaki Szakfőiskoláról pályázók száma. Első alkalommal vannak magyar ajkú nyertes ösztöndíjasok a Verseci Óvóképző Szakfőiskoláról és a Mitrovicai Óvóképző és Ügyviteli Informatikai Szakfőiskoláról is. Továbbá az egyre népszerűbb jogászképzést ösztönző ösztöndíjprogramnak köszönhetően a jogi képzést választók száma is nőtt. A demonstrátori ösztöndíjpályázat július 15-e és szeptember 16-a között volt elérhető. Összesen 135 pályázat érkezett az MNT hivatalába, 75 hallgató nyerte el a demonstrátori ösztöndíjat. A demonstrátori pályázatra jelentkező hallgatók a legnagyobb számban a Szabadkai Műszaki Szakfőiskoláról, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karról, az újvidéki Műszaki Tudományok Karról, valamint a Közgazdasági Karról és az Orvostudományi Karról jelentkeztek. A demonstrátorok és az elsőévesek már felvették a kapcsolatot, és javában segítik a beilleszkedést meghatározott egyetemi karra, valamint környezetre.

 

Az elismerésben részesült tanárok Fremond Árpáddal, az MNT elnökével (Molnár Edvárd felvétele)

Az elismerésben részesült tanárok Fremond Árpáddal, az MNT elnökével (Molnár Edvárd felvétele)

Az ünnepi megszólalások sorában elsőként dr. Pintér Krekić Valéria, az MTTK dékánjának köszöntőjét hallhatták az egybegyűltek. Úgy fogalmazott, megtisztelő számukra, hogy az MNT épp az ő intézményüket választotta ennek a rangos eseménynek a helyszínéül. Mint mondta,

Ünnepi alkalom ez mindannyiunknak, hiszen örömmel tölti el, hogy a fiatalok az itthoni felsőoktatási intézményeket választották, és így az itthon maradás mellett döntöttek. A fiataloknak azt kívánta, hogy tanulmányaik során maradjanak kitartóak, elkötelezettek és következetesek. Amikor pedig olyan ponthoz érnek, hogy talán feladnák, emlékezzenek rá: más ezt lehetőségként látná.

Az ünnepi műsor folytatásában Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke is megtartotta ünnepi beszédét. Kiemelte, a Magyar Nemzeti Tanács 2024–2029. évi oktatásfejlesztési stratégiájának egyik legfontosabb célja a vajdasági magyar fiatalok alkalmazkodási képességének megalapozása az egész életen át tartó tanuláshoz szükséges készségek elsajátításával. 

– Az ösztöndíj és ösztöndíjprogram komoly és fontos szerepet játszik az itthon maradás, a szülőföldön való tanulás ösztönzésében, a versenyképes magyar értelmiségi réteg kinevelésében. A felsőoktatási ösztöndíjprogramhoz több elem is tartozik, amelyek alapját képezik az évenkénti kiírásra kerülő ösztöndíjpályázatoknak. Ilyen a felvételi-felkészítő program, az egyetem látogatás, a szülői értekezletek megtartása, a felsőoktatási tájékoztatási füzet kiadása, a tájékoztatási körök megszervezése, illetve a szerb nyelvi felzárkóztató képzések is. Az ösztöndíjszerződés megkötésével az MNT pénzügyi és kapcsolattartó segítségnyújtással kíván segíteni. Így szeretnénk a fiataloknak megköszönni és ösztönözni azt a bátorságot, hogy Szerbia területén választottak egyetemet, vállalva azt, hogy a szerb vagy nem teljesen magyar nyelvű környezetbe kell venni az akadályokat – fogalmazott Sárközi István, majd az MNT nevében az egyetemistáknak sok sikert kívánt a tanulmányaikhoz.

A jelenlévőket dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is köszöntötte. Első körben gratulált az ösztöndíjasoknak a döntésükért, hogy felsőfokú tanulmányokat folytatnak, illetve ahhoz amiért úgy döntöttek, hogy Vajdaságban tanulnak tovább ezzel nagymértékben hozzájárulva a célkitűzéseik eléréséhez, nevezetesen ahhoz, hogy a vajdasági magyar közösség hosszú távon megmaradjon, fejlődjön, és olyan értelmiségi rétege legyen, amely évtizedek múlva is jogászokat, orvosokat, mérnököket, valamint más hivatásnak a művelőjét tudja biztosítani ennek a közösségnek.

– Ez a közösség akkor fog fenmaradni, akkor fog fejlődni, hogyha mindezeknek a hivatásoknak a művelői is rendelkezésre állnak, és az emberek a saját anyanyelvükön tudnak hozzájuk fordulni. Minden, amit teszünk, annak érdekében tesszük, hogy a közösségnek a jövője biztosított legyen. Ehhez arra van szükség, hogy minél több magyar gyermek szülessen Vajdaságban, és arra van, hogy akik már magyarként itt születtek, itt is maradjanak és magyar nyelven végezzék el az általános és középiskolai tanulmányaikat, elsajátítsák a szerb nyelvet is, és felsőfokú tanulmányaikat valamelyik vajdasági egyetemi vagy főiskolai karon fejezzék be – jegyezte meg dr. Pásztor Bálint.

Az ünnepi műsort Hódi Lúcia és Konc Antonio a Szabadkai Zeneiskola jazz-ének tanszékének növendékének énekei színesítették.

Az esemény további részében pedig dr. Sörös László, Szalma Emese és Seffer Róbert tanárt elismerésben részesítették a tanulók és az egyetemisták megsegítéséért.

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Juhász-Döme Andrea, Magyarország szabadkai főkonzulátusának első beosztott konzulja, Vicsek Annamária, a Fidesz–KDNP vajdasági EP-képviselője, a Patrióták EP-frakciójának tagja, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség Intéző Bizottságának elnöke, Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke, tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár, dr. Bagi Ferenc, a Tartományi Felsőoktatási és Tudományos Kutatási Titkárság segédtitkára, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti és tartományi képviselőcsoportjának megjelent tagjai, segédtitkárai, altitkárai, valamint a VMSZ tanácsának megjelent tagjai, Góli Csilla, Szabadka város alpolgármestere, illetve a vajdasági önkormányzatok községi képviselő-testületeinek elnökei, alelnökei, a felsőoktatási és oktatási intézmények képviselői. Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke és az MNT más tisztségviselői is jelen voltak a rendezvényen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele