2025. január 22., szerda

Merre tovább?

Hogyan segítenek az iskolák a nyolcadikosoknak a pályaválasztásban?

Amikor egy nyolcadikos diákkal beszélgetünk, gyakran rákérdezünk, hogy melyik középiskolában szeretné folytatni tanulmányait. Nem meglepő, ha válaszaik sok esetben bizonytalanok, hiszen ki tudná tizenöt évesen biztosan eldönteni, milyen pályát választana, milyen munkaterületen dolgozna a jövőben. Sok fiatal hezitál, esetleg döntésképtelen, éppen ezért nem vitás, hogy a középiskola-választás az egyik legfontosabb mérföldkő az életükben, ezért a döntés meghozatala mindenkit próbára tesz. A folyamat megkönnyítése érdekében már hetedik osztályos korban érdemes elkezdeni megismerkedni a lehetőségekkel. Ebben a tanárok, az osztályfőnökök, az iskolai szakszolgálat és természetesen a szülők közösen segítenek, hiszen mindannyiuk célja, hogy a diákok a számukra legmegfelelőbb irányba induljanak meg.

A csantavéri Hunyadi János Általános Iskolában Fejes Lejla iskolapedagógus és Milutinović Tünde pszichológus a végzősök esetében már a tanév kezdetétől osztályfőnöki órák vagy szabadidős foglalkozások keretében ismeretterjesztő és pályaorientációs előadásokat tart, melyek célja felhívni a diákok figyelmét az információszerzés fontosságára, és arra ösztönözni őket, hogy bátran kérdezzenek, ne habozzanak segítséget kérni, ha bizonytalanok a választásban.

A pályaválasztási felkészítő program az iskolákban öt fő területet dolgoz fel. Az első az önismeret: a diákok felfedezik, mi érdekli őket. Ezt követi a foglalkozások területe, tehát megismerik a különböző szakmákat és munkaterületeket. A harmadik a továbbtanulási lehetőségekről szól, ekkor a középiskolai kínálatot és a szakirányokat térképezhetik fel. A negyedik a valós találkozás területe, itt a szakmák képviselőivel beszélgethetnek, illetve részt vehetnek a középiskolák nyílt napjain, ezáltal a választási lehetőségeikről kaphatnak valós képet. Az utolsó lépés maga a döntéshozatal, amikor is a végzősöknek figyelembe kell venniük a saját érdeklődési köreiket, képességeiket, valamint a szakma elérhetőségét, és az elhelyezkedési, valamint megélhetési lehetőségeket.

A szakszolgálat munkatársai szerint ezekkel a módszerekkel sikerülhet olyan utat kijelölni, amely a diákok számára könnyítő tényező lehet.

– A nyolcadikosok egy pályaorientációs teszt segítségével fedezhetik fel képességeiket, adottságaikat és érdeklődési területeiket. Ez a kérdőív segít önmaguk megismerésében, és egyúttal számos szakmát felvázol nekik, így az érdeklődésüknek megfelelően választhatnak foglalkozást. Az eredmények összesítése alapján világosabb képet kaphatnak arról, hogy mely szakmák illenek hozzájuk a legjobban. Lehet, hogy a teszt olyasvalamire is rámutat, amire a tanuló maga sem gondolt. Ezután mi szakértői támogatást is nyújtunk: egyéni konzultációkon beszélgetünk a diákokkal a dilemmáikról, céljaikról, és személyre szabott iránymutatást adunk nekik a legmegfelelőbb továbbtanulási utakra és intézményekre vonatkozóan. Emellett a márciusi próba-kisérettségi után segítünk kiszámolni a tanulók pontszámait, figyelembe véve a 6. és 7. osztály év végi átlageredményeinek összpontszámát, illetve a nyolcadikos féléves átlagát is beleszámoljuk, így kaphatnak képet arról, hogy jelenleg hol tartanak. Javasoljuk azt is, hogy nézzék meg a tavalyi ponthatárokat egy-egy középiskolai szakon. A kiszámolt, hozzávetőleges eredményük akár inspiráció is lehet, hogy többet készüljenek a záróvizsgára – hallottuk Fejes Lejlától, aki elmondta, a nyolcadikosok számára további nagy segítséget jelent a lehetőségek feltárására a középiskolai nyílt napok látogatása, valamint a Magyar Nemzeti Tanács által megrendezett Suliexpo is, amelyen megannyi információhoz juthatnak. Sok esetben pedig a környező középiskolákból is érkeznek képviselők az általános iskolákba, hogy bemutassák intézményeiket.

Milutinović Tünde pszichológus hozzátette, a középiskolai választás során nemcsak a diákok intellektuális képességei, hanem fizikai adottságaik is mérvadóak lehetnek. A tanulók öt kiválasztott szakot sorolnak fel, így azoknak megfelelően különböző orvosi vizsgálaton kell részt venniük. Például egyes szakmáknál elengedhetetlen a jó látás, hallás, ízlelés, precizitás vagy épp a monotóniatűrés. Ha valakinek egy adott képessége nem megfelelő, az orvos nem hagyhatja jóvá a jelentkezését az adott szakra.

– A pályaválasztás előtt álló diákoknak érdemes körülnézniük a munkaerőpiacon is, különös tekintettel a hiányszakmákra, hiszen a szakképzett munkaerő iránti kereslet napjainkban magas, és a fizetések is jelentősen emelkedtek. Arra biztatjuk őket, hogy ne féljenek utánajárni annak, milyen foglalkozásokból lehet megélni a környezetükben. Az is jó, ha beszélgetnek olyan ismerősökkel és barátokkal, akik már dolgoznak, vagy olyan középiskolásokkal, akik abban az intézményben tanulnak, amelyre ők is voksolnának. A barátaik, valamint a néhány évvel idősebb generáció személyes élményei, véleményei, tapasztalatai nagy hatással lehetnek a nyolcadikosokra, és sokat segíthetnek a döntéshozatalban, de ehhez ma már az internet és a közösségi média is számos információt biztosít. A szülők szerepe is kulcsfontosságú ebben a folyamatban. Fontos, hogy támogassák gyermekeik választását, figyelembe véve, hogy mi érdekli őket, és tekintsenek reálisan arra, melyik középiskola felel meg leginkább a képességeiknek. Semmiképp se erőltessék rá a gyermekeikre a saját elképzeléseiket, mert az hosszú távon nehézségekhez vezethet – magyarázta a pszichológus, hozzáfűzve, a nyolcadikosokra legnagyobb hatást az idősebb diákok tapasztalatai gyakorolják, de sokszor a középiskolai tanárokról hallott vélemények, a középiskola hírneve és messzesége is döntő tényező lehet.

– A leggyakoribb hibák között szerepel, ha a diákok az iskolát pusztán a közelség, a baráti körük vagy az iskola népszerűsége alapján választják ki. Az is hibás döntéshez vezethet, ha csak a szülő dönt, vagy ha a diák meghoz egy döntést, és nem vesz más iskolákat figyelembe, nem biztosít alternatívákat. A legnagyobb kihívást azonban az jelenti, hogy a jövő szakmái gyakran még nem is léteznek, és a diákokat olyan képességekre kell felkészíteni, amelyek még csak formálódnak. Ezért különösen fontos, hogy a középiskolai választás során ne csupán szakirányú tudásra koncentráljanak, hanem általános készségek fejlesztésére, amelyek hosszú távon segíthetnek alkalmazkodni a jövő változó munkaerőpiaci igényeihez. A gimnázium azok számára lehet ideális választás, akik már biztosak abban, hogy folytatni szeretnék a tanulmányaikat, de még nem tisztázódott teljesen, hogy melyik területen. Itt hosszabb időszak áll előttük, hogy felfedezhessék érdeklődésüket és képességeiket, mielőtt véglegesen meghozzák a pályaválasztási döntésüket. Lényeges, hogy a diák ne ijedjen meg, ha úgy érzi, hogy a választott iskola nem felel meg számára, hiszen ma már, ha egy másik középiskolában egy szakon felszabadul egy hely, szükség esetén lehetőség nyílik a váltásra – zárta gondolatait Milutinović Tünde.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Fejes Lejla iskolapedagógus és Milutinović Tünde pszichológus (Rizsányi Melánia felvételei)