2024. december 27., péntek

A kreativitás és a képességek kibontakoztatásáért

Megtartották a 29. Kárpát-medencei Honismereti Versenyt Szabadkán

A településtörténet volt a témája a szabadkai Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete hagyományos Kárpát-medencei Honismereti Versenyének, amelyet pénteken 29. alkalommal tartottak meg a szabadkai Széchenyi István Általános Iskolában. A vetélkedő egyidős az egyesülettel, hiszen ennek megalakulását követően már az első évben megszervezték a honismereti versenyt, azzal a céllal, hogy a vajdasági magyar diákok nagyobb és szélesebb tudást szerezzenek történelmünkről, kultúránkról, múltunkról. A megmérettetés minden évben más-más történelmi témakört, eseményt dolgoz fel. Az idén a saját településeik történetét kellett széles körű történelmi, irodalmi, kulturális megközelítésben tanulmányozniuk a csapatoknak, és a versenyen előadni, bizonyítani tudásukat.

A vetélkedőn 19 általános iskolás és 7 középiskolás csapat vett részt. A versenyzők között voltak diákok Szabadkáról, Hajdújárásról, Csantavérről, Zentáról, Magyarkanizsáról, Óbecséről, Szenttamásról, Magyarittabéről, Magyarcsernyéről, Bácskertesről, Tordáról és Kúláról. Emellett a megmérettetésre határon túli csapatok is érkeztek, köztük Léváról, Szegedről, Zalaegerszegről és Rozsnyóból.

A rendezvényen Kaposi József, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar egyetemi docense, a Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozatának elnöke és a verseny fővédnöke mellett De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke, Antal Dinčić Krisztina, a Széchenyi István Általános Iskola igazgatója és Burány Irén, az intézmény igazgatóhelyettese is jelen volt.

De Negri Ibolya köszöntő beszédében kifejtette, ma már a Kárpát-medence-szintű megmérettetés önazonosságunk, magyarságunk megőrzésén túl a tudás bővítésére, kultúránk széles körű ismereteinek elsajátítására ad lehetőséget a kreativitás és a képesség kibontakoztatására.

– „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn.” – Széchenyi István gondolatai vezérlik közel három évtizede a honismereti verseny megszervezését a vajdasági magyar nyelven tanuló általános és középiskolás diákok számára. Múltunkból erőt meríteni, múltunkat megismerni és erre építeni a jövőt – ez a célja a honismereti versenynek. A család mellett az iskolának, a pedagógusainknak kiemelkedő szerepe van abban, hogy kultúránk, hagyományaink tovább öröklődjenek. Támogatásra, bátorításra, mentorálásra van szükségük a fiataloknak, hogy felfedezzék önmagukat, sajátosságaikat. E megmérettetés lehetőséget ad arra, hogy a diákok elmélyítsék tudásukat egy-egy témakörben. Az idén a rendezvényen a helytörténet kapott helyet, gondolván, hogy ezáltal a tanulók még alaposabban feltárhatják, megismerhetik szülőfalujukat, városukat, szokásaikat, hagyományaikat. Az eseményen sok-sok történelmi, földrajzi, irodalmi műsornak lehettünk részesei a vizuális képzőművészeti adottságok megismertetésén túl, és nem utolsó sorban az előadói képesség is kifejezésre jutott – emelte ki De Negri Ibolya, majd megköszönte a felkészítő tanároknak az odaadó, lelkiismeretes munkát, és azt, hogy időt, energiát nem kímélve készítették fel a diákokat a versenyre.

A teljesítményeket zsűri értékelte. Az általános iskolások csapatait Weiss Rudolf és Baráth Gábor Gergely történelem szakos tanár, valamint Hodik Péter Krisztina magyar nyelv és irodalom szakos tanár értékelte. A középiskolai csapatok munkáját dr. Mészáros Zoltán történész és Szűcs Budai Engelbert magyar szakos tanár minősítette. A részt vevő diákok könyvjutalomban részesültek és emléklappal is gazdagodtak. A legjobbak pedig nyári utazáson vehetnek részt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A vetélkedőn 19 általános iskolás és 7 középiskolás csapat vett részt (Molnár Edvárd felvétele)