2025. január 18., szombat

Karácsonyig utalják az összeget

Megjelentek az ösztöndíjpályázatok eredményei

November elseje és december elseje között a vajdasági diákok körzetenkénti ösztöndíjpályázatokra jelentkezhettek, tegnap pedig a rangsorok is megjelentek. Egyszeri összegről van szó, a sikeresen pályázók egységesen 8000 dinárt kapnak a Magyar Nemzeti Tanácsnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek köszönhetően. Az ösztöndíjprogram azokat a középiskolásokat érinti, akik vajdasági lakcímmel rendelkeznek, magyar tagozatra járnak, a tanulmányi eredményük pedig eléri a 3,50-es átlagot. A program célja motiválni a fiatalokat.

Észak- és Nyugat-Bácska

Az északi és nyugat-bácskai körzet eredményeiről Somogyi Tündét, a Szekeres László Alapítvány ügyvezetőjét kérdeztük:

– Az alapítványunk által kiírt pályázatra 620 érvényes pályázat érkezett be. Apatin, Hódság, Kishegyes, Kúla, Szabadka, Szenttamás, Topolya, Verbász és Zombor község területéről adhatták át az igénylők a pályázatokat. Akik megfeleltek a feltételeknek, azok mind megkapják a 8000 dináros támogatást, köszönhetően a Magyar Nemzeti Tanácsnak és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek. A pályázók értesítése már folyamatban van. Erre elektronikus postai úton kerül sor, és mellékeljük a szerződést is, amelyet két példányban kell visszajuttatni az alapítványunknak. Akik közel laknak, 8 és 16 óra között személyesen is elhozhatják a székházunkba, és szükséges mellékelniük a bankkártya fénymásolatát is, hogy átutalhassuk az összeget. Amint mindez lezajlik, szinte azonnal megkezdjük a folyósításokat. Akik a szerződést időben átadják, azoknak karácsonyig utaljuk az odaítélt összeget. Ha a szerződés később érkezik meg, akkor sincs baj, ez esetben a jövő év elején utaljuk át a 8000 dinárt. További részletekről, a 024/554-450-ös telefonszámon lehet érdeklődni.

Ezzel párhuzamosan a Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ, valamint a zentai és nagybecskereki diáksegélyező egyesületek is pályázatokat írtak ki, így előfordult, hogy egyes pályázók igénylése célt tévesztett. E rövid idő alatt viszont olyan jó együttműködés alakult ki a négy intézmény között, hogy ezt gyorsan megoldottuk – tudtuk meg Somogyi Tündétől.

Újvidék, Temerin, Óbecse, Szerémség

A Dél-bácskai Magyar Ösztöndíjprogram eredményeiről Kovács Birkás Zsolt, az újvidéki Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ koordinátora számolt be a lapunknak:

– A központunkba 181 sikeres pályázat érkezett. A dél-bácskai körzethez Újvidék, Temerin, Óbecse és Szerémség tartozik, így értelemszerűen azok pályázhattak nálunk, akiknek ezekben a községekben van a lakcímük. Ha ez mégsem volt így, akkor természetesen átirányítottuk a pályázókat a helyes címre. A sikeresen pályázók részére a jövő héten három helyszínen zajlik a szerződések aláírása: Újvidéken, Óbecsén és Temerinben. Akik aláírják a szerződéseket, azoknak karácsonyig folyósítjuk az összeget. Akiknek nem áll módjukban aláírni, valamivel később kapják meg – hallottuk Kovács Birkás Zsolttól.

ZENTA, ADA, CSÓKA, MAGYARKANIZSA, TÖRÖKKANIZSA

– Az elbírálás után 457 tanuló részesül a Zentai Diáksegélyező Egyesület (ZENDE) támogatásában – tudatta Nagy Rózsa, az egyesület elnöke. Az egyszeri 8000 dináros támogatásra zentai, törökkanizsai, csókai, adai és magyarkanizsai lakhellyel rendelkező középiskolások nyújthattak be pályázatot, és ezzel a lehetőséggel összesen 466-an éltek. Nagy Rózsa elmondta, hogy mindössze 9 olyan pályázat érkezett hozzájuk, amely nem felelt meg a kiírásnak, vagy hiányos volt, és többszöri megkeresésre sem pótolták a dokumentumokat, így lett végül 457 támogatott.

– A pályázókat ímélben értesítjük az eredményről és a kifizetésekre december 15-től karácsonyig kerül sor banki utalással. Az ünnepekig tehát mindenki megkapja a támogatást, ami biztos nagyon jól fog jönni a családoknak. Van még egy jó hírünk, mégpedig az, hogy a ZENDE 15 darab táblagépet kapott a Magyar Nemzeti Tanácstól, és azokat a hozzánk tartozó települések tehetséges diákjai között osztjuk szét. Az értékes ajándékokat a december 20-án sorra kerülő évi közgyűlésünkön adjuk át az arra érdemes tanulóknak – mondta az elnök, és hozzátette, hogy a pályázati dokumentumok kezelése során kiválóan együttműködtek a többi diáksegélyező egyesülettel és a Szekeres László Alapítvánnyal.

– Ez nagyban megkönnyítette a dolgukat, hiszen voltak olyanok, akik egyenesen az SZLA-ba küldték a pályázati kérelmüket, és nem hozzánk, pedig a Zentai Diáksegélyező Egyesülethez tartozó településekről pályáztak, és így az SZLA továbbította nekünk a kérelmeket.

A program a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának támogatásával, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közreműködésével és a Magyar Nemzeti Tanács finanszírozásával valósult meg.

BÁNÁT

A Nagybecskereki Diáksegélyező Egyesület (NDE) pénteken tájékoztatta a magyar középiskolásokat a pályázat végleges eredményeiről, a jövő héten pedig sor kerül a 8000 dináros egyszeri tanulmányi segélyek átutalására. Az egyesület területileg – Csóka és Törökkanizsa kivételével – Bánátot fedi.
–Az egyetlen bánáti diáksegélyező egyesület, az eddigi gyakorlathoz tartva magát, szeptember folyamán kiírta pályázatát a középiskolások támogatására, és be is gyűjtötte a dokumentációt. A megváltozott helyzet miatt azonban úgy döntöttünk, hogy megvárjuk, míg mindez lezajlik a másik három diáksegélyező egyesületben is, hogy aztán egyszerre, valamikor karácsony táján utalhassuk át a támogatásokat. A pályázati eljárás tehát nagyjából lezajlott még szeptember-október folyamán, de időközben lehetőséget kínáltunk a Nagykikinda és Törökbecse környéki középiskolásoknak a pályázásra, ők ugyanis eddig az újvidéki diáksegélyezőhöz tartoztak. Velük együtt mintegy hatvan bánáti magyar középiskolás számíthat az egyszeri támogatásra az egyesületünktől. Egykor ez a szám meghaladta a 120-at. Az idén is a legtöbben Nagybecskerek város falvaiból pályáztak, de jelentkeztek Magyarcsernyéről, Tordáról és más bánáti településekről is. A támogatást remélhetőleg jövőre már emelhetjük – hallottuk Meleghy Zoltántól, a NDE titkárától.
A támogatásokat a jövő héten utalják át a pályázók által megadott bankszámlákra. Akinek esetleg ez nincs, az egyeztethet a pénz személyes felvételéről. 
Az egyesület jövőre is folytatja a becskereki magyar alsós diákok ingyenes utaztatását a mikrobuszával, amelyet 1998 februárjában indítottak el. Jelenleg 14 kisdiákot visznek mindennap az iskolába. A diákbusz a Magyar Nemzeti Tanács diákbuszprogramjának a része, amely Magyarország Kormányának és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően működik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Somogyi Tünde archívuma, Kovács Birkás Zsolt, Nagy Rózsa, Meleghy Zoltán