2024. december 19., csütörtök

Véleménynyilvánítás igen, agresszivitás nem

Slavica Đukić Dejanović közleményben reagált arra, hogy Nišben az egyetemisták lökdösték, szidalmazták

Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter közleményt adott ki a tegnap Nišben történt események után. A Niši Egyetem hallgatói ugyanis félbeszakították azt az összejövetelt, amelyen részt vett a városi képviselő-testület épületében.
– Ezek a diákok fizikailag megtámadtak, lökdöstek, szidalmaztak. Amikor arra kértem őket, hogy nyugodjanak meg és beszélgessünk, még hangosabban és sértőbben reagáltak – áll a miniszter hivatalos közleményében.
A tárcavezető szerint Szerbiában mindenkinek joga van a véleményéhez, a szólásszabadsághoz, hogy választ kérjen, de senkinek nincs joga mást testileg vagy lelkileg bántalmazni és sértegetni. Arra is felhívta a figyelmet, hogy itt nem azokról a hallgatókról van szó, akik követeléseik megoldását szeretnék, mert mint mondja, minden megoldódott, és nem is azokról a hallgatókról, akik véleményüket szeretnék kifejezni, mert szerinte a párbeszédet kategorikusan elutasítják.
– Tehát nem olyan fiatalokról van szó, akiknek célja a stabilitás, a problémák megoldása és az életkörülmények javítása, hanem politikailag motivált fiatalokról. Anyaként, pedagógusként és miniszterként is kétségbe ejt, hogy ennyire tévesen ítélik meg a dolgokat és ennyire agresszíven viselkednek – nyilatkozta Đukić Dejanović.
A miniszter arra kérte a fiatalokat és szüleiket, hogy kérdezzék meg maguktól, mi is a céljuk valójában, és rendben van-e, hogy mindenkit szidalmaznak, sértegetnek, fizikailag bántalmaznak maguk körül.
Az oktatási rendszer alapjairól szóló törvény, az óvodai nevelésről, az alapfokú oktatásról és a középfokú oktatásról szóló törvény módosításáról szóló három közvita közül egyébként tegnap Nišben kellett volna megtartani az elsőt. A Niši Egyetem hallgatói viszont fütyülve tüntettek az épületben, míg a miniszter, kollégái és a niši városi képviselők elhagyták az üléstermet.
A hallgatók Szerbiában több hete blokád alá vonták az egyetemi karokat és a rektorátusokat, felelősséget követelve az újvidéki tragédia során bekövetkezett 15 halálesetért, az aktivisták szabadon bocsátásáért, valamint a diákokat megtámadók felelősségre vonásáért.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás