A napokban ugyan a tanügyi dolgozók negyedik reprezentatív szakszervezete is aláírta az oktatási minisztériummal kötött kollektív szerződést, ám a tanügyi dolgozók egy részének elégedetlensége továbbra sem csillapodott. Több iskolában részben, vagy teljes mértékben felfüggesztették a tanítást, tegnap pedig a teljes munkabeszüntetésben lévő és részben sztrájkoló általános iskolák dolgozói A belgrádi általános iskolák Pulzusa (PULS beogradskih osnovnih škola) elnevezésű informális csoportba tömörülve emelték fel hangjukat az oktatási minisztérium előtt.
Követeléseiket több pontban foglalták össze, amelyek között szerepel a diákok és az oktatásügyi dolgozók biztonságának növelése, a sztrájkoló pedagógusokra nehezedő nyomás megszüntetése, illetve a tanítók, tanárok adminisztrációs kötelezettségének csökkentése is.
Az oktatási minisztérium előtt összegyűlt tanügyi dolgozók a tegnapi tüntetés során mindenekelőtt az egyetemi hallgatókat biztosították a támogatásukról. A belgrádi hallgatók az Egyetemista térről csatlakoztak az általános- és középiskolában dolgozó tanárokhoz a Nemanjina utcában, ahol a tüntetés idejére leállt a forgalom.
Mint a tanügyi dolgozók képviselői a felszólalások során kiemelték, azért gyűltek össze a minisztérium előtt, hogy az illetékesek meghallják őket és meg is hallgassák mindazt, amit közölni szeretnének velük. A tanügyi dolgozók a megfogalmazott követeléseik mellett átadtak egy levelet is, amit Slavica Đukić Dejanovićnak, a lemondásban levő kormány oktatási miniszterének címeztek. Ebben több pontban fogalmazták meg követeléseiket. Ezt a levelet fel is olvasták a jelenlevőknek.
A követelések között szerepel a nemrégiben aláírt kollektív szerződés módosítása is. Ugyanis, mint arra a tanügyi dolgozók rámutattak, a szerződés számukra számos pozitív kitételt is tartalmaz, mégis a dokumentumban diszkriminatív pontok is szerepelnek, mert hátrányosan különböztetik meg azokat a tanügyi dolgozókat, akik nem tagjai a négy reprezentatív szakszervezetként feltüntetett testület egyikének sem.
Rámutattak arra is, hogy a tanárokat az oktatási rendszer nagy mennyiségű adminisztrációs feladattal terhelte le az elmúlt években, így kérik ezeknek az adminisztrációs feladatoknak az egyszerűsítését.
A követelések között szerepel a tanügyi dolgozók tiltakozását szabályozó törvény módosítása is, illetve kérik, hogy az iskolaigazgatókat ne a minisztérium válassza meg, hanem a tantestületek, így – mint rámutattak – , az általános- és középiskolai oktatásról szóló törvény módosítására is szükség van.
Rámutattak arra is, hogy a tüntető tanárokra gyakran nyomást gyakorolnak, hogy térjenek vissza a munkahelyükre, így a követelésük egyik legfontosabb pontja éppen az, hogy a minisztérium vonja vissza, vagy helyezze hatályon kívül azt a rendelkezését, amivel elrendelte az iskolák és az iskolai dokumentáció ellenőrzését.
A követelések átadása után Slavica Đukić Dejanović mindjárt tárgyalásra hívta a sztrájkoló tanügyi dolgozókat, ám a meghívásnak ők tegnap még nem tettek eleget, ugyanis mint kiemelték, elég időt szeretnének hagyni a miniszternek, hogy áttanulmányozza a megfogalmazott követeléseket, és ezáltal eredményesebb beszélgetést tudjanak lefolytatni.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Pixabay.com