Csütörtökön tartotta meg Zentán a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a Négy határon át elnevezésű, interaktív honismereti vetélkedő vajdasági regionális döntőjét. Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Értéktárat is koordináló intézmény igazgatója elmondta, hogy a Kárpát-medencei vetélkedő célja megmozgatni a fiatalokat, és lehetőséget biztosítani számukra a barátkozás mellett a tudásuk bővítésére is.
– Intézetünk más határon túli magyar művelődési intézetekkel együtt tagja a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztalnak. Ezt a közös, rendkívül összetett tudást kívánó vetélkedőt kétévente szervezzük meg az általános iskolás tanulók számára. Több héten, több hónapon keresztül készültek a fiatalok a felkészítő pedagógussal vagy egyesületi vezetővel. Meg kellett ismerkedniük a Vajdasági Magyar Értéktárban található települési értékekkel, a külhoni nemzetrész értéktárakkal, továbbá a Kiemelt Nemzeti Értékekkel is. A döntő fő témája a hungarikumok lesznek, vagyis az egész Kárpát-medence magyarságához kötődő kulturális, szellemi értékeket kell elsajátítaniuk.

A vajdasági regionális döntőt Kormányos Katona Gyöngyi nyitotta meg (Gergely Árpád)
Kormányos Katona Gyöngyi hangsúlyozta, hogy a Négy határon át vetélkedő nem jöhetett volna létre a budapesti Agrárminisztérium Hungarikum Főosztályának támogatása nélkül.
Bosznai Sára, a Négy határon át vetélkedő vajdasági koordinátora elmondta, hogy a Négy határon át Kárpát-medencei vetélkedő ősszel indult el Vajdaságban, Erdélyben, Muravidéken és Felvidéken, a regionális döntőt pedig három online forduló előzte meg:
– Ezeken a fordulókon különböző határon túli régiókból származó értékekről tanultak. Vajdaság legjobbjai, ami 11 csapatot jelent, Zentán mérettethette meg magát a vajdasági regionális döntőn, innen pedig a három legjobban teljesítő csapat jut tovább a szegedi döntőre. Ezt április elején fogják megrendezni.
Bába Csilla, a szajáni Móra Károly Általános Iskola csapatának felkészítőtanára elmondta, diákjaival nagy lelkesedéssel vágtak bele a versenyre való felkészülésbe:
– A gyerekek nagyon lelkesek voltak, böngészték a szakirodalmat. Az iskolában biztosított számunkra a megfelelő informatikai háttér, így a gyerekek közösen, az iskolában is tudtak készülni. Emellett más tájegységek tanulóival úgynevezett élő chatelésen is részt vettünk, az online fordulókon feladatlapokat oldottunk meg, a gyerekek pedig sokat beszélgettek, és sokat böngészték a Vajdasági Magyar Értéktárat is, ahol a vajdasági értékeket kutatták.
Hozzátette, hogy a vetélkedő segítségével bővültek a résztvevő gyerekek ismeretei is, hiszen nemcsak Vajdaság, hanem Erdély, Felvidék és Muravidék értékeivel is behatóbban megismerkedtek.
Rózsa Kincső a topolyai Csáki Lajos Általános Iskolából érkezett a Szókincsőrző csapattal, és elárulta, hogy amikor elkezdték a felkészülést, még tartottak a vetélkedőtől:
– Nem tudtuk, hogy fog kinézni, és hogy milyen feladatok elé állítanak minket. Később, amikor elkezdtük a felkészülést és a feladatok megoldását, akkor összekovácsolódott a csapat, és egyre könnyebben ment a felkészülés is. Szerintem nagyon fontos, hogy megismerjük a környező tájegységeket és a környező városokat, országokat. Érdekesnek tartom a vetélkedőt, mivel nagyon különleges dolgokat tanulunk meg ezekről a tájegységekről.
Gulyás Botond, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolából érkezett a Tisza Néptáncegyesület képviseletében. Elmondása szerint rengeteg új értékkel ismerkedett meg a vetélkedőnek köszönhetően:
– Számomra a legérdekesebbek legfőképpen a vajdasági értékek voltak, de például az erdélyiek is nagyon tetszettek. Itt, a regionális döntőn nagyon tetszett az az interaktív feladat, amikor tapogatás által kellett kitalálni az értéket.

Nyitókép: A vetélkedőn az általános iskolások interaktív feladatokat oldottak meg (Gergely Árpád)