2025. április 3., csütörtök

Elhúzódhat az egyetemi tanév

A felsőoktatási miniszterhelyettes szerint a felvételi vizsgák időpontja is kérdésessé válhat

A felsőoktatásban kialakult helyzet miatt kérdésessé vált, hogy be lehet-e fejezni a tanévet a megszokott módon – figyelmeztet Aleksandar Jović, az Oktatási Minisztérium felsőoktatásért felelős miniszterhelyettese. Mint mondta, az egyetemi karokon és szakfőiskolákon elmaradnak az előadások és a vizsgák, ami a hatályos felsőoktatási törvény megsértését jelenti.

A jogszabály szerint az ilyen mulasztások miatt az intézményekre 200 ezertől akár kétmillió dinárig terjedő bírság szabható ki, míg az illetékes vezetők 5 ezertől 50 ezer dinárig terjedő pénzbüntetéssel számolhatnak.

Jović szerint a helyzet már most annyira súlyos, hogy nem elég a tanítást nyárra hosszabbítani – valószínű, hogy a tanévet nem sikerül október 1-jén befejezni, hanem kitolódhat (a felsőoktatási törvény 94. szakasza szerint a tanév október elsején kezdődik és 12 hónapig tart). Ez különösen az új hallgatók – azaz az érettségizők – szempontjából jelent problémát, hiszen a felvételi vizsgák időpontja is veszélybe kerülhet. A miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy ezekre a kérdésekre csak maguk az intézmények tudnak válaszolni.

A minisztérium március 17-én írásban szólította fel az összes felsőoktatási intézményt, hogy számoljanak be az oktatás és vizsgák megszervezéséről, ám a megkeresettek csak körülbelül 60 százaléka válaszolt. Ezért az oktatási felügyelet március 20-án megkezdte az ellenőrzési eljárást. Az ellenőrzés első lépéseként 38 intézménynek küldtek felszólítást, hogy adják meg a tanév lebonyolítására vonatkozó terveiket, valamint a tanítás felfüggesztéséről vagy elhalasztásáról szóló döntéseiket.

Jović felhívta a figyelmet arra is, hogy a tanítás szüneteltetése sérti a hallgatók alkotmányban garantált oktatáshoz való jogát. Hangsúlyozta, hogy a tiltakozás és véleménynyilvánítás joga adott, de az nem korlátozhatja mások jogait. A jogszabály szerint az egyetemeknek minden körülmények között biztosítaniuk kell legalább az úgynevezett konzultatív oktatást, a vizsgák lebonyolítását, valamint az adminisztratív ügyek – például a beiratkozás vagy az évfolyamismétlés – intézésének lehetőségét.

A minisztérium célja, hogy átlátható képet kapjon az oktatás állapotáról, és megtegye a szükséges lépéseket a hallgatók jogainak védelmében. A jelenlegi helyzet alapján azonban egyre valószínűbb, hogy az idei tanév nem érhet véget a szokásos időpontban.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay.com